Na czym polega istota migotania przedsionków?

Wiadome jest, że fizjologicznie serce człowieka pracuje jakby etapami. Posiada ono swój własny automatyzm, który niejako mobilizuje serce do pracy polegającej na skurczach i rozkurczach oraz ich skutkach. Najpierw kurczą się przedsionki, później komory. Procesy te muszą zachodzić z odpowiednią częstością, aby pompa, jaką jest serce, spełniała dobrze swoją rolę, czyli tłoczyła krew do płuc w celu jej utlenowania oraz na obwód ciała, aby dostarczyć każdej komórce odpowiednią ilość tlenu.

W przebiegu migotania przedsionków ta harmonia ulega zaburzeniu. Przedsionki zaczynają kurczyć się zdecydowanie za szybko i za często. Ich rytm pracy staje się bezładny, jego częstość wynosi od 350 do 700/minutę. Sprawia to, że – mówiąc obrazowo – przedsionki biją swoim własnym rytmem, zaś komory swoim. Panuje totalny chaos i nie można wychwycić żadnej zależności pomiędzy pracą przedsionków a pracą komór. Takie zjawisko nie jest bez znaczenia dla funkcjonowania organizmu, ponieważ zaburzeniu ulega cała efektywność hemodynamiczna.

Migotanie przedsionków może być napadowe, przetrwałe lub utrwalone. Rodzaj migotania określa się w przypadku świeżo wykrytego zaburzenia rytmu. O napadowym migotaniu mówimy, jeśli pojawi się i ustąpi w ciągu 7 dni samo. Przetrwałe dotyczy tych przypadków, w których nie mija ono po tygodniu. Każde migotanie może mieć cechy utrwalonego migotania przedsionków, jeśli leczenie go za pomocą kardiowersji nie przyniosło poprawy, bądź przyniosło poprawę, ale stan migotania powrócił w ciągu doby czasu.

Zawsze rodzi się pytanie – skąd się w ogóle bierze migotanie przedsionków?

Najczęściej przyczyny związane są z jakimiś zaburzeniami, nieprawidłowościami, chorobami serca. Często predysponują do niego: nadciśnienie tętnicze, wady nabyte zastawki mitralnej, może też być skutkiem przebytego zawału serca. Prawie połowa chorych, którzy leczą się z powodu niewydolności serca, może mieć także migotanie przedsionków. Istnieje również grupa przyczyn, które nie są związane z patologiami samego serca. Wśród nich najczęstsza jest nadczynność tarczycy.

Co powinno zaniepokoić pacjenta?

Szczególnie postać napadowa migotania przedsionków związana jest z pojawieniem się symptomów klinicznych. Wówczas chorzy nagle odczuwają kołatanie serca, opisują, że mają wrażenie, jakby serce chciało wyskoczyć im z klatki piersiowej. Dodatkowo czują się słabi, mogą u nich wystąpić zawroty głowy, a nawet omdlenia. Natomiast postać utrwalona migotania przedsionków u bardzo wielu pacjentów nie powoduje żadnych objawów.

Czy spotkaliście się kiedyś z migotaniem przedsionków? Co wywołało tę dolegliwość? Czekamy na Wasze komentarze!

PODZIEL SIĘ
Poprzedni artykułSkąd pozyskać pieniądze na działalność organizacji pożytku publicznego?
Następny artykułJak leczyć migotanie przedsionków serca?

Karolina Kalicka – lekarz medycyny. Ukończyła Wydział Lekarski z Oddziałem Anglojęzycznym na Uniwersytecie Medycznym w Lublinie. Chciałaby specjalizować się w internistyce. Miłośniczka teatru szekspirowskiego i pływania.



Nasz specjalista pisze o sobie:

Mam wiele wspólnego z żywiołem, jakim jest woda. Potrafię powoli, starannie, sumiennie i wytrwale pracować, niczym kropla deszczu, która drąży skałę. Dzięki konsekwencji i systematyczności ukończyłam w tym roku studia na wydziale lekarskim.

W relacjach towarzyskich daję się poznać jako gejzer radości, uśmiechu, energii. Uwielbiam  szaleństwa na parkiecie oraz basen, gdzie czuję się jak ryba w wodzie. Bardzo podoba mi się hiszpański język i temperament, a wakacje najchętniej spędzałabym otulona falami ciepłego morza. Choć czasami moje życie przypomina rwący górski potok, w zaciszu domowym jestem spokojna niczym tafla jeziora.

Najbardziej cenię sobie miłość, rodzinę i – oczywiście – zdrowie. Marzę o ambitnych wyzwaniach i dalekich podróżach po oceanach świata… najlepiej z czekoladą w dłoni, bo mam do niej absolutną słabość.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here