Odbiór budynku po zakończeniu budowy można przeprowadzić jedno- lub dwuetapowo, w zależności od woli inwestora. Można bowiem uzyskać decyzję o pozwolenie na użytkowanie części budynku, wydawaną przed wykonaniem wszystkich robót budowlanych (przed zakończeniem budowy).1 Następnie zaś (w przypadku domu jednorodzinnego czy domku letniskowego) zawiadomić organ nadzoru budowanego o zakończeniu budowy. Możliwe jest zawiadomienie o zakończeniu budowy z pominięciem pośrednich etapów. Termin odbioru budynku może zostać ustalony dowolnie, jednak zanim nastąpi jego użytkowanie przez mieszkańców.

Jeżeli przystąpienie do użytkowania budynku ma nastąpić przed zakończeniem prac budowlanych, należy złożyć wniosek o wydanie pozwolenia na użytkowanie konieczne. Złożenie takiego wniosku wymaga powiadomienia wcześniej Państwowej Straży Pożarnej i Państwowej Inspekcji Sanitarnej i zajęcia przez te organy stanowiska w ciągu 14 dni od ich zawiadomienia. Milczenie organów jest traktowane jako brak uwag i sprzeciwu z ich strony.2 Samo złożenie wniosku o wcześniejsze użytkowanie obiektu (lub jego części) jest jednocześnie wezwaniem powiatowego inspektora nadzoru budowlanego do przeprowadzenia kontroli obiektu.

Kontrola nadzoru budowlanego obejmuje:
– sprawdzenie zgodności obiektu budowlanego z projektem zagospodarowania działki lub terenu
– sprawdzenie zgodności obiektu budowlanego z projektem architektoniczno-budowlanym w zakresie charakterystycznych parametrów technicznych (kubatury, powierzchni zabudowy, wysokości, długości, szerokości i liczby kondygnacji)
– zbadanie geometrii dachu –  jego nachylenia, wielkości połaci dachowych i ich układu, wysokości kalenicy
– sprawdzenie i ocena stanu zasadniczych elementów wyposażenia budowlano-instalacyjnego, zapewniających użytkowanie obiektu zgodnie z przeznaczeniem
– ocenę wyrobów budowlanych użytych w czasie prac szczególnie istotnych dla bezpieczeństwa konstrukcji i bezpieczeństwa pożarowego
– ocena uporządkowania terenu budowy3.

Kontrola nadzoru budowlanego jest przeprowadzana przed upływem 21 dni od dnia doręczenia wniosku inwestora. O terminie zostaje zawiadomiony także inwestor, który w ciągu 7 dni zostaje powiadomiony i musi wziąć udział w kontroli.4 Jeżeli organ nadzoru budowlanego nie ma żadnych zastrzeżeń, po upływie tego czasu i pozytywnej decyzji organu można korzystać w koniecznym zakresie z budynku (jego części).

Aby dokonać odbioru pozostałej części budynku lub odebrać budynek jednoetapowo – bez pośredniego załatwiania pozwolenia na wcześniejsze użytkowanie domu, należy złożyć do nadzoru budowlanego zawiadomienia o zakończeniu budowy wraz z załącznikami (dziennikiem budowy, oświadczeniami i posiadanym tytułem prawnym do nieruchomości, protokołami odbioru instalacji, powykonawczą inwentaryzacją geodezyjną itp.).5 Do użytkowania obiektu budowlanego można przystąpić po zawiadomieniu właściwego organu nadzoru budowlanego o zakończeniu budowy, jeżeli organ ten w terminie 21 dni od dnia doręczenia zawiadomienia nie zgłosi sprzeciwu w drodze decyzji.6

Kiedy Wy odbieraliście swoje domy? Podzielcie się doświadczeniami!

1 Art. 55 pkt. 3 Ustawy z dnia 7 lipca 1994 r. Prawo budowlane z późniejszymi zmianami
2 Art. 56 Ustawy z dnia 7 lipca 1994 r. Prawo budowlane z późniejszymi zmianami
3 Art. 59a ust. 2 Ustawy z dnia 7 lipca 1994 r. Prawo budowlane z późniejszymi zmianami
4 Art. 59 c Ustawy z dnia 7 lipca 1994 r. Prawo budowlane z późniejszymi zmianami
5 Art. 57 ust. 1 Ustawy z dnia 7 lipca 1994 r. Prawo budowlane z późniejszymi zmianami
6 Art. 54 Ustawy z dnia 7 lipca 1994 r. Prawo budowlane z późniejszymi zmianami

PODZIEL SIĘ
Poprzedni artykułPozwolenie na budowę na działce rolnej – formalności
Następny artykułIle jest ważne pozwolenie na budowę?

Ewelina Paździora – ukończyła filologię polską i prawo  na Uniwersytecie Jagiellońskim. Współpracuje z  Kancelarią Adwokacką w Krakowie, zajmuje się zwłaszcza prawem cywilnym i prawem pracy. Oprócz tego specjalizuje się w prawie Unii Europejskiej. Przygotowuje się do egzaminu na aplikację adwokacką.

 

Nasz specjalista o sobie:


Polonistyka, prawo … a może jeszcze archeologia? Uwielbiam nieustanne zmiany i wyzwania. Ciągle stawiam sobie nowe cele i staram się dążyć do ich realizacji, fascynuje mnie rozwiązywanie zagadek i łamigłówek.  Połączenie wielu pasji sprawia, że interpretacja i zrozumienie prawnych problemów nie stanowi dla mnie trudności. We wszystkim co robię, staram się zachować należytą staranność, samodzielnie poszukuję odpowiedzi na trudne pytania, analizuję wszystkie możliwości.

Trochę romantyk, trochę realistka. W wolnych chwilach uciekam z dobrą książką daleko za miasto. Lubię włóczęgę po górach, amatorskie zdjęcia, nowych znajomych. Odwiedziłam z przyjaciółmi Krym, Pragę i wiele miast Europy Zachodniej. Moim marzeniem jest przejazd koleją transsyberyjską.

 

 

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here