Alkohole Jak obliczyć zawartość alkoholu we krwi?

Jak obliczyć zawartość alkoholu we krwi?

-

Najpierw należy obliczyć, ile ml alkoholu znajduje się w 100 ml napoju alkoholowego. Niezbędna do tego jest znajomość procentowej zawartości alkoholu, która zawsze podana jest na opakowaniu trunku. Jeżeli wypijemy pół litra alkoholu o stężeniu 6% (co jest równe 6 ml) oznacza to, że spożyliśmy 30 ml alkoholu (5×6 ml).

Kiedy już wiemy, ile ml alkoholu znajduje się w spożywanym trunku, należy tę wartość przeliczyć na gramy. Informacją niezbędną do rozwikłania zagadki jest znajomość gęstości alkoholu etylowego, która wynosi 0,79 g/ml.

Zatem, jeśli w piwie jest 30 ml alkoholu, żeby poznać jego zawartość w gramach trzeba wartość w ml pomnożyć przez gęstość alkoholu etylowego (30 ml x 0,79 g/ml). Co daje wartość 23,7 g alkoholu.

Dalej rachujemy z uwzględnieniem płci pijącego, co z kolei wpływa na zawartość płynów ustrojowych (w tym krwi) w organizmie. Organizm kobiety zawiera ok. 60% płynów ustrojowych, a mężczyzny ok. 70% względem całkowitej masy ciała.

Następnie procentową zawartość płynów ustrojowych przeliczamy na kilogramy.

Jeśli mężczyzna waży 72 kg (a zawartość płynów ustrojowych w jego organizmie to 70%, czyli 0,7), to mnożąc przez siebie te dwie wartości, dowiemy się, że płyny ustrojowe u 72 kilogramowego mężczyzny ważą 50,4 kg.

Na podstawie powyższej wiedzy możemy obliczyć zawartość alkoholu we krwi. Trzeba liczbę gramów alkoholu podzielić przez wartość kilogramów płynów ustrojowych.

Odwołując się do powyższego przykładu 23,7 g należy podzielić przez 50,4 kg, co da pożądaną wartość równą 0,47 promila.

Uwaga!

Obliczona wartość jest jednak wstępna i bardzo przybliżona. W rachunkach nie uwzględnia się faktu, że alkohol nie przenika do płynów ustrojowych od razu (co zależy od długości picia, nasyceniu żołądka, czy czasu, który minął od spożycia alkoholu). Ponadto wartość wyrażająca zawartość płynów ustrojowych u mężczyzn i kobiet jest zależna m.in. od ilości tkanki tłuszczowej w organizmie.

Co myślicie o posiadaniu własnego alkomatu? Czy zdecydowalibyście się na jego kupno?

Joanna Nieć

Joanna Nieć – kulturoznawca i menager kultury. Dziennikarskie kroki stawiała w kilku redakcjach. Zaczynała w miesięczniku studenckim, potem weszła z piórem do krakowskiej prasy. Współpracowała także z lokalną telewizją internetową. Opisywała, relacjonowała, komentowała. Zawsze stawia na rzetelność komunikatu i jednoczesne przekazanie go z polotem. Laszka sądecka od kilku lat związana z Krakowem.

Nasz specjalista pisze o sobie:

Dotychczasowa edukacyjna i zawodowa ścieżka pokazała mi, że pisanie sprawia mi największą frajdę. Pisałam o krakowskich wydarzeniach codziennych, mam na swoim koncie kilka felietonów i wywiadów. Najbardziej cieszyło mnie pisanie o kulturalnych imprezach w Krakowie.

Podpatrywanie studenckiego życia i uczestniczenie w nim pozwoliło mi wychwycić kilka smaczków z imprezowego życia studenta. Każdą obserwację pointowałam w głowie odpowiednimi wnioskami i rozwiązaniami, czego wyrazem są moje porady na Spec.pl. Okazało się, że imprezowanie ma swoje zagwozdki, na które trzeba znaleźć patent.

W swoich poradach staram się podpowiedzieć, jak w danej sytuacji należy się zachować – żeby zabłysnąć, lub się nie zachowywać – żeby nie zbłaźnić się. Podaję na tacy propozycje imprezowego menu oraz sposoby zorganizowania domówki czy parapetówki. Sprawy z pozoru proste. Z pozoru, bo zazwyczaj okazuje się, że rzeczy proste są najbardziej skomplikowane.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here

WARTO PRZECZYTAĆ

Szkolenia dla studentów – po co, z czego?

Wydaje się, że do lamusa odchodzą czasy, gdy studia kojarzyły się okresem beztroskiej zabawy. Coraz częściej jest to etap przygotowywania gruntu pod swoją karierę zawodową. Studenci świadomi trudności traktują ten czas jako okres zdobywania wiedzy, która może im ułatwić znalezienie pracy po obronie pracy licencjackiej czy magisterskiej.

Podatek od darowizny

Otrzymanie darowizny, czyli przysporzenie majątkowe na naszą korzyść, oznacza, że zwiększył się nasz majątek i tym samym należy zapłacić podatek adekwatny do kwoty przysporzenia. Istnieje wiele przepisów zwalniających obdarowanego z konieczności płacenia podatku, lecz jedynie w pewnych okolicznościach lub do pewnej granicy wartości przedmiotu darowizny.

Zobacz też

Jak stosować witaminę C?

Dawkowanie witaminy C to temat nie do końca zamknięty. Istnieją zatwierdzone oficjalnie tabele ze szczegółowymi zaleceniami na temat ilości kwasu askorbinowego, jaką należy codziennie przyjmować. Istnieją jednak również wyniki badań, że witaminy C powinno się przyjmować znacznie więcej. A niejako dla przeciwwagi pojawiają się opinie, że nadmiar kwasu askorbinowego może wywołać raka.

Liofilizowane owoce i warzywa – dawka witamin przez cały rok

Z pewnością każdy z nas uwielbia spożywać świeże owoce. Dostarczenie naszemu organizmowi bomby witaminowej niezwykle skutecznie wzmacnia. Niestety, sezon...

Jak udekorować domek ogrodowy, gdy ma się ograniczony budżet?

Każdy z nas marzy o tym, aby jego miejsce odpoczynku było wygodne i przytulne. Jednak równie ważne jest to,...

Może Cię zainteresuje: