„Życzę Ci Wesołych Świąt, dużo zdrowia i Szczęśliwego Nowego Roku…”. Któż z nas nie otrzymał takich życzeń lub sam ich nie składał? Ta popularna i utarta formułka, wydaje się czasem bez wartości. A szkoda, bo jest ona esencją Bożego Narodzenia o ile jest wypowiedziana z sercem i stanowi jedynie wstęp do dalszej części.

Życzenia bożonarodzeniowe i noworoczne składamy w różnych formach. Kilkanaście dni przed Wigilią można kupić lub samodzielnie przygotować kartki pocztowe. Do własnoręcznej pracy, będziesz potrzebować bristol kolorowy lub biały, z którego wytnij prostokąt o proporcjach 2:1. Złóż go na pół i przygotuj obrazek wycięty z torby na prezenty. Ozdób kartkę według własnego uznania. Nie kopiuj bezmyślnie wierszyków z internetu. Pomyśl w jakie słowa można ubrać Twoje uczucia do konkretnej osoby i przelej je na papier. Do pisania najlepiej użyj pióra na atrament i nie zapomnij o podpisie oraz dacie.

Taki sposób składania życzeń jest preferowany głównie wśród rodziny. Jeśli masz bardzo wielu znajomych, możesz przesłać im świąteczne dedykacje poprzez e-mail, pamiętając o osobistych refleksjach.

Popularne ostatnio sms-owanie, nie jest najlepszą formą dzielenia się świąteczną atmosferą. Jeśli chcemy złożyć życzenia osobie mieszkającej daleko od nas, wypada zadzwonić, tak, aby nasz ustny przekaz potwierdził ciepłe słowa.

Najserdeczniejszym sposobem jest osobiste przekazywanie życzeń. Zwyczaj łamania się opłatkiem utrwalił się w polskich domach i stanowi nierozerwalną część tradycji. Jego symbolika religijna wyraża się właśnie w życzeniach. Dzielenie się opłatkiem w gronie najbliższych jest znakiem ofiarności i miłosierdzia. Jeśli poznamy głęboki sens tego zwyczaju, łatwiej będzie nam powiedzieć parę znaczących słów do najbliższych.

Przy składaniu życzeń w Wigilię nie bójmy się wzruszenia i wybaczenia. Czas oczekiwania na przyjście Chrystusa, niech da nam nadzieję na lepsze jutro. Optymistyczne podejście do współuczestników wieczerzy wigilijnej, pozwoli na szczere życzenia, dalekie od utartych, nic nie znaczących schematów. Jeśli rozmowy przy opłatku będziemy traktować jak szansę na wyjaśnienie sporów i odnowienie przyjaźni czy miłości, słowa życzeń same będą cisnąć się na usta.

Najważniejsza jest szczerość i pokazanie, że osoba z którą dzielimy się opłatkiem jest dla nas ważna.

Czego jeszcze Waszym zdaniem można życzyć z okazji Bożego Narodzenia? Jakie życzenia Wy składacie?

PODZIEL SIĘ
Poprzedni artykułJak ukryć wystający brzuszek?
Następny artykułJaka torebka dla nastolatki?

Anita Szot – absolwentka Kulturoznawstwa Uniwersytetu Jagiellońskiego. Nauczyciel przedszkolny. Autorka cyklu artykułów o tradycjach świąt polskich publikowanych na łamach skierowanego do irlandzkiej Polonii „Życia w Irlandii”. W serwisie Spec.pl publikuje autorskie zdjęcia.

 

Nasz specjalista pisze o sobie:

Moją pasją są podróże, odkrywanie nowych miejsc oraz związana z nimi kultura. Ciągle zgłębiam wiedzę dotyczącą polskich i zagranicznych tradycji. Różnorodność kultur na świecie, ich wytwory, obyczaje i zachowania są dla mnie niezmiernie ciekawe i inspirujące.  W moim polu zainteresowania szczególne miejsce zajmuje polska obrzędowość ludowa, dlatego zajmuje się pisaniem porad w dziale Okoliczności. Uwielbiam też orientalne klimaty przesycone głębokimi barwami i unoszącym się zapachem pikantnych przypraw.

Oprócz pisania, zajmuje się także pracą z dziećmi przedszkolnymi i staram się nieustannie wdrażać je w zachowań prokulturowe. Krzewienie rodzimej tradycji oraz życie w poszanowaniu odmienności kulturowej to główne cele, jakie przyświecają mojej pracy.

 

 

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here