Choroby Choroba nowotworowa - leczenie bólu

Choroba nowotworowa – leczenie bólu

-

Wciąż zasmuca fakt, że mimo takiego postępu medycyny, czasem lekarze nie mają już do zaoferowania żadnej terapii. Zwykle dzieje się tak, kiedy u pacjentów proces nowotworowy jest bardzo zaawansowany, obecne są przerzuty. Rolą lekarzy jest wówczas złagodzić objawy występujące u danej osoby. Bardzo dużym problemem jest opanowanie bólu nowotworowego.

Sam ból definiuje się jako przykre, nieprzyjemne i odczuwane subiektywnie wrażenie, które wywołane jest przez uszkodzenie tkanek. W przypadku choroby nowotworowej ból może być spowodowany naciekaniem przez nowotwór różnych narządów i struktur. Czasami ból pojawia się jako konsekwencja zastosowanego leczenia. Pacjent z zaawansowaną chorobą nowotworową może zgłaszać dolegliwości bólowe, które wynikają z wyniszczenia organizmu chorobą.

Opanowywanie bólu u takich chorych rządzi się szczególnymi prawami. Leki podaje się pacjentowi drogą doustną, a jeśli nie ma takiej możliwości, to wybiera się alternatywę, którą może być droga podskórna. Nie czeka się, aż ból wystąpi ponownie, zleca się przyjmowanie leków o określonych godzinach. Znając czas działania leku, można przewidzieć, kiedy jego stężenie w organizmie zmniejszy się i wtedy podaje się kolejną dawkę.

W opiece paliatywnej obowiązuje stosowanie się do reguł drabiny analgetycznej. Jest to próba zobrazowania, od jakich leków należy zacząć opanowywanie bólu i co robić, gdy mimo terapii pacjent czuje ból lub wręcz narastanie bólu. Na początku pomoc polega na podawaniu choremu leków przeciwbólowych, które należą do grupy niesteroidowych leków przeciwzapalnych lub paracetamolu. Gdy taka terapia nie przynosi zamierzonego efektu, przechodzi się na drugi szczebel drabiny. Wdraża się leczenie oparte na słabych przeciwbólowych lekach opioidowych, np. kodeinie, tramadolu. Można łączyć i dodawać leki z pierwszej grupy z lekami pochodzącymi z drugiego szczebla. Trzeci poziom stanowią silne opioidy takie jak morfina, febtanyl. Również i do nich można dołączać leki nieopioidowe.

Bez względu na szczebel drabiny, na którym się znajdujemy, przyjmowanie leków może nieść ze sobą działania niepożądane. Wówczas stosuje się leki objawowe, np. przeciwdziałające nudnościom i wymiotom. Zawsze w przypadkach uporczywego bólu trzeba rozważyć inne, niefarmakologiczne metody, które niekiedy przynoszą dobre efekty. Mowa tu o zakładaniu blokad, metodach operacyjnych, radioterapii. Ta ostatni metoda przynosi pożądane skutki u pacjentów z bólami kostnymi spowodowanymi przerzutami nowotworu do kości.

Powstaje coraz więcej poradni leczenia bólu, w których pomocy szukają różni pacjenci, także ci onkologiczni. Opanowanie go jest niekiedy trudne i ryzykowne. Gdy ta sztuka się uda, można mieć poczucie, że naprawdę ulżyło się choremu w cierpieniu na tyle, na ile było to możliwe.

Czy znacie inne metody niwelowania bólu? Wypowiedzcie się w komentarzu.

Karolina Kalicka

Karolina Kalicka – lekarz medycyny. Ukończyła Wydział Lekarski z Oddziałem Anglojęzycznym na Uniwersytecie Medycznym w Lublinie. Chciałaby specjalizować się w internistyce. Miłośniczka teatru szekspirowskiego i pływania.Nasz specjalista pisze o sobie:

Mam wiele wspólnego z żywiołem, jakim jest woda. Potrafię powoli, starannie, sumiennie i wytrwale pracować, niczym kropla deszczu, która drąży skałę. Dzięki konsekwencji i systematyczności ukończyłam w tym roku studia na wydziale lekarskim.

W relacjach towarzyskich daję się poznać jako gejzer radości, uśmiechu, energii. Uwielbiam  szaleństwa na parkiecie oraz basen, gdzie czuję się jak ryba w wodzie. Bardzo podoba mi się hiszpański język i temperament, a wakacje najchętniej spędzałabym otulona falami ciepłego morza. Choć czasami moje życie przypomina rwący górski potok, w zaciszu domowym jestem spokojna niczym tafla jeziora.

Najbardziej cenię sobie miłość, rodzinę i – oczywiście – zdrowie. Marzę o ambitnych wyzwaniach i dalekich podróżach po oceanach świata… najlepiej z czekoladą w dłoni, bo mam do niej absolutną słabość.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here

WARTO PRZECZYTAĆ

Czy list motywacyjny jest konieczny?

List motywacyjny jako element rekrutacji ma zarówno zwolenników jak i przeciwników. Jak wynika z badań znaczna większość (ponad 70%) osób ubiegających się o stanowiska specjalistyczne głównie managerów zamiast samego życiorysu wysyła cv wraz z listem motywacyjnym zwiększając tym samym swoje szanse na rozmowę kwalifikacyjną.

Jak oduczyć dziecko smoczka?

Smoczek dla wielu dzieci jest najlepszym przyjacielem. Sięgają po niego w chwilach relaksu, niepokoju oraz w stresujących sytuacjach. Czy istnieją skuteczne sposoby oduczania dziecka od smoczka?

Zobacz też

Jaka matryca lepsza – CCD czy CMOS?

Różnice pomiędzy tymi matrycami można pokazać dosyć łatwo. Jednak decyzja, która z nich jest lepsza, to już raczej kwestia indywidualnych upodobań.

Zegarek z fazami księżyca – komu się przydaje?

Obserwowanie faz księżyca to nie tylko domena wróżek czy miłośników astronomii. Nowoczesna technologia pozwala na obserwacje cyklu księżycowego bez...

Botwinka – jak zrobić tę przepyszną wiosenną zupę?

Początek wiosny to idealny czas, by korzystać ze świeżych i młodych warzyw. Królową wiosennych zup jest zupa z botwiny....

Może Cię zainteresuje: