W trakcie wysiłku może dojść do wystąpienia kolki. Po kilkudziesięciu sekundach sama przechodzi. Ten rodzaj kolki nie wymaga leczenia farmakologicznego. Aby zmniejszyć częstość jej występowania, należy regularnie uprawiać sport i nie wykonywać go w ciągu pierwszej godziny po posiłku. Jeśli już wystąpi należy się lekko schylić i głeboko, regularnie oddychać. To sprawi, że kolka znacznie szybciej przechodzi.

Kolka może się także pojawić po jedzeniu, kiedy jemy w stresie, w biegu. W przypadku, gdy już wystąpią, należy położyć się na chwilę, Wykonać ciepły okład na podbrzusze.

Uwaga!

Zalecana jest dieta bogata w błonnik, zmniejszona ilość tłuszczy zwierzęcych, a zwiększona ilość pieczonych owoców i warzyw. Poza tym należy pić dużą ilość wody mineralnej. W przypadku wystąpienia kolki, zalecane jest picie ziołowych herbatek. Jeśli te nie pomagają należy przyjąć leki rozkurczowe lub przeciwbólowe.

Często dopadają Was kolki? W jakich sytuacjach? Co wtedy robicie? Podzielcie się swoimi doświadczeniami.

PODZIEL SIĘ
Poprzedni artykułKolka jelitowa u noworodka – objawy
Następny artykułSzpotawe kolana – leczenie

Magdalena Solarz - studentka IV roku farmacji Uniwersytetu Jagiellońskiego w Krakowie. Interesuje się tenisem ziemnym, była zawodniczka Polskiego Związku Tenisowego. Ukończyła kurs wychowawców kolonijnych, wielokrotnie była wychowawcą i pomocnikiem instruktora tenisa ziemnego na obozach tenisowo-tanecznych.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here