Choroby Co to jest dyspareunia?

Co to jest dyspareunia?

-

Dyspaurenia nie posiada jednej przyczyny, z tego powodu sposób jej leczenia zależy przede wszystkim od rozpoznania źródła dolegliwości. Dyspaurenia występuje zarówno u kobiet, jak i u mężczyzn. Jej powodem mogą być zarówno przyczyny anatomiczne, jak i może być to dolegliwość nabyta. Mężczyźni cierpiący na dyspareunię często mają problem ze stulejką, czyli nieprawidłowym odwodzeniem napletka. Obecnie ten typ dysfunkcji diagnozuje się już u niemowląt i odpowiednio wcześnie stosuje się zabiegi manualne zmierzające do rozwiązania tego problemu. Innym powodem męskiej dyspareunii mogą być stany zapalne w obrębie narządów płciowych czy na przykład infekcje grzybicze.

Z kolei u kobiet przyczyn despaurenii jest znacznie więcej. Oprócz nieprawidłowej budowy dróg rodnych i ewentualnych zakażeń mogą bowiem wchodzić w grę czynniki takie jak nadmierna suchość pochwy czy zahamowania natury psychologicznej.

Jeżeli chodzi o leczenie dyspareunii, jeśli problem leży po stronie infekcji, oczywiście stosuje się kurację medykamentami, na przykład za pomocą odpowiednio dobranych antybiotyków. Z kolei w przypadku zaburzeń lękowych, nie wystarczy pomoc ginekologa, ale sięga się również po konsultacje seksuologa-psychologa.

Jeżeli natomiast dyspareunia jest wynikiem przebytej operacji lub porodu, najlepszym lekarstwem okazuje się po prostu czas. Nawet w przypadku, gdy kobieta po zakończonym okresie połogu lub rekonwalescencji nadal odczuwa ból podczas stosunku, nie należy wpadać w panikę. Często odrobina cierpliwości i odpowiednie środki nawilżające wystarczą, żeby problem rozwiązał się niejako samoistnie. Ważne jednak, aby pamiętać, że jeżeli dyskomfort przy współżyciu utrzymuje się długo i mimo najlepszych chęci nie udaje się osiągnąć satysfakcji w łóżku, warto odwiedzić specjalistę. Doświadczony lekarz z pewnością trafnie zdiagnozuje przyczynę dolegliwości i doradzi skuteczną terapię.

Istotne jest również zrozumienie ze strony partnera, dla którego cała sytuacja nie jest prosta. Nie powinien on ani obwiniać siebie o niepowodzenia w sypialni, ani też zrzucać całej odpowiedzialności na stronę dotkniętą dyspareunią. Zachowanie kochanka czy kochanki jest w takim przypadku miarą ich dojrzałości. Niesprawiedliwe pretensje mogą nie tylko wydłużyć leczenie dolegliwości, ale także zakłócić harmonię związku. Z kolei przy wsparciu cierpliwego partnera i fachowej pomocy na pewno uda się szybko i skutecznie zażegnać powstały problem.

Gdzie szukalibyście informacji na temat dolegliwości intymnych? Podzielcie się swoją opinią.

Agnieszka Czarkowska

Agnieszka Czarkowska - absolwentka Polonistyki UJ, doktorantka na tym samym wydziale. Publikowała w pracach zbiorowych, książkach i czasopismach literackich. Interesuje się literatura współczesną, filmem oraz problematyką psychologii związków partnerskich.

 

Nasz specjalista pisze o sobie:

W literaturze, sztuce i życiu fascynuje mnie głównie jedno – fenomen ludzkiego życia we wszystkich jego przejawach, szczególnie manifestujący się w miłości. Już Freud odkrył, że eros jest główną siłą twórczą napędzającą nasze działania. Miłość erotyczna w swoich różnorodnych odcieniach: od nieśmiałego zauroczenia po namiętny seks stanowi nie tylko naturalną dyspozycję człowieka, ale również doskonały materiał diagnostyczny, na podstawie którego można wiele powiedzieć o innych dziedzinach naszego życia: kondycji duchowej, a także zdrowiu fizycznym. Dlatego myślę, że warto to zjawisko zgłębiać wciąż na nowo i odkrywać w nim własne coraz to inne oblicze.

 

 

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here

WARTO PRZECZYTAĆ

Zespół Aspergera – przyczyny

Etiologia w medycynie oznacza zespół przyczyn składających się na powstanie choroby. Mimo że naukowcy od lat próbują rozwiązać zagadkę etiologii Zespołu Aspergera, nadal powszechnie nie wiemy, co naprawdę stanowi jego podłoże. Próba odkrycia źródła przyczyn wiąże się z szeregiem badań, różnorodnych koncepcji i kontrowersji. Grono naukowców uważa, że wzorzec zachowania charakterystyczny dla ZA może mieć wiele powodów.

Ubezpieczenia społeczne i zdrowotne pracowników

Każdy przedsiębiorca zatrudniający pracowników jest zobowiązany do dokonania ich zgłoszenia do ubezpieczeń społecznych i ubezpieczenia zdrowotnego, naliczania należnych składek na ubezpieczenia i przekazanie ich z podziałem na poszczególnefundusze - społeczny, zdrowotny, Fundusz Pracy i Gwarantowanych świadczeń pracowniczych. Są to podstawowe obowiązki pracodawców których niedotrzymanie grozi poważnymi konsekwencjami.

Zobacz też

Jak utrzymać porządek w domu?

Skoro czytelnik dotarł do tego artykułu, to oznacza, iż najgorszy etap ma już za sobą. Najgorsza, najtrudniejsza i najbardziej żmudna praca już została wykonana. Teraz wystarczy jedynie każdego dnia tu coś przetrzeć, tu coś poprawić, a efekty będą widoczne gołym okiem.

Waporyzacja maksimum korzyści „w chmurze”

Osoby, które wcześniej nie miały styczności z waporyzacją, przeważnie podchodzą do niej z pewną rezerwą. Najczęściej zastanawiają się tym,...

Bluza adidas Originals – modny, praktyczny i wygodny strój

Bawełniana bluza to doskonały wynalazek, jeżeli chodzi o garderobę. Doceniają ją zarówno Panie, jak i Panowie – szczególnie w...

Może Cię zainteresuje: