Co powodować może, iż tarczyca produkuje za mało hormonów? Przyczyny należy poszukiwać w samej tarczycy, która może być uszkodzona np. na skutek toczącego się w niej stanu zapalnego, autoimmunologicznego zapalenia tarczycy. Powodem mniejszej produkcji hormonów może być również zaburzone działanie przysadki mózgowej, która z jakichś przyczyn nieprawidłowo wydziela hormon TSH.

Niedoczynność tarczycy powiązana jest nieodłącznie ze zwolnieniem metabolizmu danego organizmu. Co to oznacza dla pacjenta? Osoba, u której podejrzewa się niedoczynność tarczycy, zgłasza, że w ostatnim okresie czasu przytyła. Zwykle nie wiąże wzrostu masy ciała ze spożywaniem większych czy bardziej obfitych posiłków. Czuje się ociężała i zmęczona. Podczas podejmowanych codziennych aktywności i uprawiania sportu zauważa, że szybciej się męczy i znacznie wolniej przychodzi jej wykonanie poszczególnych zadań. Skarży się na ogarniającą ją senność, która sprzyja ucinaniu sobie krótkich drzemek w ciągu dnia.

Często zauważaną przez pacjentów zmianą są zimne ręce i stopy, sami chorzy opisują to zjawisko jako łatwe marznięcie dystalnych części ciała. Osoby z niedoczynnością tarczycy zgłaszają pogorszenie u siebie pamięci, brak możliwości skupienia uwagi, łatwe rozpraszanie się i wolniejsze kojarzenie zdarzeń i faktów. Dokuczliwe mogą się okazać występujące u tych osób zaparcia. Niedoczynność tarczycy może powodować u pań zaburzenia miesiączkowania, a u panów zmniejszenie libido. Pacjenci, którzy zgłaszają takie dolegliwości, powinni być diagnozowani z powodu podejrzenia niedoczynności tarczycy.

Na co będzie zwracał uwagę lekarz? Lekarz powinien bacznie przyjrzeć się skórze pacjenta, ponieważ przy niedoczynności tarczycy zwykle wyróżnia się ona tym, że jest sucha. Ponadto jej kolor określany jest jako blady lub żółtawy. Dotykając skóry odczuwa się, że jest ona chłodniejsza niż skóra zdrowego człowieka. Uwagę zwrócą także łokcie pacjenta, gdyż często obserwuje się w tych miejscach łuszczenie się nadmiernie suchej skóry.

Lekarz przyjrzy się także włosom, zapyta czy w ostatnim czasie nie stały się bardziej rzadkie i czy nie wypadają nadmiernie. Znaczenie w postawieniu diagnozy ma również zaobserwowanie tzw. obrzęku podskórnego, który lubi lokalizować się na twarzy, na powiekach czy na dłoniach. Przyczynia się on czasem do zmiany wyglądu twarzy, która odtąd sprawia wrażenie bardziej masywnej, a jej rysy uwydatniają się. Obrzęk i ból wystąpić mogą także w obrębie stawów chorego, zwłaszcza w okolicach stawu kolanowego.

Kolejnym symptomem może być zmiana głosu pacjenta. Mówi on w taki sposób, jakby miał chrypkę, a sam głos nie jest dźwięczny. Pacjenci z niedoczynnością tarczycy zwykle mają niskie ciśnienie tętnicze krwi, a pracę ich serca lekarz ocenia jako zwolnioną.

Powyższe objawy skłaniają do wdrożenia badań, które potwierdzą lub wykluczą przypuszczalne rozpoznanie niedoczynności tarczycy. Wykonuje się, zatem oznaczenia stężenia hormonów: TSH, T3 i T4. Ich wzajemne korelacje niosą wiele informacji odnośnie pracy tarczycy, przysadki mózgowej i ewentualnych patologii, które występują u konkretnej osoby.

Cierpicie na niedoczynność tarczycy? Jakie objawy Was zaniepokoiły? Podzielcie się swoimi doświadczeniami.

PODZIEL SIĘ
Poprzedni artykułJak osiągnąć sukces?
Następny artykułNiedoczynność tarczycy w ciąży – wpływ na dziecko

Karolina Kalicka – lekarz medycyny. Ukończyła Wydział Lekarski z Oddziałem Anglojęzycznym na Uniwersytecie Medycznym w Lublinie. Chciałaby specjalizować się w internistyce. Miłośniczka teatru szekspirowskiego i pływania.



Nasz specjalista pisze o sobie:

Mam wiele wspólnego z żywiołem, jakim jest woda. Potrafię powoli, starannie, sumiennie i wytrwale pracować, niczym kropla deszczu, która drąży skałę. Dzięki konsekwencji i systematyczności ukończyłam w tym roku studia na wydziale lekarskim.

W relacjach towarzyskich daję się poznać jako gejzer radości, uśmiechu, energii. Uwielbiam  szaleństwa na parkiecie oraz basen, gdzie czuję się jak ryba w wodzie. Bardzo podoba mi się hiszpański język i temperament, a wakacje najchętniej spędzałabym otulona falami ciepłego morza. Choć czasami moje życie przypomina rwący górski potok, w zaciszu domowym jestem spokojna niczym tafla jeziora.

Najbardziej cenię sobie miłość, rodzinę i – oczywiście – zdrowie. Marzę o ambitnych wyzwaniach i dalekich podróżach po oceanach świata… najlepiej z czekoladą w dłoni, bo mam do niej absolutną słabość.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here