Przede wszystkim trzeba na chwilę zatrzymać się w codziennej bieganinie i pomyśleć, co tak naprawdę będziemy świętować. Wielu z chrześcijan zapomina, iż adwent to czas oczekiwania na powtórne narodziny Jezusa Chrystusa. A być może jest to odpowiedni moment, aby zwolnić tempo życia, rozwinąć duchową sferę osobowości i zapoznać dzieci z tradycją. Oczywiście święta to także czas wspólnej radości, ucztowania w gronie najbliższych. To rodzinna atmosfera pozwala wspólnie świętować rocznicę przyjścia Mesjasza.

Religijny wymiar Bożego Narodzenia jest nadrzędny, ale nie jedyny. Piękne i warte kultywowania są obrzędy i tradycje na stałe przyjęte do naszej polskiej kultury. Jednym z nich jest obdarowywanie bliskich upominkami, które symbolizuje naszą miłość i stanowi formę przekazywania uczuć.

Zakupy trzeba zacząć jak najwcześniej, ponieważ im bliżej wigilii, tym sklepy są bardziej zatłoczone. Warto w domu przeanalizować co chcemy kupić i wstępnie obliczyć koszty, tak abyśmy nie byli niemiło zaskoczeni przy kasie. Grudzień to miesiąc zwiększonych wydatków, dlatego dobrze jest rozłożyć zakupy w czasie. W prezenty można zaopatrzyć się jeszcze w listopadzie. Jeżeli zamierzamy zakupić dekoracje świąteczne lub wystrój choinki, także zróbmy to z miesięcznym wyprzedzeniem.

Początkującej pani domu, najwięcej problemów przysparza ułożenie menu i ugotowanie posiłków. Jeśli nad serwowanymi potrawami zastanowimy się na początku grudnia, będziemy mogli kupić część potrzebnych artykułów, które nie wymagają szybkiego spożycia. Idealnie jest, gdy mamy kogoś do pomocy. Jedna osoba jedzie po zakupy, druga w tym czasie może np. umyć okna. Generalne sprzątanie domu przed świętami jest standardem.

Aby porządki były przeprowadzone sprawnie i efektywnie, potrzebne jest doświadczenie i dobra organizacja pracy. Pamiętajmy, aby porządkować pomieszczenia zaczynając od elementów położonych najwyżej. Naturalny zapach, niezmącony ostrą wonią chemicznych środków czyszczących uzyskamy stosując preparaty wytworzone z mieszanek octu, sody, soku z cytryny.

Podział obowiązków jest dobrym sposobem na sukces. Przy kupnie choinki wystarczy jedna osoba, druga w tym czasie gotuje potrawy świąteczne. Jednak w ubieranie drzewka warto zaangażować całą rodzinę. Jest to wspaniały czas na wspomnienia i opowieści o zwyczajach bożonarodzeniowych.

Uwaga!

Dzień wigilijny dla wielu osób jest dniem pracy, dlatego starajmy się wcześniej przygotować jak najwięcej. Dobra organizacja i pomoc najbliższych nam w tym pomoże i pozwoli ucztować przy suto zastawionym stole.

Co jeszcze robicie przed świętami? Czy zdążacie ze wszystkimi pracami przed świętami?

PODZIEL SIĘ
Poprzedni artykułJak zrobić ozdoby świąteczne na okno?
Następny artykułJak poczuć atmosferę świąt?

Anita Szot – absolwentka Kulturoznawstwa Uniwersytetu Jagiellońskiego. Nauczyciel przedszkolny. Autorka cyklu artykułów o tradycjach świąt polskich publikowanych na łamach skierowanego do irlandzkiej Polonii „Życia w Irlandii”. W serwisie Spec.pl publikuje autorskie zdjęcia.

 

Nasz specjalista pisze o sobie:

Moją pasją są podróże, odkrywanie nowych miejsc oraz związana z nimi kultura. Ciągle zgłębiam wiedzę dotyczącą polskich i zagranicznych tradycji. Różnorodność kultur na świecie, ich wytwory, obyczaje i zachowania są dla mnie niezmiernie ciekawe i inspirujące.  W moim polu zainteresowania szczególne miejsce zajmuje polska obrzędowość ludowa, dlatego zajmuje się pisaniem porad w dziale Okoliczności. Uwielbiam też orientalne klimaty przesycone głębokimi barwami i unoszącym się zapachem pikantnych przypraw.

Oprócz pisania, zajmuje się także pracą z dziećmi przedszkolnymi i staram się nieustannie wdrażać je w zachowań prokulturowe. Krzewienie rodzimej tradycji oraz życie w poszanowaniu odmienności kulturowej to główne cele, jakie przyświecają mojej pracy.

 

 

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here