W przypadku wystąpienia bezmoczu dochodzi do zaburzenia gospodarki wodno- elektrolitowej. W organizmie człowieka gromadzi się woda, nadmiar jonów sodu, potasu oraz wodoru. Nadmierna ilość potasu może doprowadzić do zaburzeń skcji serca. Natomiast skumulowane jony sod owe mogą doprowadzić do wystąpienia obrzęków. Jeśli chodzi o jony wodorowe, to może dojść do kwasicy metabolicznej. Anuria prowadzi też do gromadzenia kwasu moczowego w organizmie, co może być przyczyną rozwoju dny moczanowej. Poza tym zaburzenie wydalania moczu powodu zmiany w gospodarce lipidowej, białkowej i węglowodanowej. Może więc dojść do hiperlipoproteinemii, a w skrajnych przypadkach do miażdżycy.

Osoby, u których występuje bezmocz są zmęczone, ospałe, osłabione. Nawet mały wysiłek może być dla nich niewykonalny. Ze względu na występujące obrzęki, mogą pojawić się trudności z chodzeniem, bieganiem. Towarzyszą im bóle i zawroty głowy. Bezmocz może doprowadzić do poważnych zaburzeń ze strony układu sercowo- naczyniowego, co jest najbardziej niebezpieczne.

Macie problemy z oddawaniem moczu? Z czym to wiążecie? Konsultowaliście się z lekarzem? Dajcie znać.

PODZIEL SIĘ
Poprzedni artykułBąblowica – objawy
Następny artykułBiegunka w podróży – profilaktyka, zapobieganie

Magdalena Solarz - studentka IV roku farmacji Uniwersytetu Jagiellońskiego w Krakowie. Interesuje się tenisem ziemnym, była zawodniczka Polskiego Związku Tenisowego. Ukończyła kurs wychowawców kolonijnych, wielokrotnie była wychowawcą i pomocnikiem instruktora tenisa ziemnego na obozach tenisowo-tanecznych.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here