Choroby Anoreksja w rodzinie

Anoreksja w rodzinie

-

Rodzice anorektyczki to najczęściej osoby wymagające wobec córki i kontrolujące ich życie. Te z które chcą spełnić ich oczekiwania starają się być w wszystkim idealne a czasami jedzenie to jedyny obszar o którym mogą decydować same. Nastolatki dotknięte anoreksją nie mówią o swoich problemach, są osobami skrytymi dlatego niekiedy głodzenie się, jako forma autodestrukcji, jest niemym wołaniem o pomoc i próbą zwrócenia na siebie uwagi.

Często anoreksja rozwija się u dzieci, których matki chcą aby córka byłą tancerką baletową lub modelką (realizując swoje niespełnione ambicje). Jak wiadomo takie zawody wymagają fizycznej perfekcji. Jeśli dziecko nie ma naturalnych predyspozycji (z natury nie jest szczupłe i drobnej kości) to presja matki aby osiągnęło potrzebny wygląd prowadzić może do zaburzeń odżywiania.

Jedną, z bardziej okropnych przyczyn anoreksji, może być molestowanie seksualne, którego dziecko doświadczyło w dzieciństwie. W obawie przed doznaniem ponownie traumatycznych przeżyć i staniem się być postrzegana przez mężczyzn seksualnie, dziewczynka stara się zlikwidować pojawiające się objawy kobiecości (okres, rosnące biodra i piersi) – głodząc się.
W latach 70-ych tych badacze anoreksji wyróżnili pięć cech, typowych dla rodzin w których dzieci dotknięte są tym zaburzeniem:
– wysoki poziom opiekuńczości – dziecko jest pod pełną kontrolą rodziców,
– sztywne relacje – między rodzicami a dziećmi panuje oschłość, nie okazuje się uczuć
– brak autonomii – dziecko samo nie podejmuje decyzji, robią za niego to rodzice
– unikanie konfrontacji – ponieważ emocji, ani dobrych ani tych złych, publicznie się nie okazuje nie ma też konfliktów. Frustracje przenoszone są na inne sfery życia np. jedzenie.
– manipulowanie dzieckiem przez rodziców – jest ono wykorzystywane w konfliktach między rodzicami, traktowane jako dorosły, matka oraz ojciec skarżą się na zachowanie partnera

Terapia rodzinna, jako uzupełnienie terapii indywidualnej osoby chorej na anoreksję– jest niezwykle ważna. Służy ona. nauczeniu rodziny pacjentki na czym polega anoreksja, jak bliscy mogą wspierać osobę na jej drodze do wyleczenia. W trakcie terapii bliscy osoby chorej mogą przeanalizować swoje emocje i zrozumieć, w którym momencie krzywdzili swoje dziecko. Wzajemne porozumienie i komunikacja w rodzinie to najlepsza droga do wyleczenia dziecka z anoreksji.

Czy informacje zawarte w artykule okazały się pomocne? Wypowiadajcie się w komentarzach.

Poprzedni artykułObjawy anoreksji
Następny artykułBiała herbata – właściwości
Joanna Rayzacher

Joanna Rayzacher - skończyła studia socjologiczne i dziennikarskie. Pracowała w portalach zajmujących się tematyką kobiecą, związaną z pielęgnacją ciała i wizażem (m.in.: kobiety.pl), czasopismach (m.in.: "Moda&Styl", "Dzieciaki") oraz w radiu. Od 2009 roku współpracuje z magazynem "Pro-KREACJA" i zajmuje się projektami społecznymi w fundacji "Dbam o Zdrowie".

Nasz specjalista pisze o sobie:

Zawsze lubiłam obserwować ludzi, interesowało mnie co mówią i myślą, także co mogą zrobić, aby czuć się lepiej.

Praktyki dziennikarskie odbyłam w portalu Rossnet.pl, zajmującym się tematyką dotyczącą urody oraz zdrowia. W przeszłości współpracowałam (przez kilka lat) z pismem „Moda&Styl”, gdzie pisałam artykuły dotyczące tematyki lifestylowej (na przykład artykuł o subkulturze lolit), jak również przeprowadzałam wywiady, m.in.: rozmowę z projektantem mody - Wojtkiem Dziedzicem oraz twórcą nowatorskich projektów designerskich - Tomkiem Rygalikiem.

W piśmie „Dzieciaki” byłam autorką artykułów dotyczących diagnoz problemów społecznych oraz sposobów ich rozwiązania (przemoc w rodzinie, tolerancja), jak również problemami zdrowotnymi (ciąża, wcześniaki, anomalie). W portalu Kobiety.pl. pisałam m.in.: reportaże o popularności lumpeksów, eseje o atrakcyjności fizycznej, kulturze masowej, dandyzmie oraz felietony.

Obecnie współpracuję z magazynem „Pro-KREACJA”. Zawodowo jestem związana z Fundacją „Dbam o Zdrowie”.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here

WARTO PRZECZYTAĆ

Badanie USG

Badanie ultrasonograficzne jest metodą badania płodu o charakterze nieinwazyjnym. Uzyskujemy, dzięki USG, dokładny obraz ciała badanego dziecka. Badanie to opiera się na zjawisku rozpraszania się fali ultradźwiękowej. Pierwsze ultrasonografy zostały użyte w XX wiek, w latach 60-tych. Jednak USG nie ogranicza się jedynie do badania płodu.

Czym jest i na czym polega skrócony tydzień pracy?

Skrócony tydzień pracy wiąże się z wykonywaniem obowiązków przez zatrudnioną osobę przez mniej niż 5 dni w tygodniu. Okres rozliczeniowy wynosi w przypadku skróconego czasu pracy jeden miesiąc. Natomiast pracownik w tym systemie może wykonywać swoje obowiązki w maksymalnym wymiarze 12 godzin/dobę. Regulacje, dotyczące skrócenia czasu pracy reguluje Kodeks Pracy.

Zobacz też

Wynagrodzenie akordowe – jakie są jego zasady?

Wynagradzanie akordowe jest często stosowane na różnego rodzaju liniach produkcyjnych i w pracy w systemie produkcji potokowej. W takim systemie pracownik musi wykazywać się wysokimi sprawnościami manualnymi umożliwiającymi osiągnięcie określonej normy pracy. Ten system wynagradzania wiąże się zatem z uzyskiwanymi ilościowymi rezultatami pracy.

Jak znaleźć dobrą firmę rekrutacyjną w Krakowie?

Już nie tyle z roku na rok, co z miesiąca na miesiąc rośnie popyt na profesjonalne usługi rekrutacyjne. Pandemia...

Kto może prowadzić szkolenia BHP?

Prowadząc firmę, jednym z obowiązków przedsiębiorcy, który dodatkowo zatrudnia pracowników, jest przeprowadzenie szkoleń z zakresu BHP. Kto może się...

Może Cię zainteresuje: