Do wyboru mamy przeróżne akcesoria urozmaicające karmienie świnek. Zwierzęta na wolności muszą się zwykle trochę napracować, by zdobyć pokarm. Podawanie im karmy w miskach sprawia, że nie mają okazji prezentowania naturalnych zachowań, a ich życie staje się po prostu nudne. Można to zmienić za pomocą np. karmników do napełniania sianem, które świnka z niego musi wyciągać, kulami z których wypada karma, gdy świnka toczy kulę po podłożu. Są też dostępne zabawki wymagające od gryzoni bardziej skomplikowanych działań prowadzących do zdobycia pokarmu, zabawki te posiadają schowki, w które wkładamy smakołyki, a świnka musi dojść do sposobu w jaki można je wydobyć (na przykład przez przesuwanie czy naciskanie elementów zabawki).

Niektóre świnki lubią bawić się przedmiotami podrzucając je lub popychając, mogą to być lekkie piłeczki, kulki papieru, kawałki materiału. Najlepszą rozrywką dla gryzoni jest możliwość eksploracji terenu, dlatego należy je wypuszczać regularnie z klatki, oczywiście po wcześniejszym zabezpieczeniu mieszkania. Na pewno ucieszymy naszego pupilka bawiąc się z nim w chowanie smakołyków, zaczynamy od rozkładania ich w widocznych miejscach, później można coraz bardziej utrudniać śwince to zadanie. Można też przy ładnej pogodzie zabierać świnki na zewnątrz, dla bezpieczeństwa świnki dobrze jest wypuszczać ją na ogrodzony wybieg, by zwierzątko nie uciekło w sytuacji gdy coś je przestraszy. Wypuszczamy świnki tylko na czysty trawniki, z dala od ruchliwych ulic, w miejscach niezaśmieconych i niezbyt uczęszczanych przez inne zwierzęta.

Nawet często wypuszczane z klatek świnki i tak większość życia spędzają w klatce, uatrakcyjnimy więc w miarę możliwości, to miejsce. Zapewnijmy śwince miejsce schronienia – domek, dostępne są też hamaki, huśtawki dla gryzoni. Powierzchnia klatki powinna być jak największa, by zwierzę miało wystarczająco wiele wolnej przestrzeni, by móc przebiec choć krótki dystans i umożliwić podskoki.

Poświęcajmy regularnie czas naszym podopiecznym, są od nas uzależnione i to my jesteśmy ich głównym źródłem rozrywek. Obserwacja konkretnej świnki może zainspirować nas do wymyślania nowych zabaw preferowanych przez nią i pasujących do jej gustów. Zwierzę znudzone i zaniedbane przeżywa stres, co prowadzi do spadku odporności zwierzęcia i może skończyć się jego chorobą.

Jakiego rodzaju zabawy najbardziej lubią Wasze świnki morskie? Dajcie znać!

PODZIEL SIĘ
Poprzedni artykułCo kupić dla szczeniaka? Wyprawka
Następny artykułJakie zabawki dla chomika?

Monika Gajda – absolwetka studiów psychologicznych UJ. Pracowała w schronisku dla zwierząt, jest pettsiterką (http://www.opiekadlapsaikota.za.pl/). Ukończyła kurs trenera Alteri oraz Kurs Dyplomowy dla Behawiorystów Zwierzęch COAPE. Uczestniczy w seminariach o tematyce kynologicznej oraz prowadzi wykłady dla opiekunów zwierząt. Pracuje w COAPE Polska - instytucji kształcącej behawiorystów zwierzęcych i prowadzącej kursy o tematyce kynologicznej.

Nasz specjalista pisze o sobie:

Świat zwierząt fascynuje mnie od czasów dzieciństwa. Mój pierwszy pies, owczarek niemiecki, pokazał mi jak zawiłe relacje łączą psy z ludźmi, jakie problemy komunikacyjne pojawiają się pomiędzy psem a człowiekiem. Uczęszczaliśmy razem na szkolenia prowadzone w tradycyjny sposób – PT, POI, POII, POIII (PT - pies towarzyszący, PO - pies obronny) – jednak porównując je teraz do szkolenia nowoczesnymi metodami mogę stwierdzić, że te drugie dają znacznie lepsze efekty, sprawiają, że nauka jest przyjemnością i wspierają tworzenie więzi między psem a właścicielem.

Staram się cały czas pogłębiać swoją wiedzę na temat zachowania się i uczenia zwierząt. Za pomoc w nauce muszę podziękować przede wszystkim moim własnym psom: nieżyjącemu już Briksowi (owczarek niemiecki), Tinie (owczarek niemiecki), Dyziowi (kundelek, trafił do mnie przy okazji ewakuacji schroniska zagrożonego powodzią, spędził tam 4 lata), Bubie (kundelek, trafiła do mnie ze schroniska, gdzie przeżyła długie 2 lata) Dla Buby szczególne podziękowania za dzielne towarzyszenie mi w kursie trenerskim Alteri i celujące zdanie egzaminu;)

1 KOMENTARZ

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here