Okazuje się, że istnieją przypadki, kiedy z medycznego punktu widzenie partnerzy są całkowicie zdrowi, a jednak nie udaje im się począć dziecka. Znane są również sytuacje, w których określona kobieta nie może zajść w ciążę z danym mężczyzną, natomiast z innym dochodzi do poczęcia. Pomimo olbrzymiego postępu medycznego pod pewnymi względami płodność nadal pozostaje tajemnicą. Zawsze jednak metoda leczenia niepłodności jest uzależniona od potencjalnych przyczyn wywołujących zaburzenia.

Jeśli powód niepłodności wiąże się z nieprawidłową gospodarką hormonalną, problem ten rozwiązuje się przy pomocy leków regulujących wydzielanie hormonów. Czasami z kolei zdarza się, że w wyniku przebytego zabiegu chirurgicznego w obrębie jamy brzusznej lub w konsekwencji endometriozy u kobiety dochodzi do zrostów w obszarze narządów rodnych, wtedy wykonuje się zabiegi udrożnienia światła jajowodów. Jest to dość bolesna procedura, dlatego zwykle podaje się pacjentce znieczulenie.

Z kolei w przypadku późno wykrytego zespołu policystycznych jajników, kiedy sytuacja jest na tyle zaawansowana, że nie można za pomocą leków hormonalnych spowodować, aby komórka jajowa wydostała się z jajnika do jajowodu, przeprowadza się laparoskopowy zabieg usuwania z obszaru jajników pęcherzyków i cyst. Przyczyną niepłodności mogą być także torbiele i mięśniaki, których pozbycie się zwykle przywraca możliwość zajścia w ciążę.

Jeżeli zaś chodzi o leczenie męskiej niepłodności, w przypadku niedoboru we krwi testosteronu stosuje się podawanie środków hormonalnych. Z kolei jeśli mężczyzna przechodził jakiś zabieg w obrębie narządów płciowych, w wyniku którego doszło do uszkodzenia nasieniowodów, podejmuje się próbę ich chirurgicznego udrożnienia. Natomiast w przypadku, gdy problem leży w jakości spermy, leczenie zwykle polega na inseminacji, czyli oddzieleniu prawidłowych i ruchliwych plemników od reszty, a następnie umieszczeniu ich w okolicach kobiecej szyjki macicy.

Najnowszym osiągnięciem medycyny w leczeniu niepłodności par jest również zapłodnienie in vitro, o którym ostatnio jest bardzo głośno w mediach. W tym przypadku do połączenia komórki jajowej i plemnika dochodzi poza organizmem kobiety, zaś powstały zarodek wszczepia się do jamy macicy.

Decyzję o sposobie leczenia niepłodności podejmuje więc lekarz na podstawie jej przyczyny i oczywiście w konsultacji z parą pragnącą mieć dziecko.

Gdzie szukalibyście informacji na temat zdrowia seksualnego i płodności? Podzielcie się swoją opinią.

PODZIEL SIĘ
Poprzedni artykułJak zrobić test ciążowy?
Następny artykułCo to jest dyspareunia?

Agnieszka Czarkowska - absolwentka Polonistyki UJ, doktorantka na tym samym wydziale. Publikowała w pracach zbiorowych, książkach i czasopismach literackich. Interesuje się literatura współczesną, filmem oraz problematyką psychologii związków partnerskich.

 

Nasz specjalista pisze o sobie:

W literaturze, sztuce i życiu fascynuje mnie głównie jedno – fenomen ludzkiego życia we wszystkich jego przejawach, szczególnie manifestujący się w miłości. Już Freud odkrył, że eros jest główną siłą twórczą napędzającą nasze działania. Miłość erotyczna w swoich różnorodnych odcieniach: od nieśmiałego zauroczenia po namiętny seks stanowi nie tylko naturalną dyspozycję człowieka, ale również doskonały materiał diagnostyczny, na podstawie którego można wiele powiedzieć o innych dziedzinach naszego życia: kondycji duchowej, a także zdrowiu fizycznym. Dlatego myślę, że warto to zjawisko zgłębiać wciąż na nowo i odkrywać w nim własne coraz to inne oblicze.

 

 

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here