Zanim wejdziesz na szpitalną salę z bukietem kwiatów, słodkim tortem i ekipą znajomych, zapytaj o zgodę ordynatora. Ewentualnie uprzedź dyżurujące pielęgniarki, że chorego odwiedzi większa grupa osób.

Następnie zorientuj się, czy w szpitalu znajduje się pomieszczenie, w którym chorzy oglądają telewizję, mogą przyjmować gości. Jeśli tak, zaaranżuj przyjęcie w świetlicy. Jeśli to możliwe, zrezygnuj z urządzania takiej niespodzianki w szpitalnej sali, ponieważ radosna atmosfera może przeszkadzać innym chorym, leżącym obok Twojej żony czy przyjaciela. W przypadku, kiedy w szpitalu nie ma miejsca wyznaczonego na towarzyskie spotkania, porozmawiaj z chorymi leżącymi na tej samej sali co Twój bliski. Zapytaj, czy nie będą mieli nic przeciwko, jeśli zorganizujesz małe urodzinowe przyjęcie dla swojego chorego chłopaka.

W okolicy Świąt Bożego Narodzenia, kiedy zdecydujesz się urządzić namiastkę Wigilii przy łóżku chorej osoby, zaproś współtowarzyszy sali do wspólnego świętowania. Jeśli będą to osoby samotne, z pewnością Twoje zaproszenie poprawi ich samopoczucie.

Nie przynoś wałówki jak dla pułku wojskowego. Zrezygnuj z ciężkostrawnych potraw. Przygotuj drobne przekąski, smaczne, lekkie sałatki. Jakieś warzywa, owoce, trochę ciasta. Wcześniej zorientuj się, czy osoba, którą odwiedzasz, nie jest na diecie. Nie namawiaj jej na siłę do jedzenia. Niech je tyle i to, na co ma ochotę. Potrawy powinny być już przygotowane. Zupki donoś w termosie, aby nie absorbować medycznego personelu prosząc o możliwość ich podgrzania. Twoja wizyta ma być miłą niespodzianką dla chorego, ale w żadnym wypadku nie powinna zaburzać porządku oraz zasad panujących w szpitalu.

Niespodzianką, szczególnie dla starszych osób leżących w szpitalu będą z pewnością odwiedziny wnuków. Możesz wytłumaczyć dziecku, że babcia źle się czuje i pozostanie w szpitalu do czasu, aż wyzdrowieje. Dodaj także, że będzie jej bardzo miło, kiedy jej wnuczek wyrecytuje wierszyk lub da jej w prezencie wykonany przez siebie rysunek.

W szpitalnej imprezie nie chodzi o to, by się objeść, ale o to, by wspólnie spędzić czas. Najważniejsze, co możesz zrobić dla chorego, to poświęcić mu swoja uwagę. Urodziny można spędzić z dietetycznym serkiem – byleby razem, w gronie rodziny i przyjaciół.

Czy świętowaliście kiedyś w szpitalu? Jak wyglądało przyjęcie i jaką okazję obchodziliście? Wypowiedzcie się w komentarzu.

PODZIEL SIĘ
Poprzedni artykułOchrona roszczeń pracowniczych
Następny artykułOdprawa pracownicza

Joanna Nieć – kulturoznawca i menager kultury. Dziennikarskie kroki stawiała w kilku redakcjach. Zaczynała w miesięczniku studenckim, potem weszła z piórem do krakowskiej prasy. Współpracowała także z lokalną telewizją internetową. Opisywała, relacjonowała, komentowała. Zawsze stawia na rzetelność komunikatu i jednoczesne przekazanie go z polotem. Laszka sądecka od kilku lat związana z Krakowem.

Nasz specjalista pisze o sobie:

Dotychczasowa edukacyjna i zawodowa ścieżka pokazała mi, że pisanie sprawia mi największą frajdę. Pisałam o krakowskich wydarzeniach codziennych, mam na swoim koncie kilka felietonów i wywiadów. Najbardziej cieszyło mnie pisanie o kulturalnych imprezach w Krakowie.

Podpatrywanie studenckiego życia i uczestniczenie w nim pozwoliło mi wychwycić kilka smaczków z imprezowego życia studenta. Każdą obserwację pointowałam w głowie odpowiednimi wnioskami i rozwiązaniami, czego wyrazem są moje porady na Spec.pl. Okazało się, że imprezowanie ma swoje zagwozdki, na które trzeba znaleźć patent.

W swoich poradach staram się podpowiedzieć, jak w danej sytuacji należy się zachować – żeby zabłysnąć, lub się nie zachowywać – żeby nie zbłaźnić się. Podaję na tacy propozycje imprezowego menu oraz sposoby zorganizowania domówki czy parapetówki. Sprawy z pozoru proste. Z pozoru, bo zazwyczaj okazuje się, że rzeczy proste są najbardziej skomplikowane.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here