Wydaje się, że prezerwatywy nie mogą nikomu poważnie zaszkodzić. Bywają jednak przypadki, w których poważne uczulenie na lateks może doprowadzić do niemiłych konsekwencji. Podstawowym symptomem alergii jest zaczerwienienie i wysypka w okolicach błon śluzowych mających kontakt z prezerwatywą. Jest to stan tak zwanej pokrzywki. Możliwe jest również wystąpienie poważniejszych reakcji skórnych, czyli bąbli i pęcherzy. Charakterystyczne jest to, że uczulenie pojawia się nagle (już po kilkunastu minutach od kontaktu z prezerwatywą), ale zwykle ustępuje po kilku dniach.

alergia na lateksFot. sxc.hu

Kolejnym objawem alergii na lateks jest uczucie pieczenia lub świąd. Podobnie jak zaczerwienienie ustępują one po niedługim czasie.Należy jednak odróżnić miejscowe podrażnienie wywołane lateksowym kondomem od samej alergii na lateks. W przypadku tej drugiej możemy mieć do czynienia z bardziej poważnymi objawami, które mogą doprowadzić do ogólnego pogorszenia stanu zdrowia.

Okazuje się, że uczulenie na lateks powoduje katar, obrzęk błon śluzowych, świąd powiek i ataki astmy oskrzelowej. W skrajnych przypadkach może nawet dojść do wstrząsu. Jeżeli objawy skórne oraz pieczenie wystąpią u nas dopiero po kilku godzinach od użycia prezerwatywy, oznacza to, że doszło jedynie do miejscowego podrażnienia błon śluzowych. Alergię na lateks można potwierdzić, wykonując badania krwi. Organizm alergika wydziela bowiem specjalne przeciwciała przystosowane do walki z lateksem.

Uczulenie na lateks jest naprawdę poważną sprawą, ponieważ spotykamy się z tym materiałem niemal na co dzień. Lateks jest składnikiem wielu popularnych produktów. Poza tym stykamy się z nim podczas rutynowego pobierania krwi i wielu innych badań. Często uczulenie na lateks stwierdza się na przykład u kobiet poddawanych badaniom ginekologicznym.

Uwaga!

Na pocieszenie dla kochanków, którzy nie mogą używać lateksowych prezerwatyw, można powiedzieć, że produkuje się również prezerwatywy nielateksowe. Są one jednak znacznie droższe od tych standardowych, więc lepszym rozwiązaniem będzie chyba w tym przypadku stosowanie innej metody antykoncepcji. Ważne, aby wszystkie niepokojące nas objawy traktować poważnie i nie ryzykować ponownego zetknięcia z lateksowymi kondomami.

Czy znaliście kiedyś kogoś, kto był uczulony na lateks? Na jakie dolegliwości się uskarżał?

PODZIEL SIĘ
Poprzedni artykułNa czym polega terapia dla par?
Następny artykułCzy masturbacja to uzależnienie?

Agnieszka Czarkowska - absolwentka Polonistyki UJ, doktorantka na tym samym wydziale. Publikowała w pracach zbiorowych, książkach i czasopismach literackich. Interesuje się literatura współczesną, filmem oraz problematyką psychologii związków partnerskich.

 

Nasz specjalista pisze o sobie:

W literaturze, sztuce i życiu fascynuje mnie głównie jedno – fenomen ludzkiego życia we wszystkich jego przejawach, szczególnie manifestujący się w miłości. Już Freud odkrył, że eros jest główną siłą twórczą napędzającą nasze działania. Miłość erotyczna w swoich różnorodnych odcieniach: od nieśmiałego zauroczenia po namiętny seks stanowi nie tylko naturalną dyspozycję człowieka, ale również doskonały materiał diagnostyczny, na podstawie którego można wiele powiedzieć o innych dziedzinach naszego życia: kondycji duchowej, a także zdrowiu fizycznym. Dlatego myślę, że warto to zjawisko zgłębiać wciąż na nowo i odkrywać w nim własne coraz to inne oblicze.

 

 

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here