Szczepimy pieska tylko, jeśli jest zupełnie zdrowy. Lepiej nie robić tego od razu, gdy trafia do nowego domu, ponieważ związany z tym stres może obniżyć skuteczność szczepionki, odczekajmy więc kilka dni.

Dostępne są szczepionki m.in. na takie choroby, jak: wścieklizna, nosówka, parwowiroza, kaszel kenelowy, choroba Rubartha (zakaźne zapalenie wątroby wywołane adenowirusem), leptospiroza, koronawiroza, parainfluenza, bordetelloza, borelioza.

Szczepienie na wściekliznę jest ustawowym obowiązkiem każdego właściciela psa, należy posiadać zaświadczenie o odbyciu tego szczepienia przez psa przewożąc go publicznymi środkami transportu, jest również wymagane przy wyrabianiu paszportu dla zwierzęcia. Na wściekliznę szczepimy psy od 4 miesiąca życia, szczepienie powtarzamy co roku.

Wszystkie szczenięta należy szczepić na choroby często spotykane i ciężkie, a więc na nosówkę, parwowirozę, chorobę Rubartha i kaszel kenelowy. Szczepienie na inne choroby lepiej przedyskutować z lekarzem weterynarii, stosować je tylko w razie rzeczywistej potrzeby. Szczepionki mogą mieć działania niepożądane i powodować powikłania poszczepienne, dlatego lepiej dobrze rozważyć zastosowanie tych, które nie są niezbędne.

Najczęściej stosuje się następujący kalendarz szczepień podstawowych:

Wczesny:

– W 6-8 tygodniu życia psa, szczepimy go na nosówkę i parwowirozę.
– W 10-12 tygodniu życia, szczepienie na choroby zakaźne (nosówka, parwowiroza, parainfluenza, adenowiroza, parainfluenza, leptospiroza) .
– W 14-16 tygodniu życia, szczepienie na choroby zakaźne (nosówka, parwowiroza, adenowiroza, parainfluenza, leptospiroza, koronowiroza, bordetelloza, wścieklizna).

Późny:

– Powyżej 12 tygodnia życia, szczepienie na nosówkę, parwowirozę, adenowirozę, parainfluenzę, leptospirozę.
– 3, 4 tygodnie później szczepienie na nosówkę, parwowirozę, adenowirozę, parainfluenzę, leptospirozę, koronowirozę, bordetellozę, wściekliznę.

Pierwsze szczepienia zwykle przeprowadza hodowca, od tego kiedy zostały wykonane zależą terminy kolejnych szczepień.

Uwaga!

Jeśli nasz szczeniak nie był wcześniej szczepiony, pochodzi z niewiadomego źródła lub jest już chory będzie obowiązywał go inny grafik szczepień ustalony przez lekarza weterynarii.

Jakiego szczeniaka macie? Dlaczego wybraliście tę rasę?

PODZIEL SIĘ
Poprzedni artykułJak szybko zarobić przez Internet?
Następny artykułWymiana deski rozdzielczej

Monika Gajda – absolwetka studiów psychologicznych UJ. Pracowała w schronisku dla zwierząt, jest pettsiterką (http://www.opiekadlapsaikota.za.pl/). Ukończyła kurs trenera Alteri oraz Kurs Dyplomowy dla Behawiorystów Zwierzęch COAPE. Uczestniczy w seminariach o tematyce kynologicznej oraz prowadzi wykłady dla opiekunów zwierząt. Pracuje w COAPE Polska - instytucji kształcącej behawiorystów zwierzęcych i prowadzącej kursy o tematyce kynologicznej.

Nasz specjalista pisze o sobie:

Świat zwierząt fascynuje mnie od czasów dzieciństwa. Mój pierwszy pies, owczarek niemiecki, pokazał mi jak zawiłe relacje łączą psy z ludźmi, jakie problemy komunikacyjne pojawiają się pomiędzy psem a człowiekiem. Uczęszczaliśmy razem na szkolenia prowadzone w tradycyjny sposób – PT, POI, POII, POIII (PT - pies towarzyszący, PO - pies obronny) – jednak porównując je teraz do szkolenia nowoczesnymi metodami mogę stwierdzić, że te drugie dają znacznie lepsze efekty, sprawiają, że nauka jest przyjemnością i wspierają tworzenie więzi między psem a właścicielem.

Staram się cały czas pogłębiać swoją wiedzę na temat zachowania się i uczenia zwierząt. Za pomoc w nauce muszę podziękować przede wszystkim moim własnym psom: nieżyjącemu już Briksowi (owczarek niemiecki), Tinie (owczarek niemiecki), Dyziowi (kundelek, trafił do mnie przy okazji ewakuacji schroniska zagrożonego powodzią, spędził tam 4 lata), Bubie (kundelek, trafiła do mnie ze schroniska, gdzie przeżyła długie 2 lata) Dla Buby szczególne podziękowania za dzielne towarzyszenie mi w kursie trenerskim Alteri i celujące zdanie egzaminu;)

1 KOMENTARZ

  1. To po prostu są bzdury. Mogliby weci napisać poprawnie jak i na co się szczepi. Kto to widział szczepić szczeniaka w wieku 9-10 tyg na tyle chorób naraz. Wstrząs murowany

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here