U dzieci brodawczaki zwykle występują jako liczne, niewielkie, wystające guzki. Mogą być one obecne w różnych miejscach krtani. Jeśli chodzi o ich wygląd, to często przybierają one barwę czerwoną i sprawiają wrażenie, jakby były kruche. Trochę inaczej wyglądają brodawczaki u dorosłych. Występują one jako pojedyncze zmiany. Makroskopowo wyglądają jak pojedynczy guz o zbitej konsystencji. Brodawczaki krtani u dorosłych osób są uważane za stany przednowotworowe. Ich występowanie zwiększa ryzyko rozwoju raka krtani.

Jakie objawy powinny skłonić pacjenta do wizyty u laryngologa?

Brodawczaki krtani powiększają się dosyć powoli, a co za tym idzie – pacjent nie odczuwa nagle wystąpienia jakichś niepokojących go objawów. Symptomy stopniowo rozwijają się w pacjenta. Najczęściej chorzy zgłaszają się do lekarza, ponieważ męczy ich chrypka, która trwa przez dłuższy okres czasu. Każda chrypka, która utrzymuje się przez okres dłuższy niż dwa tygodnie, powinna być wskazaniem do zbadania pacjenta przez laryngologa. Ponadto, brodawczaki powodować mogą, że chorzy pochrząkują. Jednym z symptomów, który może współistnieć przy obecności brodawczaków krtani, jest kaszel, który utrzymuje się. Warto także skonsultować pacjenta laryngologicznie, gdy w przeciągu np. roku przebył kilka zapaleń płuc.

Im większe są brodawczaki, bądź im większą przeszkodę mechaniczną stanowią, tym poważniejsze symptomy występują u chorych. Dorośli, u których obecne są od dłuższego czasu brodawczaki, mogą mieć uczucie braku tchu, zatem skarżą się na duszność. Początkowo przybiera ona charakter wysiłkowy, czyli objawy braku tchu występują pod wpływem wysiłku. W późniejszym okresie może ona pojawić się również w spoczynku.

Natomiast u dzieci i młodzieży brodawczaki mogą wywoływać tzw. duszność krtaniową, ponieważ stopniowo doprowadzają one do zwężenia krtani. Duszność krtaniowa ma dość spektakularny przebieg. Ma ona charakter wdechowy, przy nabieraniu powietrza słychać typowy świst krtaniowy nazywany stridorem. Chorzy zwykle mają chrypkę, a mówienie i połykanie sprawia im ból. Sporadycznie dojść może do zaklinowania się brodawczaka pomiędzy strunami głosowymi, co wywołać może ostrą duszność.

Osoby, u których występują powyższe objawy, powinny zostać zbadane laryngologicznie. Najważniejsze znaczenie ma badanie krtani. Często, aby upewnić się, czy zmiany obecne w krtani to rzeczywiście brodawczaki, lekarze pobierają wycinek, który oceniany jest histopatologicznie.

Leczenie brodawczaków krtani polega na usunięciu ich. W trakcie zabiegu bardzo istotna jest dobra współpraca lekarza laryngologa, który pełni rolę operatora oraz lekarza anestezjologa. Ponadto należy zrobić wszystko, aby nie dopuścić do rozsiewu brodawczaków.

Czy zetknęliście się kiedyś z tą przypadłością? Jakie wdrożono leczenie? Czekamy na Wasze komentarze!

PODZIEL SIĘ
Poprzedni artykułPrzyjaciółka męża – koleżanka czy rywalka?
Następny artykułCo zrobić, kiedy brat mnie poniża?

Karolina Kalicka – lekarz medycyny. Ukończyła Wydział Lekarski z Oddziałem Anglojęzycznym na Uniwersytecie Medycznym w Lublinie. Chciałaby specjalizować się w internistyce. Miłośniczka teatru szekspirowskiego i pływania.



Nasz specjalista pisze o sobie:

Mam wiele wspólnego z żywiołem, jakim jest woda. Potrafię powoli, starannie, sumiennie i wytrwale pracować, niczym kropla deszczu, która drąży skałę. Dzięki konsekwencji i systematyczności ukończyłam w tym roku studia na wydziale lekarskim.

W relacjach towarzyskich daję się poznać jako gejzer radości, uśmiechu, energii. Uwielbiam  szaleństwa na parkiecie oraz basen, gdzie czuję się jak ryba w wodzie. Bardzo podoba mi się hiszpański język i temperament, a wakacje najchętniej spędzałabym otulona falami ciepłego morza. Choć czasami moje życie przypomina rwący górski potok, w zaciszu domowym jestem spokojna niczym tafla jeziora.

Najbardziej cenię sobie miłość, rodzinę i – oczywiście – zdrowie. Marzę o ambitnych wyzwaniach i dalekich podróżach po oceanach świata… najlepiej z czekoladą w dłoni, bo mam do niej absolutną słabość.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here