Zwierzęta Jak nauczyć psa noszenia obroży?

Jak nauczyć psa noszenia obroży?

-

Jeśli wzięliśmy psa ze schroniska, który wzbrania się przed założeniem obroży możemy sprawdzić, czy szelki wywołają podobne reakcje.

Do zakładania obroży najlepiej przyzwyczajać takiego psa stopniowo. Na początku wyciągamy ją i trzymając w ręce podajemy psu smakołyki, chowamy obrożę i kończymy karmienie psa. Powtarzamy tę procedurę, aż pies na widok wyciąganej obroży zacznie chętnie do nas przybiegać. Możemy sobie pomóc używając klikera (najpierw należy nauczyć psa, co oznacza jego dźwięk, w internecie znajdziemy obszerne instrukcje pracy z klikerem).

W kolejnych etapach nagradzamy każde zbliżenie się psa do obroży. Trzymamy ją przed sobą nie próbując zakładać jej psu, czekamy, aż to on wsunie w nią najpierw nos, później kawałek pyska aż wreszcie całą głowę.

Jeśli dojdziemy już do etapu, w którym pies chętnie wkłada głowę w obrożę, nie zabierajmy go od razu na spacer, najpierw poćwiczmy nagradzając psa za tolerowanie obroży w domu, zakładajmy ją na czas karmienia (luźno zapiętą, nie zaciśniętą, tak by łatwo można ją było w każdej chwili zdjąć).

Następnym krokiem będzie nagradzanie psa za tolerowanie przypięcia do obroży smyczy, przejście tak kilku kroków itd.

Uwaga!

Dopiero gdy pies spokojnie pozwala sobie w domu założyć obrożę, zapiąć smycz i grzecznie chodzi na smyczy, możemy spróbować wyjść tak z domu.

A jaki stosunek do obroży ma Wasz piesek? Dajcie znać!

Monika Gajda

Monika Gajda – absolwetka studiów psychologicznych UJ. Pracowała w schronisku dla zwierząt, jest pettsiterką (http://www.opiekadlapsaikota.za.pl/). Ukończyła kurs trenera Alteri oraz Kurs Dyplomowy dla Behawiorystów Zwierzęch COAPE. Uczestniczy w seminariach o tematyce kynologicznej oraz prowadzi wykłady dla opiekunów zwierząt. Pracuje w COAPE Polska - instytucji kształcącej behawiorystów zwierzęcych i prowadzącej kursy o tematyce kynologicznej.

Nasz specjalista pisze o sobie:

Świat zwierząt fascynuje mnie od czasów dzieciństwa. Mój pierwszy pies, owczarek niemiecki, pokazał mi jak zawiłe relacje łączą psy z ludźmi, jakie problemy komunikacyjne pojawiają się pomiędzy psem a człowiekiem. Uczęszczaliśmy razem na szkolenia prowadzone w tradycyjny sposób – PT, POI, POII, POIII (PT - pies towarzyszący, PO - pies obronny) – jednak porównując je teraz do szkolenia nowoczesnymi metodami mogę stwierdzić, że te drugie dają znacznie lepsze efekty, sprawiają, że nauka jest przyjemnością i wspierają tworzenie więzi między psem a właścicielem.

Staram się cały czas pogłębiać swoją wiedzę na temat zachowania się i uczenia zwierząt. Za pomoc w nauce muszę podziękować przede wszystkim moim własnym psom: nieżyjącemu już Briksowi (owczarek niemiecki), Tinie (owczarek niemiecki), Dyziowi (kundelek, trafił do mnie przy okazji ewakuacji schroniska zagrożonego powodzią, spędził tam 4 lata), Bubie (kundelek, trafiła do mnie ze schroniska, gdzie przeżyła długie 2 lata) Dla Buby szczególne podziękowania za dzielne towarzyszenie mi w kursie trenerskim Alteri i celujące zdanie egzaminu;)

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here

WARTO PRZECZYTAĆ

Jak zorganizować imprezę w stylu lat 20.?

Impreza w stylu lat 20-tych nawiązuje do gangsterskich klimatów. Twoją stylową inspiracją może stać się sam Al Capone albo postaci wykreowane przez Renee Zellweger i Catherine Zeta–Jones w filmie „Chicago”. Wieczór nawiązujący do czasów amerykańskiej prohibicji zakrop jednak dobrym whisky.

Ciemieniucha – co to, co robić, skąd się bierze?

Pod tajemniczym pojęciem „ciemieniucha” kryje się defekt estetyczny pojawiający się na główce noworodka kilka dni po porodzie. Żółte, tłuste łuski zauważyć można przede wszystkim na ciemieniu (stąd określenie).

Zobacz też

Przyprawy do karkówki na grilla

Polacy kochają grillować. Polacy kochają karkówkę z grilla. Gdy tylko pozwala na to temperatura, na przełomie kwietnia i maja, rozpoczyna się sezon grillowy. W sezonie grillowym karkówkę jemy często, nawet co tydzień. Na szczęście istnieje olbrzymia ilość sposobów przygotowania karkówki, doprawienia jej tak, by za każdym razem smakowała inaczej.

Czy karta pamięci ma wpływ na jakość zdjęć?

W aparatach analogowych jakość kliszy miała niebagatelny wpływ na jakość zdjęć. We współczesnych aparatach cyfrowych rolę kliszy przejęły karty...

Ekspres przelewowy do kawy – co warto o nim wiedzieć

Zastanawiasz się nad zakupem profesjonalnego ekspresu do kawy? Z pewnością warto zwrócić uwagę na ekspres przelewowy. W poniższym wpisie...

Może Cię zainteresuje: