Szpotawe kolana mogą rozwinąć się także w sytuacji, gdy dziecko zaczyna zbyt wcześnie chodzić. Wtedy kości nie są jeszcze dostatecznie wykształcone i mogą ulec deformacji pod ciężarem ciała dziecka. Szpotawe kolana są bardzo niebezpieczne, mogą doprowadzić do poważnych uszkodzeń w układzie kostno- stawowym.

Gdy dziecko zacznie utykać, będzie skarżyć się na ból nóg w czasie chodzeneia, jego kolana będą koślawe, to należy jak najszybciej zgłosić sie do lekarza.

Uwaga!

Leczenie tego defektu jest zależne od przyczyny, jaka wywoła jego wystąpienie oraz od stopnia zaawansowania szpotawości kolan. Na pewno należy unikać dużego wysiłku, także jazdy na rowerze i pływania kraulem.

Zaleca się gimnastykę korekcyjną oraz uprawianie takich sportów jak: jazda na łyżwach, nartach. Nie należy siadać po turecku, także nie pozostawać przez długi okres czasu w pozycji stojącej. Zalecane jest natomiast siadanie ze złączonymi kolanami, mając przy tym rozstawione stopy. Ponadto należy zadbać o prawidłową masę ciała. Używać odpowiednich wkładek ortopedyczych.

Wasze dziecko cierpi na szpotawość kolan? Jakie objawy Was zaniepokoiły? Jak wygląda leczenie? Podzielcie się swoimi doświadczeniami.

PODZIEL SIĘ
Poprzedni artykułKolki – jak sobie z nimi radzić?
Następny artykułKołatanie serca – przyczyny

Magdalena Solarz - studentka IV roku farmacji Uniwersytetu Jagiellońskiego w Krakowie. Interesuje się tenisem ziemnym, była zawodniczka Polskiego Związku Tenisowego. Ukończyła kurs wychowawców kolonijnych, wielokrotnie była wychowawcą i pomocnikiem instruktora tenisa ziemnego na obozach tenisowo-tanecznych.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here