1) Męczy Cię katar? Zadbaj o nawilżenie powietrza w mieszkaniu, a także o odpowiednie nawodnienie swojego organizmu. Pij 3-4 litry wody niskomineralizowanej dziennie. Sięgaj po napary z ziół np. z rumianku lub mięty. Możesz również przyrządzić napój z imbirem, miodem oraz cytryną.

Nie używaj kropli na katar, gdyż mogą one zaszkodzić Twojemu maleństwu. Jeśli nie posiadacz specjalnego urządzenia do nawilżania powietrza, rozwieś na grzejnikach mokre ręczniki. Temperatura w mieszkaniu powinna wynosić 18-20 stopni Celsjusza. Często wietrz pokój, w którym przebywasz. Pamiętaj, że gorące powietrze podrażnia śluzówkę nosa, a tym samym czyni katar jeszcze bardziej uciążliwym.

W walce z katarem pomogą Ci również inhalacje z dodatkiem soli kuchennej, sody oczyszczonej, naparu z rumianku, z szałwii bądź z dodatkiem kilku kropel olejku miętowego, sosnowego czy eukaliptusowego. Możesz także zakraplać nos solą fizjologiczną, która skutecznie udrażnia drogi oddechowe.

2) W celu zwiększenia odporności sięgaj po produkty z witaminą C. Wybieraj jej naturalne źródła – pij sok z aronii, pomarańczy bądź z czarnej porzeczki. Pamiętaj jednak, żeby nie jeść za dużo cytrusów, gdyż mają one właściwości ochładzające organizm. Spożywaj potrawy z jak największą ilością tzw. naturalnych antybiotyków – z czosnkiem i z cebulą. Postaw na ciepłe dania, które Cię rozgrzeją. Zaprzyjaźnij się z chrzanem, który działa bakteriobójczo – na katar pomoże nawet samo jego wąchanie! Warto jednak także dodać 2-3 łyżeczki chrzanu do posiłku..

Uwaga: w zaawansowanej ciąży nie dodawaj do napojów soku z malin, gdyż może on wywołać skurcze!

3) Jeśli boli Cię gardło i męczy kaszel, zrób sobie płukankę z naparu z siemienia lnianego, z szałwii albo rumianku. Możesz użyć także wody z octem jabłkowym (1 łyżeczka octu na szklankę).

Zamiast sięgać po syropy z apteki, przygotuj własny na bazie cebuli. Wystarczy pokroić dwie duże cebule w plastry bądź kostkę i podzielić na 3 porcje. Następnie na dno słoika należy nasypać trochę cukru, naprzemiennie ułożyć warstwy cebula/cukier i zakręcić słoik. Taką miksturę odstaw na noc, a rano odcedź. Możesz dodać jeszcze sok z cytryny i miód, dzięki czemu syrop nie tylko będzie bogatszy w witaminy, ale lepszy w smaku. Pij po łyżeczce syropu kilka razy dziennie. Na podobnej zasadzie możesz również przygotować syrop na kaszel z buraka.

Jeśli męczy Cię kaszel suchy, przygotuj mieszankę z soku z cytryny i oliwy z oliwek. Wystarczy do szklanki oliwy dodać sok z jednej z cytryny i pić trzy razy dziennie po małej łyżeczce.

4) Aby obniżyć gorączkę, pij napar z kwiatu lipy, który działania napotnie. Możesz również przygotować ciepły napój z kawałka utartego imbiru, szczypty cynamonu, łyżeczki miodu i soku z połowy cytryny.

Pamiętaj, żeby nie stosować żadnych preparatów bez konsultacji z lekarzem. Zachowaj szczególną ostrożność w pierwszym trymestrze, gdyż jest to okres organogenezy, czyli kształtowania się narządów dziecka. Czytaj dokładnie ulotki leków. Nie sięgaj po antybiotyki, leki przeciwbólowe bądź przeciwgorączkowe oraz aspirynę. Jeśli po trzech dniach przeziębienia objawy nie słabną, a wręcz zaczynają się nasilać, skontaktuj się z internistą.

Drogie Mamy, wykorzystujecie powyższe sposoby? A może macie jakieś własne metody walki z przeziębieniem? Jak sobie radzicie z katarem, kaszlem i gorączką w stanie błogosławionym?

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here