Choroby Choroba Parkinsona - leczenie, rehabilitacja

Choroba Parkinsona – leczenie, rehabilitacja

-

Na samym początku choroby, gdy dopiero pojawiają się dyskretne objawy, niezwykle ważne jest poinformowanie chorego o istocie tej patologii. Edukacja będzie pogłębiała wiedzę pacjenta i spowoduje, że pacjent będzie rozumiał pojawianie się poszczególnych objawów.

W początkowych stadiach łagodnych przypadków stosuje się czasami kinezyterapię, ćwiczenia pokazywane i polecane przez specjalistów mogą poprawić samopoczucie pacjenta. Gdy postęp choroby doprowadzi do tego, że objawy zakłócają pacjentowi jego codzienną aktywność i zaburzają jego funkcjonowanie, konieczne jest włączenie leków. W podjęciu decyzji, od którego leku rozpocząć leczenie, bierze się pod uwagę wiek pacjenta. Najczęściej objawy choroby zaczynają być widoczne po 70. roku życia. Wówczas rozpoczyna się terapię przy użyciu lewodopy. Jest ona skutecznym lekiem dopaminergicznym.

W wielu przypadkach u pacjentów odnotowuje się dobrą reakcję na leczenie. Przede wszystkim łagodzi ona objawy związane ze sztywnością mięśni. Sprawia również, że pacjent przestaje być spowolniały ruchowe. Leczenie zaczyna się od niewielkiej dawki. Zastosowanie ma jednak system stopniowego zwiększania dawki, co kilka dni. Niestety, jak w przypadku większości leków, tak i przy przyjmowaniu lewodopy pojawiają się objawy niepożądane. Rozwijają się one, gdy chory przyjmuje ten lek przez dłuższy okres czasu. Mogą wystąpić nudności, wymioty, utrata apetytu. Niestety wśród działań niepożądanych wyróżnia się także dyskinezy. Są to niekontrolowane ruchy, nieskoordynowane, chory nie ma na nie wpływu. Ruchy te, mogą dotyczyć całego ciała lub też jakiejś jego części – głowy, kończyn. Są one kłopotliwe dla chorego. Niestety, im dłużej stosuje się lewodopę, tym polepszenie stanu pacjenta jest mnie spektakularne i nie trwa już długo.

Chorym, którzy przyjmują lewodopę zwykle lekarza dołączają też leki, które mają na celu zapobieganie rozkładowi lewodopy w organizmie. To opóźnienie metabolizmu tego medykamenty sprawia, że jego stężenie jest większe.

U chorych, u których objawy choroby Parkinsona są na tyle nasilone, że zaburzają im prawidłowe funkcjonowanie oraz mają mniej niż 70 lat, leczenie rozpoczyna się od włączenia leku z grupy agonistów dopaminergicznych. Można obrazowo powiedzieć, że niejako naśladują one w organizmie dopaminę. Dobrze niwelują symptomy zespołu parkinsonowskiego.

W przypadkach, gdy choroba Parkinsona zostaje zdiagnozowana u ludzi jeszcze młodszych, przed ukończeniem 60 roku życia, lekarze proponują terapię z udziałem leków cholinolitycznych. Taki wybór leczenia jest uzasadniony, gdy mamy do czynienia dopiero z początkową fazą choroby, a główne dolegliwości zgłaszane przez pacjenta to drżenia, ruchy przypominające liczenie pieniędzy.

Czy znacie kogoś, kto cierpiał na tę chorobę? Jakie leczenie zastosowano? Wypowiedzcie się.

Karolina Kalicka

Karolina Kalicka – lekarz medycyny. Ukończyła Wydział Lekarski z Oddziałem Anglojęzycznym na Uniwersytecie Medycznym w Lublinie. Chciałaby specjalizować się w internistyce. Miłośniczka teatru szekspirowskiego i pływania.Nasz specjalista pisze o sobie:

Mam wiele wspólnego z żywiołem, jakim jest woda. Potrafię powoli, starannie, sumiennie i wytrwale pracować, niczym kropla deszczu, która drąży skałę. Dzięki konsekwencji i systematyczności ukończyłam w tym roku studia na wydziale lekarskim.

W relacjach towarzyskich daję się poznać jako gejzer radości, uśmiechu, energii. Uwielbiam  szaleństwa na parkiecie oraz basen, gdzie czuję się jak ryba w wodzie. Bardzo podoba mi się hiszpański język i temperament, a wakacje najchętniej spędzałabym otulona falami ciepłego morza. Choć czasami moje życie przypomina rwący górski potok, w zaciszu domowym jestem spokojna niczym tafla jeziora.

Najbardziej cenię sobie miłość, rodzinę i – oczywiście – zdrowie. Marzę o ambitnych wyzwaniach i dalekich podróżach po oceanach świata… najlepiej z czekoladą w dłoni, bo mam do niej absolutną słabość.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here

WARTO PRZECZYTAĆ

Style uczenia się – czuciowiec, dotykowiec

Czuciowiec, inaczej dotykowiec, jest jednym z czterech stylów uczenia się. Czuciowcy mają doskonale wyczulony zmysł dotyku, węchu i smaku. Wysoka wrażliwość jest odnotowywana również w odniesieniu do doznań fizycznych, co powinno być wykorzystywane w sposobie uczenia się.

Jęczmień na oku – przyczyny

Kiedy na naszym oku pojawi się jęczmień zazwyczaj nie zastanawiamy się nad tym, dlaczego tak się stało. Staramy się niwelować jego objawy. Warto się jednak zastanowić nad tym, jakie są jego przyczyny.

Zobacz też

Bootowanie – co to jest?

Bootowanie, najprościej mówiąc, oznacza ładowanie się systemu. W momencie, gdy nasz komputer zostaje włączony, to ładowany jest Master Boot Record, który określa gdzie na dysku jest system operacyjny, który ma zostać uruchomiony. Ponadto Master Boot Record informuje, w jaki sposób go włączyć. Tak wygląda każdorazowy start systemu.

Czy wywoływanie zdjęć przez internet jest bezpieczne? Wyjaśniamy

Wiele słyszy się o próbach wyłudzenia danych czy pieniędzy w internecie. Dziennikarze, eksperci, a nawet influencerzy przestrzegają przed publikowaniem...

Jak nosić pierścionki? Krótki poradnik

Styl biżuterii i sposób jej noszenia ciągle się zmieniają wraz ze zmieniającymi się trendami. Obecnie bardzo popularne stały się...

Może Cię zainteresuje: