Choroby Choroby w rodzinie - jak sobie radzić, jak wspierać...

Choroby w rodzinie – jak sobie radzić, jak wspierać chorego?

-

Opieka. Jeżeli mamy taką możliwość, możemy zaoferować choremu naszą opiekę. Wszystko zależy od tego, jak poważny jest stan danej osoby i jak intensywnego leczenia ona wymaga. Jeśli mamy do czynienia z chorobą przejściową i chory nie wymaga stałej opieki, możemy na przykład codziennie do niego wpadać i zrobić zakupy, przygotować posiłek czy posprzątać. Jest to bardzo konkretna pomoc, która dla osoby leżącej w łóżku na pewno wiele znaczy. Jeżeli zaś chory znajduje się w szpitalu, powinniśmy go regularnie odwiedzać, przynosić rzeczy, których potrzebuje i interesować się jego stanem zdrowia.

Pomoc finansowa. Osoby, które mają taką możliwość, mogą oferować choremu wsparcie finansowe. Leki na niektóre schorzenia są bardzo drogie i dla wielu osób, na przykład żyjących ze skromnej emerytury, po prostu na nie nie stać. W poważniejszych chorobach konieczne mogą okazać się środki opatrunkowe czy materac przeciwodleżynowy. Jeśli więc możemy wesprzeć materialnie osobę w takiej potrzebie, powinniśmy to rozważyć.

Wsparcie psychiczne. Bardzo istotne jest także psychiczne podbudowanie chorego w rodzinie. Już sama nasza obecność może okazać się dla takiej osoby niezwykle ważna. Warto zatem dzwonić z zapytaniem o zdrowie, odwiedzać chorego i dotrzymywać mu towarzystwa. Powinniśmy dodawać naszemu bliskiemu otuchy, żartować i odwracać jego uwagę od dolegliwości, na które cierpi. W wielu chorobach, nawet tak poważnych jak rak, nastawienie psychiczne pełni olbrzymią rolę w kuracji leczniczej. W tej materii zaś możemy naprawdę wiele zrobić dla bliskiej osoby. Spróbujmy wzmocnić motywację chorego do walki z chorobą, pokażmy mu, że jest niezastąpiony i bardzo nam na nim zależy.

Drobne przysługi. Niezmiernie ważne są również drobne przysługi dla chorej osoby. Możemy na przykład wypożyczyć dla niego kule, jeśli złamał nogę, kupić leki w aptece, podwieźć do ośrodka zdrowia. Sami zaproponujmy odebranie bliskiej osoby ze szpitala i zainteresujmy się, czy czegoś nie potrzebuje. Czasami nawet najdrobniejszy uczynek może okazać się dla takiej osoby bezcenny. Wymaga to jednak dobrej woli i poświęcenia odrobiny czasu. Dzięki takim gestom my sami również poczujemy się lepiej i będziemy mieli poczucie, że jesteśmy ludźmi, na których można polegać.

W jaki sposób Wy wspieracie swoich chorych bliskich? Podzielcie się swoimi doświadczeniami!

Agnieszka Czarkowska

Agnieszka Czarkowska - absolwentka Polonistyki UJ, doktorantka na tym samym wydziale. Publikowała w pracach zbiorowych, książkach i czasopismach literackich. Interesuje się literatura współczesną, filmem oraz problematyką psychologii związków partnerskich.

 

Nasz specjalista pisze o sobie:

W literaturze, sztuce i życiu fascynuje mnie głównie jedno – fenomen ludzkiego życia we wszystkich jego przejawach, szczególnie manifestujący się w miłości. Już Freud odkrył, że eros jest główną siłą twórczą napędzającą nasze działania. Miłość erotyczna w swoich różnorodnych odcieniach: od nieśmiałego zauroczenia po namiętny seks stanowi nie tylko naturalną dyspozycję człowieka, ale również doskonały materiał diagnostyczny, na podstawie którego można wiele powiedzieć o innych dziedzinach naszego życia: kondycji duchowej, a także zdrowiu fizycznym. Dlatego myślę, że warto to zjawisko zgłębiać wciąż na nowo i odkrywać w nim własne coraz to inne oblicze.

 

 

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here

WARTO PRZECZYTAĆ

Przelew telegraficzny – co to jest?

Transfer telegraficzny z angielskiego Telegraphic Transfer, zwany również Transferem Telex lub TT jest sposobem dokonywania płatności w handlu zagranicznym. Ponieważ jest on formą przedpłaty, ryzyko związane z przeprowadzeniem transakcji przerzucane jest w całości na importera. Terminem Transferu Telegraficznego oznacza się również wiadomość elektroniczną wysyłaną z jednego banku do drugiego w celu dokonania przelewu środków pieniężnych. Często wiąże się z transferem CHAPS – przelewem, przy którym pośredniczy System Płatności Automatycznych Izby Rozliczeniowej. Jest on dość często mylony z innymi sposobami płatności takimi jak BASC czy AFTS.

Herbata – właściwości, zalety

Picie herbaty to niemal polska tradycja narodowa. Wiele osób nie wyobraża sobie dnia bez filiżanki gorącego naparu. Jest obowiązkową pozycją w trakcie wielu posiłków, a nawet spotkań towarzyskich.

Zobacz też

Co warto zobaczyć w Przemyślu?

Przemyśl słynie jako miasto fajek i dzwonów. Jednak kolekcja tych przedmiotów nie jest jedyną dumą mieszkańców. Turyści cenią sobie to miejsce z racji jego walorów przyrodniczych, jak i kulturowych.

Jak umeblować niewielki przedpokój?

W ciasnych przedpokojach niejednokrotnie trzeba pójść na aranżacyjne kompromisy. W wielu sytuacjach wystarczy jednak dobry plan, by już od...

Dlaczego modele do sklejania to idealne hobby dla dorosłych?

Modele do sklejania to nie tylko zabawa dla dzieci, ale również dla dorosłych. To fascynujące hobby, które pozwala na...

Może Cię zainteresuje: