Zwierzęta Kastracja psa a agresja

Kastracja psa a agresja

-

Im wcześniej przeprowadzony zabieg, tym lepiej. Jeśli problemowe zachowania zdążyły się utrwalić, mogą występować również po przeprowadzeniu zabiegu. Na pewno jednak kastracja zmniejsza pobudzenie psa, frustrację i agresję wynikające z obecności w okolicy suk z cieczką. Usunięcie jąder hamuje popęd płciowy, dlatego obecność suki w cieczce nie będzie wpływać na zachowanie psa.

Nie łudźmy się jednak, że wykastrowanie psa okaże się lekiem na popełnione błędy w wychowaniu psa, zmniejszy agresję o podłożu lękowym czy łowieckim, w takich przypadkach należy zwrócić się o pomoc do behawiorysty zwierzęcego.

Źródło: sxc.hu

Jeśli chcemy sprawdzić, jaki wpływ kastracja może mieć na zachowanie naszego psa, możemy spróbować kastracji chemicznej, która jest w pełni odwracalna i polega na wszczepieniu psu implantu działającego tylko przez pewien określony czas, po którym można wszczepić kolejny implant lub z tego zrezygnować.

Ważne jednak jest to, że na samym początku poziom testosteronu rośnie i zachowania agresywne mogą się jeszcze nasilić. Takie rozwiązanie może być więc niebezpieczne w przypadku zwierząt bardzo agresywnych.

Czy Wasz pies jest agresywny? Myślicie, że kastracja jest w stanie zmniejszyć ten problem? Albo już dokonaliście kastracji psa? Podzielcie się swoimi doświadczeniami.

Poprzedni artykułKastracja kota – skutki
Następny artykułKiedy kastrować kota?
Monika Gajda

Monika Gajda – absolwetka studiów psychologicznych UJ. Pracowała w schronisku dla zwierząt, jest pettsiterką (http://www.opiekadlapsaikota.za.pl/). Ukończyła kurs trenera Alteri oraz Kurs Dyplomowy dla Behawiorystów Zwierzęch COAPE. Uczestniczy w seminariach o tematyce kynologicznej oraz prowadzi wykłady dla opiekunów zwierząt. Pracuje w COAPE Polska - instytucji kształcącej behawiorystów zwierzęcych i prowadzącej kursy o tematyce kynologicznej.

Nasz specjalista pisze o sobie:

Świat zwierząt fascynuje mnie od czasów dzieciństwa. Mój pierwszy pies, owczarek niemiecki, pokazał mi jak zawiłe relacje łączą psy z ludźmi, jakie problemy komunikacyjne pojawiają się pomiędzy psem a człowiekiem. Uczęszczaliśmy razem na szkolenia prowadzone w tradycyjny sposób – PT, POI, POII, POIII (PT - pies towarzyszący, PO - pies obronny) – jednak porównując je teraz do szkolenia nowoczesnymi metodami mogę stwierdzić, że te drugie dają znacznie lepsze efekty, sprawiają, że nauka jest przyjemnością i wspierają tworzenie więzi między psem a właścicielem.

Staram się cały czas pogłębiać swoją wiedzę na temat zachowania się i uczenia zwierząt. Za pomoc w nauce muszę podziękować przede wszystkim moim własnym psom: nieżyjącemu już Briksowi (owczarek niemiecki), Tinie (owczarek niemiecki), Dyziowi (kundelek, trafił do mnie przy okazji ewakuacji schroniska zagrożonego powodzią, spędził tam 4 lata), Bubie (kundelek, trafiła do mnie ze schroniska, gdzie przeżyła długie 2 lata) Dla Buby szczególne podziękowania za dzielne towarzyszenie mi w kursie trenerskim Alteri i celujące zdanie egzaminu;)

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here

WARTO PRZECZYTAĆ

Miastenia – leczenie

Miastenia jest chorobą nabytą o podłożu autoimmunologicznym, zatem w jej patogenezie odgrywają dużą rolę nieprawidłowości związane z układem odpornościowym. Organizm zaczyna produkować przeciwciała, które atakują własne komórki.

Co grozi za jazdę bez prawa jazdy na motor?

Kierujesz motorem bez prawa jazdy? Grozi Ci mandat.

Zobacz też

Pomysł na wieczór panieński – limuzyna

Jesteś świadkową i chcesz zafundować swojej kumpeli niezapomniany wieczór panieński? Jeśli obchód po okolicznych knajpach wydaje Ci się oklepany, możesz go urozmaicić i sprawić, że przyszła panna młoda poczuje się jak królowa. Wynajmij na tę szaloną i szałową noc limuzynę!

Liofilizowane owoce i warzywa – dawka witamin przez cały rok

Z pewnością każdy z nas uwielbia spożywać świeże owoce. Dostarczenie naszemu organizmowi bomby witaminowej niezwykle skutecznie wzmacnia. Niestety, sezon...

Jak udekorować domek ogrodowy, gdy ma się ograniczony budżet?

Każdy z nas marzy o tym, aby jego miejsce odpoczynku było wygodne i przytulne. Jednak równie ważne jest to,...

Może Cię zainteresuje: