Choroby Niedokrwistość z niedoboru żelaza - objawy, morfologia

Niedokrwistość z niedoboru żelaza – objawy, morfologia

-

Typowo pacjenci zgłaszają się do lekarza z powodu ogólnego uczucia osłabienia. Zauważają oni, że w ostatnim czasie nawet niewielki wysiłek fizyczny doprowadzał u nich do nieadekwatnego zmęczenia. Dokuczać im mogą także bóle i zawroty głowy. Uczenie się, praca sprawiają im trudności, bo nie mogą wystarczająco się skupić, zmniejszona jest ich koncentracja uwagi. W badaniu fizykalnym zwraca się uwagę na wygląd i kolor skóry, błon śluzowych i spojówek, które są zwykle blade. Określa się również częstość akcji serca, która może być przyspieszona.

Za niedokrwistością przemawiają bardzo często wyniki morfologii krwi. Na jakie parametry zwraca się uwagę? Po pierwsze ocenia się stężenie hemoglobiny we krwi. U osób z niedokrwistością jest ono niższe niż dolna granica normy, która u kobiet wynosi 12g/dl, a u mężczyzn 14g/dl. Obniżony jest zwykle wskaźnik o nazwie hematokryt (Ht) oraz może być zmniejszona liczba RBC, czyli czerwonych krwinek.

Jakim innym parametrom warto się przyjrzeć?

Istotny jest parametr MCV. Określa on średnią objętość erytrocytów. Jego norma wynosi od 80 do 98 fl. W przypadku zarówno niedokrwistości z niedoboru żelaza, jak i niedokrwistości chorób przewlekłych, wartość MCV jest obniżona. Taką niedokrwistość określa się mianem niedokrwistości mikrocytarnej. Najczęstszą przyczyną jej występowania jest niedobór żelaza w organizmie.

Bardziej narażone są na taki stan kobiety z uwagi na występujące u niech krwawienia miesięczne. Predysponowane są także dzieci i młodzież ze względu na szybki wzrost i duże zapotrzebowanie na żelazo, które nie zawsze w dostatecznym stopniu pokrywa dieta. Niedobory żelaza wystąpić mogą także u kobiet ciężarnych. Niewłaściwa dieta uboga w żelazo, a zatem pozbawiona mięsa, wątróbki, drobiu, ryb, sałaty, szpinaku może być przyczyną niedoborów żelaza. Niekiedy niedobory żelaza związane są z jego nadmierną utratą z organizmu np. w wyniku krwawień ostrych bądź przewlekłych.

Czy jakieś objawy kliniczne mogą towarzyszyć niedoborowi żelaza? Poza opisanymi powyżej objawami anemii możliwe jest pojawienie się zajadów w kącikach ust, nadmierne wypadanie włosów, wygładzenie języka, dolegliwości żołądkowe, sucha skóra. Lekarze zwykle rozpoczynają leczenie od podawania pacjentom preparatów żelaza. Przyjmowane jest ono najczęściej doustnie, dwa razy dziennie. Pacjent powinien zgłaszać się regularnie do lekarza i wykonywać kontrolne morfologie krwi.

O czym zawsze należy pomyśleć, jeśli wyniki pacjenta pomimo leczenia nie poprawiają się? Trzeba wiedzieć, że istnieje niedokrwistość chorób przewlekłych, w której przebiegu stwierdza się obniżenie wskaźnika MCV oraz obniżenie stężenia żelaza. Towarzyszyć może chorobom tkanki łącznej, chorobom nerek, procesom nowotworowym, przewlekłym zakażeniom. Wówczas trzeba dołożyć wszelkich starań, aby odnaleźć jej przyczynę.

Czy borykaliście się kiedyś z niedokrwistością? Jakie leczenie przeszliście? Opowiedzcie nam o tym!

Karolina Kalicka

Karolina Kalicka – lekarz medycyny. Ukończyła Wydział Lekarski z Oddziałem Anglojęzycznym na Uniwersytecie Medycznym w Lublinie. Chciałaby specjalizować się w internistyce. Miłośniczka teatru szekspirowskiego i pływania.Nasz specjalista pisze o sobie:

Mam wiele wspólnego z żywiołem, jakim jest woda. Potrafię powoli, starannie, sumiennie i wytrwale pracować, niczym kropla deszczu, która drąży skałę. Dzięki konsekwencji i systematyczności ukończyłam w tym roku studia na wydziale lekarskim.

W relacjach towarzyskich daję się poznać jako gejzer radości, uśmiechu, energii. Uwielbiam  szaleństwa na parkiecie oraz basen, gdzie czuję się jak ryba w wodzie. Bardzo podoba mi się hiszpański język i temperament, a wakacje najchętniej spędzałabym otulona falami ciepłego morza. Choć czasami moje życie przypomina rwący górski potok, w zaciszu domowym jestem spokojna niczym tafla jeziora.

Najbardziej cenię sobie miłość, rodzinę i – oczywiście – zdrowie. Marzę o ambitnych wyzwaniach i dalekich podróżach po oceanach świata… najlepiej z czekoladą w dłoni, bo mam do niej absolutną słabość.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here

WARTO PRZECZYTAĆ

Jak piłować paznokcie na kwadrat?

Każda z nas ma inny kształt paznokci, ale łatwo możemy je modyfikować za pomocą pilników. Piłowanie paznokci na kwadratowo najbardziej polecane jest Paniom o długich palcach. Wtedy piłujemy paznokcie na kwadratowo, skracając je - tak, aby były krótkie.

Co to jest jednostka uczestnictwa?

Określenie „jednostka uczestnictwa” wiąże się nierozłącznie z funkcjonowaniem funduszy inwestycyjnych. Konstrukcja prawna tych form zbiorowego inwestowania została uregulowana na mocy Ustawy z dnia 27 maja 2004 roku o funduszach inwestycyjnych (Dz.U. 2004 nr 146 poz. 1546).

Zobacz też

Jak naprawić archiwum RAR?

W momencie kiedy ściągnęliśmy duży plik z sieci zapisany w formacie .rar i podzielony na kilkadziesiąt części, a jedna z tych części jest uszkodzona całe pobieranie może pójść na marne. Program WinRAR ma wbudowane narzędzie do naprawiania uszkodzonych plików.

Waporyzacja maksimum korzyści „w chmurze”

Osoby, które wcześniej nie miały styczności z waporyzacją, przeważnie podchodzą do niej z pewną rezerwą. Najczęściej zastanawiają się tym,...

Bluza adidas Originals – modny, praktyczny i wygodny strój

Bawełniana bluza to doskonały wynalazek, jeżeli chodzi o garderobę. Doceniają ją zarówno Panie, jak i Panowie – szczególnie w...

Może Cię zainteresuje: