Najczęstszymi przyczynami bólu kręgosłupa są niewłaściwe nawyki w codziennym trybie życia, brak ruchu, stres, nieumiejętne dźwiganie ciężarów, złe warunki w pracy czy niewygodne łóżko. Ponadto do powodujących bóle kręgosłupa czynników zaliczamy głównie otyłość, różne wrodzone lub nabyte schorzenia kręgosłupa. Bóle kręgosłupa mogą mieć również podłoże genetyczne. Jednak jego przyczyn może być zdecydowanie więcej i każde z nich charakteryzują się innym podłożem.

Pierwsze, najbardziej znane to uszkodzenia wynikające z wad wrodzonych lub zwyrodnień kręgosłupa związanej z wiekiem. Zaliczyć do nich można m.in. plecy okrągłe, wklęsłe, wklęsło-okrągłe, płaskie oraz skoliozę.

Istotną grupę źródeł bólu kręgosłupa stanowią schorzenia o podłożu neurologicznym, a wśród nich nie bez znaczenia jest rwa kulszowa. Ponadto, w wyniku uszkodzenia mięśni, ścięgien lub krążków międzykręgowych, do czego dochodzi w miarę upływu lat, zwykle pod wpływem zbyt dużego obciążenia, bardzo często pojawia się i nasila z czasem uporczywy ból w okolicy szyi, ramion, klatki piersiowej i krzyża.

Bardzo często ból kręgosłupa pojawia się niespodziewanie, pomimo dotychczasowego braku jakichkolwiek symptomów, w wyniku nieprawidłowo wykonania próby dźwignięcia zbyt dużego ciężaru, gwałtownego ruchu bądź na skutek uderzenia. W efekcie mogą one spowodować uszkodzenie kręgosłupa. Podobny efekt przynoszą długo trwające niekorzystne obciążenia kręgosłupa, które mogą zaowocować zmęczeniem mięśni, a w konsekwencji ich bólem.

Jednak pomimo dość łatwego zdiagnozowania towarzyszących bólom kręgosłupa dolegliwości, bardzo często zdarza się, że jest on tylko sygnałem, wskazującym na schorzenie nie mające z kręgosłupem żadnego związku. Dlatego tak ważne jest skorzystanie z pomocy lekarza, który prawidłowo zdiagnozuje problem.

Bardzo ważne jest – przy pierwszych zwiastujących ból kręgosłupa objawach – zgłoszenie się do lekarza. I choć leczenie jest w tym przypadku konieczne, najważniejsza jest profilaktyka, jeszcze nim dojdzie do uszkodzenia pleców. Dlatego należy zniwelować w swoim codziennym życiu czynniki ryzyka, powodujące ból pleców i kręgosłupa, szczególnie ten przewlekły, najtrudniejszy w leczeniu. Zalicza się do nich m.in. długotrwale wymuszona, jednostajna pozycja ciała, ciężka praca fizyczna, często powtarzane ruchy zginania lub rotacji czy wielogodzinne prace biurowe wykonywane zwykle w pozycji siedzącej.

Czy informacje zawarte w artykule okazały się pomocne? Wypowiadajcie się w komentarzach.

PODZIEL SIĘ
Poprzedni artykułMęskie zegarki – porady
Następny artykułPrzyjaźń między kobietą a mężczyzną

Joanna Białek - ukończyła studia politologiczne i administracyjne. Od 2007 roku współpracowała z gazetą Dziennik Polski oraz portalami informacyjnymi (m.in.: Źródło.net) dla których pisała teksty poradnikowe dotyczące tematyki lifestyle, związane z modą i stylizacją, a również zdrowym stylem życia i odżywianiem. Obecnie pracuje w agencji reklamowej i zajmuje się recenzowaniem książek dla wydawnictwa ZNAK.

Nasz specjalista pisze o sobie:

Bardzo lubię gotować, a kuchenne eksperymenty to mój żywioł. Kiedy wchodzę do kuchni, wszystko inne przestaje istnieć. Krok po kroku, coraz ambitniej przechodziłam do trudniejszych i bardziej złożonych potraw. Jak każda kobieta posiadam jednak swoje ulubione obszary kuchni. W moim przypadku są to wszelkie dania mięsne, kuchnia śródziemnomorska, słodkie desery, ciasta i drożdżowe wypieki, które ostatnio zupełnie mnie pochłonęły.   

Moje zainteresowanie modą, urodą, higienicznym trybem życia i zdrowiem nie wzięło się znikąd.  Dotychczasowe doświadczenie zawodowe jest nieodłącznie związane z tym obszarem. Praca dla portalu internetowego Źródło.net dała mi możliwość wykorzystanie wiedzy o urodzie i stylizacji. To właśnie tam zaczynałam rozwijać i poszerzać swoją wiedzę w tym obszarze. W rezultacie po kilku latach pisania porad i przewodników po świecie mody doskonale znam i rozumiem tę dziedzinę. Poza tym nikt tak dobrze jak kobieta nie doradzi, jakie buty pasują do małej czarnej i jak radzić sobie ze złym nastrojem.

Współczesny, bardzo nowoczesny i rozwinięty świat wymaga od nas zwiększonej troski o własne zdrowie i higieniczny, dopasowany do wieku i stanu zdrowia, trybu życia. Ale zdrowy tryb życia to nie tylko odpowiednie odżywianie i profilaktyka. To przede wszystkim właściwa i regularna aktywność fizyczna. Dlatego tak przydatne w tym obszarze okazuje się moje doświadczenie zdobyte w pracy dla serwisu NaszaWyprawa.pl, opisującego szeroko rozumiane podróżowanie, zarówno pod względem pięknych miejsc wartych zobaczenia, jak i ze względu na właściwe przygotowanie do wędrówek, przeciwwskazania i troskę o własne zdrowie w czasie wypraw.

Poza zainteresowaniami związanymi ze zdrowiem i modą, w wolnych chwilach bardzo dużo czytam, spaceruję na łonie natury i z każdym dniem coraz bardziej odkrywam i podziwiam mój ukochany Kraków. Ponadto kocham górskie wycieczki, robienie zakupów i jestem wielka fanką kotów.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here