Zanim zabierzemy się do prac dekoratorskich, musimy przygotować następujące materiały:
– klej na gorąco,
– dekoracje świąteczne, proponujemy: szyszki, gałązki świerka lub jodły, suszony len, jarzębinę, orzechy włoskie, suszone cytrusy, laski cynamonu itp. – złoty lub srebrny spray, – sizal, – tekturka, – nożyczki, – papier toaletowy (biały), – nabłyszczacz do roślin, – brokat.
-
Krok pierwszy
Na początek z tekturki wycinamy dwa kółka, będą one stanowiły bazę pod stroik. W zależności od tego, jakiej wielkości chcemy uzyskać stroik, tak duże kółka wycinamy.
Fot. sxc.hu
-
Krok drugi
Następnie na środku kółka, stawiamy np. kieliszek i odrysowujemy kolejne kółeczko. Będzie to otwór na świeczkę. Jeżeli nasza świeczka ma np. 3 cm grubości, nasze kółko powinno być o 1 cm większe (podczas naszej pracy jego średnica będzie się zmniejszać).
-
Krok trzeci
Teraz łączymy nasze dwa kółka i starannie owijamy je papierem toaletowym.
-
Krok czwarty
Teraz za pomocą sizalu, owijamy kółko, aż do momentu, kiedy papier przestanie być widoczny. W ten sposób otrzymamy, ładny, miękki spodek, który będzie potrzebny do dalszej pracy. Co więcej, taka podstawka idealnie trzyma świeczkę i pasuje prawie do każdego rodzaju świecznika, dodatkowo jeżeli nie posiadamy takowego, możemy go zrobić np. z kieliszka albo literatki.
-
Krok piąty
Teraz przygotowujemy wszystkie zgromadzone przez nas ozdoby świąteczne (bombki, laski cynamonu, suszone owoce, szyszki, jarzębinę itp.).
-
Krok szósty
Jeżeli chcemy, aby nasz stroik utrzymywał się w tonacji złotej lub srebrnej, wcześniej wszystkie powyższe ozdoby powinniśmy potraktować sprayem i poczekać chwilę, aż wyschną. Najlepiej, jeżeli zrobimy to na zewnątrz i odczekamy, do chwili kiedy przestanie nam przeszkadzać zapach farby.
-
Krok siódmy
Teraz możemy rozpocząć zabawę. Najpierw układamy symetrycznie wszystkie większe elementy dekoracyjne. Mocujemy je za pomocą gorącego kleju z pistoletu (uważajmy, aby nie poparzyć sobie rąk).
-
Krok ósmy
A teraz kolejno, ale również symetrycznie układamy i przyklejamy elementy coraz mniejsze np. orzechy włoskie, szyszki. I teraz nadeszła chwila dla odrobiny spontaniczności. Możemy dodawać wszystkie elementy, które nam odpowiadają: cytrusy, orzechy laskowe, laski cynamonu itp.
-
Krok dziewiąty
Na koniec zabezpieczamy naszą kompozycję nabłyszczaczem do roślin i delikatnie posypujemy brokatem, który doda jej blasku i świątecznego klimatu.
Czy dekoracje świąteczne robicie samodzielnie czy może kupujecie gotowe? Jak dekorujecie dom na Boże Narodzenie?