Ślinotok może być wywołany przez zatrucie toksycznymi dla psa substancjami lub roślinami (mogą mu wtedy towarzyszyć wymioty lub biegunka) albo utkwieniem w przewodzie pokarmowym ciała obcego.
Ślinotok jest jednym z pierwszych objawów ostrego rozszerzenia i skrętu żołądka (towarzyszące objawy to próby wymiotów, niepokój, szybko powiększające się wzdęcie brzucha) – najczęściej występuje u psów ras dużych i olbrzymich, może być spowodowany zbyt łapczywym jedzeniem, zbyt dużą dawką ruchu po posiłku lub stresem. Konieczna jest szybka pomoc weterynarza, w przeciwnym razie może się to skończyć dla psa nawet śmiercią.
Ślinienie się towarzyszy wielu schorzeniom przewodu pokarmowego, w tym zarobaczeniu. Pojawia się również przy problemach z uzębieniem, np. przy zapaleniu dziąseł, kamieniu nazębnym, nadziąślakach.
Bywa też jednym z objawów chorób wirusowych, takich jak choroba Rubartha, wścieklizna, nosówka, leptospiroza, parwowiroza.
Czasami ślinotok wywołany jest nadmiernym podnieceniem lub chorobą lokomocyjną. Właściciel powinien obserwować towarzyszące mu inne objawy i zgłosić je weterynarzowi.
Wasz pies nadmiernie się ślini? Z czym to wiążecie? Konsultowaliście się z weterynarzem? Podzielcie się swoimi doświadczeniami.