Widoczne są na skórze grudki, które mają czerwoną lub sinofioletową barwę. Czasami, gdy się im dokładnie przyjrzymy, stwierdzić możemy, że układają się w linie biegnące w różnych kierunkach. Najbardziej uciążliwą dolegliwością jest swędzenie skóry. Dodatkowo w przebiegu liszaja płaskiego od wewnętrznej strony policzka, zatem na jego błonie śluzowej można niekiedy zauważyć mlecznego koloru zmiany, które przypominają kształtem siateczkę lub drzewo, są porozgałęziane, co oczywiście widać lepiej przy zastosowaniu powiększenia. Mogą się one pojawić na błonach śluzowych nie tylko jamy ustnej, ale też na wargach czy na śluzówkach narządów płciowych. Czasem na płytce paznokcia zauważa się podłużne bruzdy, a ona sama wygląda, jakby była pomalowana bezbarwnym lakierem.

Co sprawdzić, czego unikać?

Zawsze u pacjentów, u których stwierdza się liszaj płaski, trzeba wykonać badania laboratoryjne, które mają na celu sprawdzić funkcjonowanie ich wątroby. Bywa, bowiem tak, że w przebiegu liszaja dochodzi do zapalenia wątroby, które wymaga specjalistycznego leczenia. W skrajnych przypadkach może doprowadzać do poważnego upośledzenia jej działania i wtedy rozważa się nawet możliwość przeszczepienia wątroby. Na szczęście, takich pacjentów jest stosunkowo niewielu. Istnieje silny związek pomiędzy chorobami narządów wewnętrznych a ich skórnymi objawami. Co oznacza, że często ogólnoustrojowe zaburzenia objawiają się zmianami skórnymi. Gdy mowa o liszaju, jego wystąpienie sporadycznie może świadczyć o zakażeniu wirusem zapalenia wątroby typu B lub C. Choć nie są to sytuacje nagminne, warto wykonać badania, które wykluczą lub potwierdzą te zakażenia. Kolejny czynnik, który może wywoływać i nasilać objawy to niektóre leki: stosowane przy leczeniu malarii, w leczeniu choroby Parkinsona, a także tabletki antykoncepcyjne. Potęgować objawy może również spożywanie alkoholu i stres oraz silne emocje.

Możliwości leczenia

Wiedząc, że liszaj płaski spowodowany jest zaburzeniem działania układu immunologicznego, w jego leczeniu stosuje się metody, za pomocą których udałoby się zahamować pewne reakcje. Takie działanie immunosupresyjne posiada fototerapia. Poprawę przynosi naświetlanie zmienionej chorobowo skóry specjalnie wyizolowanymi promieniami, wiązką o określonym spektrum. Poleca się także stosowanie maści zawierających glikokortykosterydy, których właściwości przeciwzapalne oraz immunosupresyjne są pomocne w skutecznym leczeniu. Na zmiany znajdujące się na błonach śluzowych, takich jak bolesne nadżerki stosowane są żele i maści, które ułatwiają ich gojenie, chociażby Solcoseryl. Z uciążliwym i dokuczliwym świądem walczy się poprzez przyjmowanie leków przeciwhistaminowych.

Cierpicie na liszaj płaski? Jakie objawy Was zaniepokoiły? Jak wygląda leczenie? Podzielcie się swoimi doświadczeniami.

PODZIEL SIĘ
Poprzedni artykułProfilaktyka raka skóry
Następny artykułFryzura w stylu rockowym – Videoporada

Karolina Kalicka – lekarz medycyny. Ukończyła Wydział Lekarski z Oddziałem Anglojęzycznym na Uniwersytecie Medycznym w Lublinie. Chciałaby specjalizować się w internistyce. Miłośniczka teatru szekspirowskiego i pływania.



Nasz specjalista pisze o sobie:

Mam wiele wspólnego z żywiołem, jakim jest woda. Potrafię powoli, starannie, sumiennie i wytrwale pracować, niczym kropla deszczu, która drąży skałę. Dzięki konsekwencji i systematyczności ukończyłam w tym roku studia na wydziale lekarskim.

W relacjach towarzyskich daję się poznać jako gejzer radości, uśmiechu, energii. Uwielbiam  szaleństwa na parkiecie oraz basen, gdzie czuję się jak ryba w wodzie. Bardzo podoba mi się hiszpański język i temperament, a wakacje najchętniej spędzałabym otulona falami ciepłego morza. Choć czasami moje życie przypomina rwący górski potok, w zaciszu domowym jestem spokojna niczym tafla jeziora.

Najbardziej cenię sobie miłość, rodzinę i – oczywiście – zdrowie. Marzę o ambitnych wyzwaniach i dalekich podróżach po oceanach świata… najlepiej z czekoladą w dłoni, bo mam do niej absolutną słabość.

1 KOMENTARZ

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here