Najpierw należy obliczyć, ile ml alkoholu znajduje się w 100 ml napoju alkoholowego. Niezbędna do tego jest znajomość procentowej zawartości alkoholu, która zawsze podana jest na opakowaniu trunku. Jeżeli wypijemy pół litra alkoholu o stężeniu 6% (co jest równe 6 ml) oznacza to, że spożyliśmy 30 ml alkoholu (5×6 ml).

Kiedy już wiemy, ile ml alkoholu znajduje się w spożywanym trunku, należy tę wartość przeliczyć na gramy. Informacją niezbędną do rozwikłania zagadki jest znajomość gęstości alkoholu etylowego, która wynosi 0,79 g/ml.

Zatem, jeśli w piwie jest 30 ml alkoholu, żeby poznać jego zawartość w gramach trzeba wartość w ml pomnożyć przez gęstość alkoholu etylowego (30 ml x 0,79 g/ml). Co daje wartość 23,7 g alkoholu.

Dalej rachujemy z uwzględnieniem płci pijącego, co z kolei wpływa na zawartość płynów ustrojowych (w tym krwi) w organizmie. Organizm kobiety zawiera ok. 60% płynów ustrojowych, a mężczyzny ok. 70% względem całkowitej masy ciała.

Następnie procentową zawartość płynów ustrojowych przeliczamy na kilogramy.

Jeśli mężczyzna waży 72 kg (a zawartość płynów ustrojowych w jego organizmie to 70%, czyli 0,7), to mnożąc przez siebie te dwie wartości, dowiemy się, że płyny ustrojowe u 72 kilogramowego mężczyzny ważą 50,4 kg.

Na podstawie powyższej wiedzy możemy obliczyć zawartość alkoholu we krwi. Trzeba liczbę gramów alkoholu podzielić przez wartość kilogramów płynów ustrojowych.

Odwołując się do powyższego przykładu 23,7 g należy podzielić przez 50,4 kg, co da pożądaną wartość równą 0,47 promila.

Uwaga!

Obliczona wartość jest jednak wstępna i bardzo przybliżona. W rachunkach nie uwzględnia się faktu, że alkohol nie przenika do płynów ustrojowych od razu (co zależy od długości picia, nasyceniu żołądka, czy czasu, który minął od spożycia alkoholu). Ponadto wartość wyrażająca zawartość płynów ustrojowych u mężczyzn i kobiet jest zależna m.in. od ilości tkanki tłuszczowej w organizmie.

Co myślicie o posiadaniu własnego alkomatu? Czy zdecydowalibyście się na jego kupno?

PODZIEL SIĘ
Poprzedni artykułTężec – objawy, profilaktyka
Następny artykułJak zorganizować imprezę w stylu Hollywood?

Joanna Nieć – kulturoznawca i menager kultury. Dziennikarskie kroki stawiała w kilku redakcjach. Zaczynała w miesięczniku studenckim, potem weszła z piórem do krakowskiej prasy. Współpracowała także z lokalną telewizją internetową. Opisywała, relacjonowała, komentowała. Zawsze stawia na rzetelność komunikatu i jednoczesne przekazanie go z polotem. Laszka sądecka od kilku lat związana z Krakowem.

Nasz specjalista pisze o sobie:

Dotychczasowa edukacyjna i zawodowa ścieżka pokazała mi, że pisanie sprawia mi największą frajdę. Pisałam o krakowskich wydarzeniach codziennych, mam na swoim koncie kilka felietonów i wywiadów. Najbardziej cieszyło mnie pisanie o kulturalnych imprezach w Krakowie.

Podpatrywanie studenckiego życia i uczestniczenie w nim pozwoliło mi wychwycić kilka smaczków z imprezowego życia studenta. Każdą obserwację pointowałam w głowie odpowiednimi wnioskami i rozwiązaniami, czego wyrazem są moje porady na Spec.pl. Okazało się, że imprezowanie ma swoje zagwozdki, na które trzeba znaleźć patent.

W swoich poradach staram się podpowiedzieć, jak w danej sytuacji należy się zachować – żeby zabłysnąć, lub się nie zachowywać – żeby nie zbłaźnić się. Podaję na tacy propozycje imprezowego menu oraz sposoby zorganizowania domówki czy parapetówki. Sprawy z pozoru proste. Z pozoru, bo zazwyczaj okazuje się, że rzeczy proste są najbardziej skomplikowane.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here