Dyspaurenia nie posiada jednej przyczyny, z tego powodu sposób jej leczenia zależy przede wszystkim od rozpoznania źródła dolegliwości. Dyspaurenia występuje zarówno u kobiet, jak i u mężczyzn. Jej powodem mogą być zarówno przyczyny anatomiczne, jak i może być to dolegliwość nabyta. Mężczyźni cierpiący na dyspareunię często mają problem ze stulejką, czyli nieprawidłowym odwodzeniem napletka. Obecnie ten typ dysfunkcji diagnozuje się już u niemowląt i odpowiednio wcześnie stosuje się zabiegi manualne zmierzające do rozwiązania tego problemu. Innym powodem męskiej dyspareunii mogą być stany zapalne w obrębie narządów płciowych czy na przykład infekcje grzybicze.

Z kolei u kobiet przyczyn despaurenii jest znacznie więcej. Oprócz nieprawidłowej budowy dróg rodnych i ewentualnych zakażeń mogą bowiem wchodzić w grę czynniki takie jak nadmierna suchość pochwy czy zahamowania natury psychologicznej.

Jeżeli chodzi o leczenie dyspareunii, jeśli problem leży po stronie infekcji, oczywiście stosuje się kurację medykamentami, na przykład za pomocą odpowiednio dobranych antybiotyków. Z kolei w przypadku zaburzeń lękowych, nie wystarczy pomoc ginekologa, ale sięga się również po konsultacje seksuologa-psychologa.

Jeżeli natomiast dyspareunia jest wynikiem przebytej operacji lub porodu, najlepszym lekarstwem okazuje się po prostu czas. Nawet w przypadku, gdy kobieta po zakończonym okresie połogu lub rekonwalescencji nadal odczuwa ból podczas stosunku, nie należy wpadać w panikę. Często odrobina cierpliwości i odpowiednie środki nawilżające wystarczą, żeby problem rozwiązał się niejako samoistnie. Ważne jednak, aby pamiętać, że jeżeli dyskomfort przy współżyciu utrzymuje się długo i mimo najlepszych chęci nie udaje się osiągnąć satysfakcji w łóżku, warto odwiedzić specjalistę. Doświadczony lekarz z pewnością trafnie zdiagnozuje przyczynę dolegliwości i doradzi skuteczną terapię.

Istotne jest również zrozumienie ze strony partnera, dla którego cała sytuacja nie jest prosta. Nie powinien on ani obwiniać siebie o niepowodzenia w sypialni, ani też zrzucać całej odpowiedzialności na stronę dotkniętą dyspareunią. Zachowanie kochanka czy kochanki jest w takim przypadku miarą ich dojrzałości. Niesprawiedliwe pretensje mogą nie tylko wydłużyć leczenie dolegliwości, ale także zakłócić harmonię związku. Z kolei przy wsparciu cierpliwego partnera i fachowej pomocy na pewno uda się szybko i skutecznie zażegnać powstały problem.

Gdzie szukalibyście informacji na temat dolegliwości intymnych? Podzielcie się swoją opinią.

PODZIEL SIĘ
Poprzedni artykułJak leczyć niepłodność?
Następny artykułPochwica – objawy, leczenie

Agnieszka Czarkowska - absolwentka Polonistyki UJ, doktorantka na tym samym wydziale. Publikowała w pracach zbiorowych, książkach i czasopismach literackich. Interesuje się literatura współczesną, filmem oraz problematyką psychologii związków partnerskich.

 

Nasz specjalista pisze o sobie:

W literaturze, sztuce i życiu fascynuje mnie głównie jedno – fenomen ludzkiego życia we wszystkich jego przejawach, szczególnie manifestujący się w miłości. Już Freud odkrył, że eros jest główną siłą twórczą napędzającą nasze działania. Miłość erotyczna w swoich różnorodnych odcieniach: od nieśmiałego zauroczenia po namiętny seks stanowi nie tylko naturalną dyspozycję człowieka, ale również doskonały materiał diagnostyczny, na podstawie którego można wiele powiedzieć o innych dziedzinach naszego życia: kondycji duchowej, a także zdrowiu fizycznym. Dlatego myślę, że warto to zjawisko zgłębiać wciąż na nowo i odkrywać w nim własne coraz to inne oblicze.

 

 

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here