Okres utajenia tej choroby może trwać nawet 2 lata. To, że nie występują żadne objawy, nie świadczy o tym, że nie jest zagrożeniem dla chorego.

Czasami choroba ta już po pierwszych tygodniach od pojawienia się tzw. pierwotnej zmiany, daje objawy ze strony układu limfatycznego. Zauważalne jest powiększenie węzłów chłonnych.

W drugim okresie choroby- 9 tygodni od zarażenia, pojawiają się wysypki. Nie swędzą ani nie pieką. Mogą sama ulec wygojeniu, ale mogą powracać w postaci sączących grudek. Na tym etapie choroby chory może odczuwać bóle gardła, głowy, może wystąpić gorączka.

Trzeci okres choroby może przebiegać pod różnymi postaciami. Objawy także są zróżnicowane i mogą mieć różne nasilenie. Na tym etapie choroby może dojść do uszkodzenia układu nerwowego, m.in. nerwu wzrokowego, co ostatecznie może doprowadzić do utraty wzroku. Może dojść także do uszkodzenia układu krwionośnego. W miejscu wysypki mogą pojawić się guzy.

Uwaga!

U dzieci może wystąpić kiła wrodzona. Pojawia się to, gdy dziecko urodzone jest przez matkę, która w ciąży nie podjęła leczenia. Objawy mogą pojawić się już w momencie urodzenia lub po pewnym czasie od urodzenia.

Podejrzewacie, że mogliście zarazić się kiłą? Jakie objawy Was niepokoją? Dajcie znać.

PODZIEL SIĘ
Poprzedni artykułNadmierna potliwość – przyczyny
Następny artykułKolka u noworodka – jak pomóc?

Magdalena Solarz - studentka IV roku farmacji Uniwersytetu Jagiellońskiego w Krakowie. Interesuje się tenisem ziemnym, była zawodniczka Polskiego Związku Tenisowego. Ukończyła kurs wychowawców kolonijnych, wielokrotnie była wychowawcą i pomocnikiem instruktora tenisa ziemnego na obozach tenisowo-tanecznych.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here