W Polsce zachorowania na glistnicę spotyka się głównie na terenach wiejskich czy też u dzieci w wieku przedszkolnym. Źródłem glistnicy jest zawsze człowiek zakażony, zaś materiał zakaźny to kał. Do zakażenia glistą ludzką dochodzi na drodze fekalno-oralnej, zazwyczaj poprzez zjedzenie zanieczyszczonych glebą owoców czy warzyw. Dlatego najważniejszym działaniem w zapobieganiu glistnicy powinno być niejedzenie niemytych warzyw i owoców oraz dokładne ich mycie przed spożyciem.

Czynnikiem etiologicznym, który wywołuje chorobę, jest glista ludzka – Ascaris lumbricoides. Pasożyt ten zaliczany jest do nicieni. Człowiek zaraża się poprzez połknięcie jaja glisty. Następnie przekształca się ono w larwę, która wraz z krwią dostaje się do wątroby, a później do płuc. Kolejnym etapem pobytu glisty w organizmie człowieka jest połknięcie larwy – w ten sposób znajduje się ona w przewodzie pokarmowym. To tutaj rozwija się i bytuje postać dorosła glisty ludzkiej. Znajomość całego cyklu, który ma miejsce w organizmie człowieka jest o tyle istotna, że wiąże się z manifestacją objawów.

Kiedy larwa glisty ludzkiej bytuje w płucach, może wywołać dość niecharakterystyczne symptomy. Chory może zgłaszać stany podgorączkowe, kaszle, a jeśli zleci się wykonanie morfologii krwi, dość typowo widoczne jest podwyższenie liczby eozynofilów. Rzadko, ale możliwe jest, że larwy wraz z krwią przedostaną się do centralnego układu nerwowego – wówczas powodować mogą objawy podobne do tych pojawiających się w przebiegu zapalenia opon mózgowych: wymioty, ból głowy, sztywność karku i inne objawy oponowe.

W momencie, gdy w rozwija się postać dorosła glisty ludzkiej w przewodzie pokarmowym, objawy występujące u pacjenta są znów nietypowe. Chorym dokucza złe samopoczucie, boli ich brzuch, mogą wymiotować i mieć nudności. Czasami glistnica wywołać może powikłania w postaci niedrożności jelit, zapalenia wyrostka robaczkowego. Dochodzić może również do mechanicznego zablokowania przewodów żółciowych czy też przewodu trzustkowego.

W procesie diagnostycznym dużą rolę odgrywa badanie kału na pasożyty. Ponadto pomocne mogą okazać się badania serologiczne, które mają na celu wykrycie swoistych przeciwciał. Typowe dla chorób pasożytniczych jest stwierdzenie eozynofilii w morfologii krwi.

Jak leczy się glistnicę?

W terapii wykorzystuje się leki takie jak albendazol i mebendazol. Pacjent przyjmuje je przez 3 dni. Czasami istnieją wskazania do podania preparatów zawierających pyrantel lub lewamizol. Po leczeniu warto ponownie wykonać kontrolne badanie kału na pasożyty.

Czy spotkaliście się kiedyś z zakażeniem tymi pasożytami? Co pomogło się ich pozbyć? Czekamy na Wasze komentarze!

PODZIEL SIĘ
Poprzedni artykułJak niepłodność wpływa na relacje z rodziną?
Następny artykułCo to jest CIS?

Karolina Kalicka – lekarz medycyny. Ukończyła Wydział Lekarski z Oddziałem Anglojęzycznym na Uniwersytecie Medycznym w Lublinie. Chciałaby specjalizować się w internistyce. Miłośniczka teatru szekspirowskiego i pływania.



Nasz specjalista pisze o sobie:

Mam wiele wspólnego z żywiołem, jakim jest woda. Potrafię powoli, starannie, sumiennie i wytrwale pracować, niczym kropla deszczu, która drąży skałę. Dzięki konsekwencji i systematyczności ukończyłam w tym roku studia na wydziale lekarskim.

W relacjach towarzyskich daję się poznać jako gejzer radości, uśmiechu, energii. Uwielbiam  szaleństwa na parkiecie oraz basen, gdzie czuję się jak ryba w wodzie. Bardzo podoba mi się hiszpański język i temperament, a wakacje najchętniej spędzałabym otulona falami ciepłego morza. Choć czasami moje życie przypomina rwący górski potok, w zaciszu domowym jestem spokojna niczym tafla jeziora.

Najbardziej cenię sobie miłość, rodzinę i – oczywiście – zdrowie. Marzę o ambitnych wyzwaniach i dalekich podróżach po oceanach świata… najlepiej z czekoladą w dłoni, bo mam do niej absolutną słabość.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here