Zwierzęta Jak chronić psa, kota przed kleszczami?

Jak chronić psa, kota przed kleszczami?

-

Niektórzy łączą ze sobą różne metody, należy jednak wcześniej dowiedzieć się czy dane preparaty mogą być stosowane jednocześnie. Zawsze przeczytajmy dokładnie ulotkę danego produktu, zapoznajmy się z ewentualnymi przeciwwskazaniami oraz możliwymi działaniami ubocznymi.

U różnych psów mogą różne środki przeciwkleszczowe mogą działać z różnym powodzeniem. Jeśli u naszego psa nie zauważamy efektów działania danego preparatu wypróbujmy inny, w którym zastosowano inną substancję czynną lub inny sposób działania.

Zawsze sprawdzajmy, jak długo według producenta działa konkretny środek (w przypadku obroży jest to zwykle kilka miesięcy, krople na skórę działają przeciwkleszczowo zwykle tylko 3-4 tygodnie), ten czas może być różny dla różnych zwierząt, dlatego pomimo że przewidywany czas ochrony jeszcze nie minął, regularnie sprawdzajmy, czy na skórze naszego pupila nie pojawiają się kleszcze.

Uwaga!

Profilaktykę przeciwkleszczową należy rozpocząć już późną zimą (nawet od lutego) i stosować do późnej jesieni (listopad).

A Wy w jaki sposób chronicie swoje psy i/lub koty? Jaka metoda jest Waszym zdaniem najskuteczniejsza? Podzielcie się swoimi doświadczeniami.

Monika Gajda

Monika Gajda – absolwetka studiów psychologicznych UJ. Pracowała w schronisku dla zwierząt, jest pettsiterką (http://www.opiekadlapsaikota.za.pl/). Ukończyła kurs trenera Alteri oraz Kurs Dyplomowy dla Behawiorystów Zwierzęch COAPE. Uczestniczy w seminariach o tematyce kynologicznej oraz prowadzi wykłady dla opiekunów zwierząt. Pracuje w COAPE Polska - instytucji kształcącej behawiorystów zwierzęcych i prowadzącej kursy o tematyce kynologicznej.

Nasz specjalista pisze o sobie:

Świat zwierząt fascynuje mnie od czasów dzieciństwa. Mój pierwszy pies, owczarek niemiecki, pokazał mi jak zawiłe relacje łączą psy z ludźmi, jakie problemy komunikacyjne pojawiają się pomiędzy psem a człowiekiem. Uczęszczaliśmy razem na szkolenia prowadzone w tradycyjny sposób – PT, POI, POII, POIII (PT - pies towarzyszący, PO - pies obronny) – jednak porównując je teraz do szkolenia nowoczesnymi metodami mogę stwierdzić, że te drugie dają znacznie lepsze efekty, sprawiają, że nauka jest przyjemnością i wspierają tworzenie więzi między psem a właścicielem.

Staram się cały czas pogłębiać swoją wiedzę na temat zachowania się i uczenia zwierząt. Za pomoc w nauce muszę podziękować przede wszystkim moim własnym psom: nieżyjącemu już Briksowi (owczarek niemiecki), Tinie (owczarek niemiecki), Dyziowi (kundelek, trafił do mnie przy okazji ewakuacji schroniska zagrożonego powodzią, spędził tam 4 lata), Bubie (kundelek, trafiła do mnie ze schroniska, gdzie przeżyła długie 2 lata) Dla Buby szczególne podziękowania za dzielne towarzyszenie mi w kursie trenerskim Alteri i celujące zdanie egzaminu;)

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here

WARTO PRZECZYTAĆ

Jak rozstać się z klasą?

Rozpad związku to taki moment, w którym do głosu dochodzą najróżniejsze emocje. Mimo wszystko warto jednak nie tracić nad sobą panowania i rozstać się z klasą. Dzięki temu zachowamy miłe wspomnienia o partnerze i może kiedyś będziemy się nawet mogli zaprzyjaźnić. Jak zakończyć związek z klasą?

Masaż twarzy – krok po kroku

Masaż twarzy ma działanie wybitnie upiększające i relaksujące. Wykonywany odpowiednio i regularnie podnosi poziom elastyczności skóry, zapobiega powstawaniu zmarszczek, ujędrnia, wygładza i poprawia krążenie. Masaż twarzy ma również działanie antystresowe, uspokajające, minimalizuje problemy z zasypianiem i podnosi jakość snu. Masaż twarzy można wykonać samemu, najlepiej wieczorem, przed udaniem się na spoczynek.

Zobacz też

Jedwab na paznokcie – utwardzanie

Jedwab jest alternatywą dla tipsów, dodatkowo często stosowany jest do reperacji paznokci, czy też wzmocnienia naturalnej płytki paznokcia. Jedwabiem nie można utwardzać paznokci bardzo krótkich – gdyż nie używa się szablonów, można się spotkać z jedwabiem do modelowania tipsów lub naturalnych paznokci.

Jak umeblować niewielki przedpokój?

W ciasnych przedpokojach niejednokrotnie trzeba pójść na aranżacyjne kompromisy. W wielu sytuacjach wystarczy jednak dobry plan, by już od...

Dlaczego modele do sklejania to idealne hobby dla dorosłych?

Modele do sklejania to nie tylko zabawa dla dzieci, ale również dla dorosłych. To fascynujące hobby, które pozwala na...

Może Cię zainteresuje: