Przepisów jest tyle, ile polskich rodzin z zachowanymi, starymi już, tradycjami wigilijnymi. Poniżej przedstawiam kilka najciekawszych przepisów na wigilijnego karpia.

Pierwszy z nich to karp w boczniakach. Do jego wykonania będą potrzebne:

kilogram karpia
2 pory
30 dag boczniaków
2 dag mąki
4 dag masła
pół cytryny
200 ml białego wytrawnego wina
natka pietruszki
2 goździki
sól, pieprz, cukier do smaku

Rybę należy najpierw oprawić i dokładnie oczyścić, opłukać i podzielić na porcje. Następnie udusić ją na maśle dodając por posiekany w krążki, wraz z przyprawami. Grzyby trzeba dokładnie oczyścić, opłukać, pokroić w paski i udusić na tłuszczu. Tak przygotowane boczniaki dodać do duszącego się na maśle karpia. Sos doprawiamy mąką zmieszaną z niewielką ilością wody, wyciskamy do niego sok z cytryny, wlewamy wino i posypujemy siekaną natką pietruszki. Całość należy doprawić do smaku solą, pieprzem i cukrem i dusić jeszcze przez około 5 minut. Tak przygotowaną rybę najlepiej podawać z ryżem i kolorową francuską surówką.

Do kolejnego przepisu, tym razem na karpia smażonego w maśle, będą potrzebne:

dowolną ilość karpia
cytryna
sól
pieprz do smaku
masło
bułka tarta
2 jajka
trochę mleka (w zależności od tego ile będzie karpia)

W mleku moczymy karpia przez około 2 godziny, aby stracił nieprzyjemne i intensywnie rybny zapach i smak. Następnie, po wyjęciu go z mleka, należy go dokładnie umyć, osuszyć, posolić i skropić sokiem z cytryny. Następnie panierujemy rybę jak kotleta, maczając najpierw w rozmieszanym jajku, a następnie obtaczając ją w bułce tartej i smażymy na rozgrzanym maśle na złoty kolor. Następnie wkładamy rybę do żaroodpornego naczynia i w temperaturze 180 stopni zapiekamy ją przez około pół godziny.

Kolejny przepis to karp z pieczarkami. Będą do niego potrzebne:

3 średnie karpie
1 kilogram pieczarek
3 cytryny
4 małe cebulki
masło do smażenia
sól
pieprz
kolendra do smaku

Karpia najpierw należy oprawić, oczyścić, wypłukać i pokroić w dzwonki. Następnie – osuszyć, posolić, popieprzyć i skropić sokiem z cytryny. Posypujemy go również kolendrą. Tak przygotowaną rybę należy odstawić na 2 godziny do lodówki.

W tym czasie dokładnie oczyszczamy i opłukujemy pieczarki, osuszamy je i kroimy w plasterki. Cebulę należy obrać, pokroić w talarki i podsmażyć razem z grzybami na maśle, do momentu, aż odparuje z nich woda. Przygotowane żaroodporne naczynie należy wysmarować masłem, ułożyć w nim rybę, przykryć warstwą pieczarek i zapiekać około godziny w 160 stopniach.

Potrawa ze zdjęcia przygotowana przez blog Ireny i Andrzeja:

Karp pieczony z cebulą

SKŁADNIKI: 1/2 kg karpia, 1 szklanka cebuli (posiekanej), 1/4 szklanki pietruszki (posiekanej), olej, sok z cytryny, kminek

WYKONANIE: Rybę umyć, podzielić na porcje. Aby się nie „zbiegła”, ponacinać skórę. Następnie posypać solą. Cebulę pomieszać z pietruszką i tą mieszaniną obłożyć karpia. Rybę posypać kminkiem i skropić cytryną. Zapiekać ok. 30 minut w piekarniku o temperaturze 180 stopni.

Znacie inny przepis na karpia? Podzielcie się nim w komentarzu.

PODZIEL SIĘ
Poprzedni artykułKarczek pieczony – przepis
Następny artykułKluski z makiem – przepis

Joanna Białek - ukończyła studia politologiczne i administracyjne. Od 2007 roku współpracowała z gazetą Dziennik Polski oraz portalami informacyjnymi (m.in.: Źródło.net) dla których pisała teksty poradnikowe dotyczące tematyki lifestyle, związane z modą i stylizacją, a również zdrowym stylem życia i odżywianiem. Obecnie pracuje w agencji reklamowej i zajmuje się recenzowaniem książek dla wydawnictwa ZNAK.

Nasz specjalista pisze o sobie:

Bardzo lubię gotować, a kuchenne eksperymenty to mój żywioł. Kiedy wchodzę do kuchni, wszystko inne przestaje istnieć. Krok po kroku, coraz ambitniej przechodziłam do trudniejszych i bardziej złożonych potraw. Jak każda kobieta posiadam jednak swoje ulubione obszary kuchni. W moim przypadku są to wszelkie dania mięsne, kuchnia śródziemnomorska, słodkie desery, ciasta i drożdżowe wypieki, które ostatnio zupełnie mnie pochłonęły.   

Moje zainteresowanie modą, urodą, higienicznym trybem życia i zdrowiem nie wzięło się znikąd.  Dotychczasowe doświadczenie zawodowe jest nieodłącznie związane z tym obszarem. Praca dla portalu internetowego Źródło.net dała mi możliwość wykorzystanie wiedzy o urodzie i stylizacji. To właśnie tam zaczynałam rozwijać i poszerzać swoją wiedzę w tym obszarze. W rezultacie po kilku latach pisania porad i przewodników po świecie mody doskonale znam i rozumiem tę dziedzinę. Poza tym nikt tak dobrze jak kobieta nie doradzi, jakie buty pasują do małej czarnej i jak radzić sobie ze złym nastrojem.

Współczesny, bardzo nowoczesny i rozwinięty świat wymaga od nas zwiększonej troski o własne zdrowie i higieniczny, dopasowany do wieku i stanu zdrowia, trybu życia. Ale zdrowy tryb życia to nie tylko odpowiednie odżywianie i profilaktyka. To przede wszystkim właściwa i regularna aktywność fizyczna. Dlatego tak przydatne w tym obszarze okazuje się moje doświadczenie zdobyte w pracy dla serwisu NaszaWyprawa.pl, opisującego szeroko rozumiane podróżowanie, zarówno pod względem pięknych miejsc wartych zobaczenia, jak i ze względu na właściwe przygotowanie do wędrówek, przeciwwskazania i troskę o własne zdrowie w czasie wypraw.

Poza zainteresowaniami związanymi ze zdrowiem i modą, w wolnych chwilach bardzo dużo czytam, spaceruję na łonie natury i z każdym dniem coraz bardziej odkrywam i podziwiam mój ukochany Kraków. Ponadto kocham górskie wycieczki, robienie zakupów i jestem wielka fanką kotów.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here