W przypadku stulejki mamy do czynienia ze zwężeniem ujścia napletka, które może utrudniać lub też całkowicie uniemożliwiać ściągnięcie go poza żołądź. To anatomiczne zaburzenie zwykle nie stanowi poważnego zagrożenia dla zdrowia mężczyzny, jednak może powodować wiele nieprzyjemnych dolegliwości. Pod napletkiem gromadzą się zanieczyszczania, co skutkuje częstymi infekcjami okolic płciowych. Poza tym w dorosłym życiu, mężczyzna może odczuwać ból podczas stosunku seksualnego.

Leczenie stulejki powinno odbywać się już we wczesnym dzieciństwie. Jeżeli pediatra podczas badania zauważy u chłopca tę wadę, najczęściej zaleca stopniowe odciąganie napletka codziennie, najlepiej podczas ciepłej kąpieli. Jeśli jednak te zabiegi nie przyniosą efektu, powyżej trzeciego roku życia konieczna będzie interwencja chirurgiczna. U niemowląt i bardzo małych dzieci trudności w odciąganiem napletka niejednokrotnie są stanem fizjologicznym i nie należy się nim martwić. Oczywiście pod warunkiem, że nie pojawiają się żadne niepokojące objawy, jak na przykład zaczerwienienie i ropna wydzielina.

Stulejka musi być natomiast operowana jeżeli utrudnia lub uniemożliwia oddawanie moczu. Jest to niewielki zabieg wykonywany w znieczuleniu miejscowym, polegający na poszerzeniu ujścia napletka, najczęściej przez małe nacięcie. Po operacji następuje krótki okres rekonwalescencji, trwający około dwóch tygodni. Oczywiście ze względu na specyficzne miejsce, w którym dokonuje się zabiegu, należy bardzo uważać na gojącą się ranę i nie dopuścić do jej zakażenia.

Innym sposobem leczenia stulejki jest zabieg obrzezania. Polega on na usunięciu części napletka, najczęściej wędzidełka. Obrzezanie ze względów medycznych stosuje się jednak w rzadkich przypadkach. Najczęściej jest ono bowiem związane z religijno-kulturową tradycją, występującą na przykład w judaizmie.

Zabieg usunięcia stulejki można również przeprowadzić w późniejszym wieku – kilkunastu lub nawet kilkudziesięciu lat. Uważa się, że z medycznego punktu widzenia, leczenie stulejki przez obrzezanie może wywrzeć korzystny wpływ nie tylko na stan zdrowia mężczyzny, ale także jego seksualnej partnerki. Usuwa się bowiem potencjalne źródło infekcji dróg rodnych, które bardzo często jest przyczyną nawracających dolegliwości obojga partnerów.

Gdzie szukalibyście informacji na temat dolegliwości intymnych? Podzielcie się swoją opinią.

PODZIEL SIĘ
Poprzedni artykułJak wygląda badanie płodności?
Następny artykułDieta na potencję

Agnieszka Czarkowska - absolwentka Polonistyki UJ, doktorantka na tym samym wydziale. Publikowała w pracach zbiorowych, książkach i czasopismach literackich. Interesuje się literatura współczesną, filmem oraz problematyką psychologii związków partnerskich.

 

Nasz specjalista pisze o sobie:

W literaturze, sztuce i życiu fascynuje mnie głównie jedno – fenomen ludzkiego życia we wszystkich jego przejawach, szczególnie manifestujący się w miłości. Już Freud odkrył, że eros jest główną siłą twórczą napędzającą nasze działania. Miłość erotyczna w swoich różnorodnych odcieniach: od nieśmiałego zauroczenia po namiętny seks stanowi nie tylko naturalną dyspozycję człowieka, ale również doskonały materiał diagnostyczny, na podstawie którego można wiele powiedzieć o innych dziedzinach naszego życia: kondycji duchowej, a także zdrowiu fizycznym. Dlatego myślę, że warto to zjawisko zgłębiać wciąż na nowo i odkrywać w nim własne coraz to inne oblicze.

 

 

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here