Zwierzęta Grzybica u psa - objawy

Grzybica u psa – objawy

-

Różne rodzaje grzybów wywołują różne objawy. Najczęściej spotykane rodzaje grzyba to Microsporum (atakują głównie włosy i rzadziej nieowłosione partie skóry), Trichophyton (atakuje skórę, włosy i pazury) i Epidermophyton (występuje w fałdach skórnych).

Objawy mogą występować jako:

– plackowate wyłysienie z lekkim zaczerwienieniem skóry,

– łuszczenie się skóry,

– przerzedzenie sierści lub jej zwiększone wypadanie,

– powstawanie strupów na skórze.

Poprzez drapanie się psa i uszkodzenie skóry może dochodzić do powikłań bakteryjnych.

Im wcześniej zareagujemy, tym lepiej, nie należy czekać na samoistne ustąpienie zmian skórnych, lecz od razu udać się do weterynarza. Lekarz na podstawie przeprowadzonego badania mikologicznego określi rodzaj grzyba, który zaatakował naszego pupila i dobierze odpowiednią kurację.

Uwaga!

Leczenie bywa długotrwałe i często zdarzają się nawroty choroby. Grzybica może przenosić się na inne zwierzęta i na ludzi. W leczeniu poza zwalczaniem choroby powinno się również zająć się podniesieniem odporności psa.

Obawiacie się, że Wasz pies może mieć grzybicę? Jakie objawy Was niepokoją? Podzielcie się swoimi spostrzeżeniami.

Monika Gajda

Monika Gajda – absolwetka studiów psychologicznych UJ. Pracowała w schronisku dla zwierząt, jest pettsiterką (http://www.opiekadlapsaikota.za.pl/). Ukończyła kurs trenera Alteri oraz Kurs Dyplomowy dla Behawiorystów Zwierzęch COAPE. Uczestniczy w seminariach o tematyce kynologicznej oraz prowadzi wykłady dla opiekunów zwierząt. Pracuje w COAPE Polska - instytucji kształcącej behawiorystów zwierzęcych i prowadzącej kursy o tematyce kynologicznej.

Nasz specjalista pisze o sobie:

Świat zwierząt fascynuje mnie od czasów dzieciństwa. Mój pierwszy pies, owczarek niemiecki, pokazał mi jak zawiłe relacje łączą psy z ludźmi, jakie problemy komunikacyjne pojawiają się pomiędzy psem a człowiekiem. Uczęszczaliśmy razem na szkolenia prowadzone w tradycyjny sposób – PT, POI, POII, POIII (PT - pies towarzyszący, PO - pies obronny) – jednak porównując je teraz do szkolenia nowoczesnymi metodami mogę stwierdzić, że te drugie dają znacznie lepsze efekty, sprawiają, że nauka jest przyjemnością i wspierają tworzenie więzi między psem a właścicielem.

Staram się cały czas pogłębiać swoją wiedzę na temat zachowania się i uczenia zwierząt. Za pomoc w nauce muszę podziękować przede wszystkim moim własnym psom: nieżyjącemu już Briksowi (owczarek niemiecki), Tinie (owczarek niemiecki), Dyziowi (kundelek, trafił do mnie przy okazji ewakuacji schroniska zagrożonego powodzią, spędził tam 4 lata), Bubie (kundelek, trafiła do mnie ze schroniska, gdzie przeżyła długie 2 lata) Dla Buby szczególne podziękowania za dzielne towarzyszenie mi w kursie trenerskim Alteri i celujące zdanie egzaminu;)

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here

WARTO PRZECZYTAĆ

Jak powiedzieć rodzicom o ciąży?

Wiadomość o przyjściu dziecka na świat jest radosną wiadomością zarówno dla rodziców, jak i rodziny i znajomych. To cudowna nowina dla kobiety, która staje się matką. Co jednak zrobić, kiedy mamą ma zostać nastolatka, która do niedawna sama była dzieckiem?

Zupa rybna ze szczawiem i cydrem – przepis

Zupa rybna ze szczawiem to doskonałe połączenie smaku dorsza i kwaskowatego aromatu szczawiu. Najlepiej smakuje jeśli podamy ją gorącą tak, że aż parzy.

Zobacz też

Jak nakładać rozświetlacz?

Rozświetlacz rzadko jeszcze można znaleźć w damskich kosmetyczkach. Warto jednak zapoznać się z właściwościami tego nieprzecenionego kosmetyku. Dzięki niemu ukryje się zmęczenie twarzy i wymodeluje ciało, a nawet uwydatni dekolt.

Biżuteria z grawerem dla kobiet szukających ozdób jedynych w swoim rodzaju

Damska biżuteria z grawerem cieszy się ogromną popularnością wśród pań w każdym wieku. Kobiety uwielbiają ubrania i ozdoby, które...

Jak umeblować niewielki przedpokój?

W ciasnych przedpokojach niejednokrotnie trzeba pójść na aranżacyjne kompromisy. W wielu sytuacjach wystarczy jednak dobry plan, by już od...

Może Cię zainteresuje: