Ślinotok może być jednym z objawów chorób przewodu pokarmowego, jamy ustnej, zarobaczenia, zatrucia, chorób wirusowych. W tych przypadkach konieczne jest leczenie. Jeśli ślinienie się występuje w czasie jazdy samochodem, może wskazywać na chorobę lokomocyjną, weterynarz może przepisać leki zmniejszające tą dolegliwość.
Niektóre psy mają skłonności do ślinotoku, są to np. basety, bernardyny, boksery, dogi. Ślinotok może być wywołany nadmiernym podnieceniem, zbyt łapczywym jedzeniem lub wypiciem zbyt dużej ilości wody po spacerze. Można próbować dzielić jedzenie na mniejsze porcje, a zanim podamy psu wodę do picia, odczekać chwilę, aż się uspokoi i trochę odpocznie (przy wysokich temperaturach nie ograniczamy dostępu do wody).
Jednak w przypadku psów wymienionych ras należy pogodzić się z dużą ilością psiej śliny w naszym otoczeniu i zaopatrzyć się w hurtowe ilości papierowych ręczników.
Uwaga!
W sklepach zoologicznych pojawiły się preparaty ziołowe, których działanie ma polegać na zmniejszeniu ślinienia się. Podawanie takich środków zawsze jednak skonsultujmy wcześniej z lekarzem weterynarii.
Wasz pies nadmiernie się ślini? Z czym to wiążecie? Konsultowaliście się z weterynarzem? Podzielcie się swoimi doświadczeniami.
Witam moja 5 miesieczna suczka zaczęła się dzisiaj bardzo mocno ślinić szczególnie w czasie snu, zauważyłam że ma spuchnięte dziąsła i rosną jej zęby trzonowe. Czy to normalna reakcja szczeniaka na ząbkowanie?