Centrum Integracji Społecznej może zostać założone przez wójta, burmistrza, prezydenta miasta i organizacje pozarządowe. Gdy podmiot ten zostanie założony przez wójta, burmistrza, prezydenta miasta posiada statut gospodarstwa pomocniczego. W sytuacji, gdy CiS tworzy organizacja pozarządowa, to musi to być wyodrębniona organizacyjne i finansowo jednostka.

Aby utworzyć Centrum Integracji Społecznej należy złożyć wniosek do marszałka właściwego ze względu na siedzibę tego podmiotu ekonomii społecznej. Dokument ten powinien zawierać nazwę instytucji tworzącej centrum, informacje o miejscu funkcjonowania i przewidywanym terminie rozpoczęcia działalności, przewidywana liczbę uczestników, wskazanie grupy odbiorców, planowany rodzaj działalności wytwórczej, handlowej lub usługowej, program prac prowadzonych z uczestnikami w ramach reintegracji zawodowej i społecznej, przewidywana liczbę pracowników oraz ich kwalifikacje, dane o organizacji i systemie zajęć, dane o zakładanych efektach działania, dane o szacunkowym rocznym preliminarzu ogólnych kosztów działalności, dane o wysokości zasobów własnych instytucji tworzącej poniesionych na utworzenie centrum, formach tych zasobów, o przewidywanym udziale własnym w finansowaniu działalności podmiotu, dane o innych źródłach finansowania działalności oraz projekt regulaminu CiS.

Status Centrum Integracji Społecznej nadają marszałek na mocy decyzji administracyjnej. Otrzymuje się go na okres trzech lat.

W zależności od sposobu powstania Centrum Integracji Społecznej jest finansowane z następujących źródeł: dotacji przedmiotowej (CiS utworzony przez wójta, burmistrza i prezydenta miasta), zasobów instytucji tworzącej pochodzących ze zbiórek, darowizn lub innych źródeł, dotacji na pierwsze wyposażenie pochodzącej z dochodów własnych gminy przeznaczonych na realizacje gminnego programu profilaktyki i rozwiązywania problemów alkoholowych, innych dochodów własnych gminy, dotacji na pierwsze wyposażenie pochodzącej z dochodów własnych samorządu województwa przeznaczonych na realizacje, wojewódzkiego programu profilaktyki i rozwiązywania problemów alkoholowych, dotacji przyznanej przez marszałka danego województwa.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here