Wirus ten pozostaje na stałe w organizmie człowieka w stanie uśpienia, czyli latencji. Niektóre czynniki, do których zalicza się podwyższoną temperaturę ciała, przebycie innych chorób zakaźnych, krwawienie miesięczne, silny stres mogą przyczynić się do reaktywacji zakażenia i wówczas pojawiają się objawy półpaśca. Należy zdawać sobie sprawę z tego, że zmiany chorobowe mogą występować nie tylko na ograniczonym obszarze ciała, ale zdarzają się przypadki, gdy obecne są one prawie na całej jego powierzchni. Taką postać półpaśca nazywa się postacią rozsianą. Wystąpić ona może u osób, których układ immunologiczny cechuje się znacznym upośledzeniem. Dzieje się tak u pacjentów zakażonych wirusem HIV. Bywa również, że półpasiec rozsiany stanowi objaw toczącej się w organizmie choroby nowotworowej, głównie wiąże się jego obecność z białaczkami i chłoniakami.

Najczęściej zmiany patologiczne lokalizują się na skórze w okolicy międzyżebrowej, na powierzchni klatki piersiowej, głowy, rzadziej pleców, tułowia, szyi. Niekiedy obejmować mogą także skórę twarzy, zwłaszcza w okolicach oka, na powiekach i spojówkach, a także dotykać mogą małżowinę uszną i przewód słuchowy zewnętrzny. Ważne jest to, że wykwity patologiczne obejmują zwykle jeden segment skóry i nie przekraczają linii środkowej ciała, co oznacza, że znajdują się po jednej stronie ciała, a okolica symetryczna do tej zmienionej pozostaje chorobowo nietknięta.

Często pierwszym objawem półpaśca jest ból pojawiający się w jakiejś okolicy ciała. Potrafi on wyprzedzać pojawienie się zmian skórnych. Ból jest dużym problemem u pacjentów cierpiących z powodu półpaśca. Zdarza się, że jest on bardzo nasilony, wymaga stosowania środków przeciwbólowych, co więcej – może utrzymywać się nawet po ustąpieniu zmian na skórze przez dłuższy czas. Czasami ma on charakter nerwobólu, oznacza to, iż pacjent zgłasza napady bólu, po których przychodzi ulga. Intensywność dolegliwości bólowych nie jest związana z ilością i nasileniem zmian patologicznych na skórze. Istnieje więc możliwość, że niewielkie wykwity na skórze będą współistniały z silnym bólem i odwrotnie – masywnym zmianom może towarzyszyć niewielki ból.

Niekiedy chorzy kilka dni przed wystąpieniem bólu i zmian skórnych obserwują u siebie osłabienie, stany podgorączkowe. Skóra, na której występują objawy półpaśca, może być zaczerwieniona i nieco cieplejsza. Podstawowym i charakterystycznym wykwitem w przebiegu półpaśca są pęcherzyki. Znajduje się w nich treść surowicza. Pęcherzyki lubią grupować się w skupiska. Na skórze widoczne są zwykle skupiska pęcherzyków, a pomiędzy nimi fragmenty skóry, która jest zdrowa. Czasami pęcherzyki pękają i powodują wystąpienie bolesnych nadżerek. Zmiany skórne utrzymują się średnio około 2-3 tygodni. Istnieją także postaci półpaśca takie jak krwotoczna i zgorzelinowa.

Każdy przypadek półpaśca wymaga szybkiego wdrożenia leczenia ogólnego.

Mieliście półpaśca? Jakie objawy Was zaniepokoiły? Podzielcie się swoimi doświadczeniami.

PODZIEL SIĘ
Poprzedni artykułJak zadowolić klienta firmy konsultingowej?
Następny artykułJak powiedzieć pracownikowi o zwolnieniu?

Karolina Kalicka – lekarz medycyny. Ukończyła Wydział Lekarski z Oddziałem Anglojęzycznym na Uniwersytecie Medycznym w Lublinie. Chciałaby specjalizować się w internistyce. Miłośniczka teatru szekspirowskiego i pływania.



Nasz specjalista pisze o sobie:

Mam wiele wspólnego z żywiołem, jakim jest woda. Potrafię powoli, starannie, sumiennie i wytrwale pracować, niczym kropla deszczu, która drąży skałę. Dzięki konsekwencji i systematyczności ukończyłam w tym roku studia na wydziale lekarskim.

W relacjach towarzyskich daję się poznać jako gejzer radości, uśmiechu, energii. Uwielbiam  szaleństwa na parkiecie oraz basen, gdzie czuję się jak ryba w wodzie. Bardzo podoba mi się hiszpański język i temperament, a wakacje najchętniej spędzałabym otulona falami ciepłego morza. Choć czasami moje życie przypomina rwący górski potok, w zaciszu domowym jestem spokojna niczym tafla jeziora.

Najbardziej cenię sobie miłość, rodzinę i – oczywiście – zdrowie. Marzę o ambitnych wyzwaniach i dalekich podróżach po oceanach świata… najlepiej z czekoladą w dłoni, bo mam do niej absolutną słabość.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here