Odkleszczowe zapalenie mózgu jest powodowane przez wirusa, który ma powinowactwo do układu nerwowego. Jego materiałem genetycznym jest kwas rybonukleinowy. Do zakażenia wirusem odkleszczowego zapalenia mózgu dochodzi podczas ukłucia kleszcza.

Choroba ma dość charakterystyczny przebieg, który składa się dwóch etapów. Pierwsze objawy pojawiają się w czasie od tygodnia do dwóch tygodni od ukłucia kleszcza. Tą fazę choroby nazywa się fazą zwiastunową. Symptomy, które jej towarzyszą, mogą się utrzymywać nawet do dwóch tygodni. Przypominają one objawy jak te, które pojawiają się podczas trwania grypy. Dana osoba czuje się osłabiona, rozbita, może mieć bóle kostno-mięśniowe. Często obserwuje się u niej również stany podgorączkowe. Chory zgłaszać może bóle głowy, które utrzymują się przez dłuższy okres czasu.

Po okresie takich symptomów część pacjentów całkowicie zdrowieje i często nawet nie wie, co wywołało u nich powyższe dolegliwości. Niestety zdarza się również, że po kilku dniach polepszenia stanu pacjenta rozpoczyna się druga faza choroby – faza objawowa. Podczas jej trwania u pacjenta może dojść do rozwoju zapalenia opon mózgowo-rdzeniowych, zapalenia mózgu, zapalenia rdzenia kręgowego. Wysoka gorączka, zawroty i bóle głowy, wymioty, nudności oraz stwierdzone przez lekarza dodatnie objawy oponowe wskazują na zapalenie opon mózgowych.

Niektóre objawy wskazywać mogą na zapalenie mózgu. Należy brać je pod uwagę, gdy u chorego stwierdzi się zaburzenia świadomości, traci on orientację w czasie i przestrzeni, ma trudności z koncentracją i zapamiętywaniem. Niepokoić powinny również objawy takie jak: oczopląs, drżenia, zaburzenia mowy, trudności w połykaniu oraz nadmierna senność. W przypadku objęcia chorobą rdzenia kręgowego pojawić się mogą niedowłady kończyn oraz zaburzenia czucia.

Bardzo ważne jest prawidłowe zebranie wywiadu od pacjenta, czasem może on dostarczyć kluczowych informacji. Zwykle wykonywane jest badanie płynu mózgowo-rdzeniowego, jego wynik najczęściej wskazuje na zakażenie wirusowe. Oznacza się także poziom swoistych przeciwciał skierowanych przeciwko wirusowi odkleszczowego zapalenia mózgu.

Leczenie powinno odbywać się w warunkach szpitalnych, najlepiej na oddziale neurologicznym. Ważne jest, aby skutecznie zapobiegać obrzękowi mózgu, nie dopuszczać lub dobrze wyrównać gospodarkę wodno-elektrolitową.

Czy znacie kogoś kto cierpiał na tę chorobę? Jakie leczenie zastosowano? Czy było skuteczne? Wypowiedzcie się!

PODZIEL SIĘ
Poprzedni artykułMiastenia – leczenie
Następny artykułZespół Hornera – objawy, leczenie

Karolina Kalicka – lekarz medycyny. Ukończyła Wydział Lekarski z Oddziałem Anglojęzycznym na Uniwersytecie Medycznym w Lublinie. Chciałaby specjalizować się w internistyce. Miłośniczka teatru szekspirowskiego i pływania.



Nasz specjalista pisze o sobie:

Mam wiele wspólnego z żywiołem, jakim jest woda. Potrafię powoli, starannie, sumiennie i wytrwale pracować, niczym kropla deszczu, która drąży skałę. Dzięki konsekwencji i systematyczności ukończyłam w tym roku studia na wydziale lekarskim.

W relacjach towarzyskich daję się poznać jako gejzer radości, uśmiechu, energii. Uwielbiam  szaleństwa na parkiecie oraz basen, gdzie czuję się jak ryba w wodzie. Bardzo podoba mi się hiszpański język i temperament, a wakacje najchętniej spędzałabym otulona falami ciepłego morza. Choć czasami moje życie przypomina rwący górski potok, w zaciszu domowym jestem spokojna niczym tafla jeziora.

Najbardziej cenię sobie miłość, rodzinę i – oczywiście – zdrowie. Marzę o ambitnych wyzwaniach i dalekich podróżach po oceanach świata… najlepiej z czekoladą w dłoni, bo mam do niej absolutną słabość.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here