Nic dziwnego więc, że dostrzeżenie jakichkolwiek oznak problemów z erekcją wywołuje u mężczyzn panikę. Impotencja może mieć charakter trwały – organiczny lub też przejściowy. Pierwszy z wymienionych rodzajów tego zaburzenia ma podłoże fizyczne. Organizm mężczyzny po prostu nie funkcjonuje prawidłowo, dopływ krwi do ciał jamistych penisa odpowiedzialnych za osiągnięcie wzwodu jest utrudniony, więc mężczyzna nie jest w stanie odbyć stosunku seksualnego.

Takie zaburzenie może występować już od wczesnego wieku lub być efektem na przykład przebytego zabiegu chirurgicznego w okolicach narządów płciowych. Z kolei impotencja nabyta wynika zarówno z przyczyn somatycznych, jak i psychicznych. W tym pierwszym przypadku problemy ze wzwodem zwykle są ubocznym efektem innych chorób, zwłaszcza związanych z układem krążenia – cukrzycy czy problemów z sercem. Istotną grupę czynników, które mogą powodować impotencję jest także przyjmowanie pewnych szkodliwych substancji, zwłaszcza sterydów i anabolików. Dlatego nie zawsze imponujące umięśnienie mężczyzny stanowi oznakę jego seksualnej sprawności.

Często jednak impotencja nabyta ma podłoże psychologiczne. Panowie są bardzo wrażliwi na punkcie swojej męskości, dlatego każde niepowodzenie w łóżku traktują bardzo poważnie. Jeżeli w dodatku partnerka przyjmie to w sposób krytyczny, istnieje duże prawdopodobieństwo, że problemy mężczyzny z seksem będą się powtarzać. Objawem impotencji jest właśnie notoryczne powracanie istotnych kłopotów z erekcją, które uniemożliwiają odbycie stosunku seksualnego. Jednak impotencja znajdująca źródło w męskiej psychice tym różni się od zaburzeń o charakterze somatycznym, że w stanach wolnych od świadomej kontroli, problemy ze wzwodem ustępują. Dzieje się tak na przykład podczas erotycznego snu lub w czasie masturbacji.

Emocjonalnych czynników blokujących męską erekcję może być wiele, począwszy od złych relacji z partnerką, przez lęk przed ewentualną ciążą, aż po zwykły stres. Zarówno w przypadku przyczyn somatycznych, jak i powodów natury psychologicznej najlepszym wyjściem będzie zasięgnięcie porady seksuologa. Rozwiązanie problemu z impotencją stanowi bowiem dla cierpiącego na nią mężczyzny kluczowy element jego własnej samooceny. Nie jest to tylko kłopot z seksem, ale skomplikowane zaburzenie, które niekorzystnie rzutuje na wszystkie inne dziedziny męskiej aktywności.

Gdzie szukalibyście informacji na temat zdrowia seksualnego? Podzielcie się swoją opinią.

PODZIEL SIĘ
Poprzedni artykułJak utrzymać związek?
Następny artykułCzy rozmiar biustu ma znaczenie?

Agnieszka Czarkowska - absolwentka Polonistyki UJ, doktorantka na tym samym wydziale. Publikowała w pracach zbiorowych, książkach i czasopismach literackich. Interesuje się literatura współczesną, filmem oraz problematyką psychologii związków partnerskich.

 

Nasz specjalista pisze o sobie:

W literaturze, sztuce i życiu fascynuje mnie głównie jedno – fenomen ludzkiego życia we wszystkich jego przejawach, szczególnie manifestujący się w miłości. Już Freud odkrył, że eros jest główną siłą twórczą napędzającą nasze działania. Miłość erotyczna w swoich różnorodnych odcieniach: od nieśmiałego zauroczenia po namiętny seks stanowi nie tylko naturalną dyspozycję człowieka, ale również doskonały materiał diagnostyczny, na podstawie którego można wiele powiedzieć o innych dziedzinach naszego życia: kondycji duchowej, a także zdrowiu fizycznym. Dlatego myślę, że warto to zjawisko zgłębiać wciąż na nowo i odkrywać w nim własne coraz to inne oblicze.

 

 

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here