Jeśli mamy jakiekolwiek wątpliwości, przed podjęciem tak odpowiedzialnej decyzji dobrze jest skorzystać z możliwości dzierżawy konia, nauczyć się w praktyce opieki nad nim. Jak się jednak zabrać za zakup konia, gdy już taką decyzję podjęliśmy?

Wszystko zależy od celu, w jakim chcemy nabyć konia i naszego doświadczenia jeździeckiego. Dla początkujących jeźdźców lepszym wyborem będzie starsze, ułożone zwierzę, dla doświadczonych – młody koń, którego mogą układać wedle własnych upodobań. Poczytajmy o predyspozycjach i cechach charakteru różnych ras koni, wybierzmy tę najbardziej zbliżoną do naszych oczekiwań i możliwości.

Przy samym zakupie najlepiej poprosić o pomoc znajomą osobę znającą się na koniach, posiadającą większe doświadczenie w kupnie i sprzedaży tych zwierząt. Najlepiej kupować konia, którego już wcześniej mieliśmy okazję poznać, popytajmy więc w okolicy, może ktoś z branży jeździeckiej wie o takim koniu na sprzedaż, jaki by nas interesował i będziemy mogli wynegocjować z jego właścicielem możliwość wcześniejszej dzierżawy lub jazdy na nim.

Jeśli oglądamy konia, którego zakup rozważamy, po raz pierwszy zobaczmy jak zachowuje się na pastwisku, w stajni, pod siodłem, przy czyszczeniu, ubieraniu, dosiadaniu. Poprośmy, by ktoś inny dosiadł konia, sami również przejedźmy się na ujeżdżalni, ale również, jeśli jest taka możliwość, w terenie.

Dopytajmy dokładnie o historię konia, pochodzenie, powód sprzedaży, przebyte choroby, sposób użytkowania, ewentualne narowy. Jeśli po tym wywiadzie i przeprowadzonych obserwacjach ciągle jesteśmy zainteresowani, poprośmy doświadczoną osobę, by wyraziła swoje zdanie, być może zauważyła coś istotnego, co nam umknęło. Na koniec zamówmy badanie u lekarza weterynarii specjalizującego się w leczeniu koni. Jeśli i jego diagnoza nie zmieniła naszego zdania pozostaje sfinalizowanie transakcji i załatwienie transportu konia do jego nowego miejsca zamieszkania.

Co oznaczają skróty w opisach koni?

kl – klacz
og – ogier
wał – wałach
xx – koń pełnej krwi angielskiej
oo – czysta krew arabska
xxoo – czysta krew angloarabska
xo – rasa angloarabska
han – koń hanowerski
hol – koń holsztyński
hc – hucuł
kn – konik polski
młp – koń małopolski
śl – koń śląski
wlkp – koń wielkopolski
z – koń zimnokrwisty
szetl – kuc szetlandzki
KJ – klub jeździecki
wkkw – wszechstronny konkurs konia wierzchowego

Dlaczego zdecydowaliście się na posiadanie konia? Gdzie szukacie informacji i porad z tym związanych?

PODZIEL SIĘ
Poprzedni artykułJak szybko zarobić 1000 zł?
Następny artykułJak dostać pożyczkę z Regionalnego Funduszu Pożyczkowego?

Monika Gajda – absolwetka studiów psychologicznych UJ. Pracowała w schronisku dla zwierząt, jest pettsiterką (http://www.opiekadlapsaikota.za.pl/). Ukończyła kurs trenera Alteri oraz Kurs Dyplomowy dla Behawiorystów Zwierzęch COAPE. Uczestniczy w seminariach o tematyce kynologicznej oraz prowadzi wykłady dla opiekunów zwierząt. Pracuje w COAPE Polska - instytucji kształcącej behawiorystów zwierzęcych i prowadzącej kursy o tematyce kynologicznej.

Nasz specjalista pisze o sobie:

Świat zwierząt fascynuje mnie od czasów dzieciństwa. Mój pierwszy pies, owczarek niemiecki, pokazał mi jak zawiłe relacje łączą psy z ludźmi, jakie problemy komunikacyjne pojawiają się pomiędzy psem a człowiekiem. Uczęszczaliśmy razem na szkolenia prowadzone w tradycyjny sposób – PT, POI, POII, POIII (PT - pies towarzyszący, PO - pies obronny) – jednak porównując je teraz do szkolenia nowoczesnymi metodami mogę stwierdzić, że te drugie dają znacznie lepsze efekty, sprawiają, że nauka jest przyjemnością i wspierają tworzenie więzi między psem a właścicielem.

Staram się cały czas pogłębiać swoją wiedzę na temat zachowania się i uczenia zwierząt. Za pomoc w nauce muszę podziękować przede wszystkim moim własnym psom: nieżyjącemu już Briksowi (owczarek niemiecki), Tinie (owczarek niemiecki), Dyziowi (kundelek, trafił do mnie przy okazji ewakuacji schroniska zagrożonego powodzią, spędził tam 4 lata), Bubie (kundelek, trafiła do mnie ze schroniska, gdzie przeżyła długie 2 lata) Dla Buby szczególne podziękowania za dzielne towarzyszenie mi w kursie trenerskim Alteri i celujące zdanie egzaminu;)

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here