Profilaktyka Czy masturbacja to uzależnienie?

Czy masturbacja to uzależnienie?

-

Paradoksalnie masturbacja może posiadać wiele zalet, których brakuje tradycyjnej miłości fizycznej. Podczas onanizowania się nie trzeba się narażać na ryzykowny kontakt z drugą osobą. Nikt nas nie ocenia, sami od początku do końca układamy scenariusz zdarzeń, a co najważniejsze sami najlepiej znamy własne ciała i wiemy, jakie pieszczoty naprawdę sprawiają nam przyjemność.

Kiedy jednak wchodzimy w stały związek, nasze życie seksualne ulega zmianie. Mamy partnera, z którym możemy realizować nasze erotyczne fantazje i który zawsze jest obok nas. Okazuje się jednak, że niektórzy ludzie będący w stałych związkach również się masturbują. Oznacza to, iż onanizm realizuje jakąś ich skrytą potrzebę, której nie zaspokaja partner. Może być to również sygnał o zbyt dużym przywiązaniu do autoerotycznych pieszczot.

Każdy człowiek w swoim życiu seksualnym nabiera pewnych nawyków. Jednym z nich może okazać się osiąganie orgazmu w ściśle określonych warunkach. W takiej sytuacji istnieje niebezpieczeństwo, że masturbacja przerodzi się w uzależnienie. Seksualny nałóg powoduje, że z czasem pojawia się niechęć do każdej innej formy kontaktów erotycznych. Jednak to nie wszystko.

Uzależnienie jest zawsze sposobem radzenia sobie z problemami, to znaczy stanowi ono pewnego rodzaju ucieczkę od negatywnych przeżyć. Seks, podobnie jak alkohol czy narkotyki bardzo łatwo może stać się przedmiotem nałogu, ponieważ oferuje człowiekowi chwilową przyjemność. Jeżeli więc ucieczka w masturbację ma charakter notoryczny, a myśl o niej pojawia się w każdej trudnej sytuacji, z całą pewnością można mówić o uzależnieniu.

uzależnienie od masturbacjiFot. sxc.hu

Człowiek, który pada ofiarą nałogu nie od razu zdaje sobie sprawę ze swojego położenia. Wydaje mu się, że w każdej chwili może przestać. Najczęściej to najbliższe osoby uświadamiają mu, że ma poważny problem. Sprawa uzależnienia od masturbacji wydaje się szczególnie trudna, ponieważ partner często może nie zdawać sobie sprawy, że jego ukochany czy ukochana potajemnie się onanizuje. Jedyną wskazówką może tu być pogorszenie jakości seksu lub też jego całkowity zanik.

Częstym objawem uzależnienia od masturbacji jest też wielogodzinne spędzanie czasu przed komputerem, surfując po Internecie, gdzie osoba dotknięta nałogiem zwykle poszukuje pornograficznych bodźców do autoerotycznej zabawy. Jeżeli zatem partner wyraźnie unika seksu, a jednocześnie loguje się na stronach o seksualnej treści i jego szuflady pełne są pism dla dorosłych, wtedy należy podejrzewać, że coś jest nie tak. Warto w takich okolicznościach zdecydować się na szczerą rozmowę, bez obwiniania ukochanego czy ukochanej, a następnie poszukać porady u specjalisty.

A jakie jest Wasze zdanie na ten temat? Podzielcie się swoją opinią.

Agnieszka Czarkowska

Agnieszka Czarkowska - absolwentka Polonistyki UJ, doktorantka na tym samym wydziale. Publikowała w pracach zbiorowych, książkach i czasopismach literackich. Interesuje się literatura współczesną, filmem oraz problematyką psychologii związków partnerskich.

 

Nasz specjalista pisze o sobie:

W literaturze, sztuce i życiu fascynuje mnie głównie jedno – fenomen ludzkiego życia we wszystkich jego przejawach, szczególnie manifestujący się w miłości. Już Freud odkrył, że eros jest główną siłą twórczą napędzającą nasze działania. Miłość erotyczna w swoich różnorodnych odcieniach: od nieśmiałego zauroczenia po namiętny seks stanowi nie tylko naturalną dyspozycję człowieka, ale również doskonały materiał diagnostyczny, na podstawie którego można wiele powiedzieć o innych dziedzinach naszego życia: kondycji duchowej, a także zdrowiu fizycznym. Dlatego myślę, że warto to zjawisko zgłębiać wciąż na nowo i odkrywać w nim własne coraz to inne oblicze.

 

 

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here

WARTO PRZECZYTAĆ

Czujnik parkowania – czy warto?

Wraz z postępem technologicznym nasze auta są coraz bardziej naszpikowane elektroniką. Coraz więcej czynności, które kiedyś uznawane były za trudne w wykonaniu stało się łatwiejszymi dzięki elektronice.

Oświetlenie łazienkowe – aranżacje

Łazienka to pomieszczenie, gdzie szczególnie ważną rolę odgrywa światło. Korzystamy z niej często rano lub wieczorem, gdy dostęp do naturalnego oświetlenia jest już niemożliwy. Ponadto, wiele łazienek, zwłaszcza te w blokach, w ogóle nie posiada okna. Jesteśmy wiec w takim wypadku zdani tylko i wyłącznie na sztuczne oświetlenie, więc warto dobrać je tak, aby spełniało swoje zadanie możliwie jak najlepiej. Należy także mieć na uwadze, że lampy i innego rodzaju źródła świata mogą też stanowić element dekoracyjny, a nastrojowa poświata w łazience doda jej klimatu i wyjątkowości.

Zobacz też

Jak wypisać się z listy dłużników?

Jak się wypisać z Krajowego Rejestru Dłużników? Czy istnieje możliwość całkowitego "zniknięcia" z tej listy? Co należy zrobić, jeśli zostaliśmy wpisani na listę niesłusznie?

Czym zajmuje się E100?

Firma E100 jest międzynarodowym dostawcą usług dla firm transportowych. Od ponad 20 lat pomagamy firmom uprościć procesy związane z...

Jak rozmawiać o zaburzeniach osobowości z bliskimi: jak uniknąć stigmatyzacji i jak zbudować zrozumienie dla problemów emocjonalnych

Zaburzenia osobowości są jednym z najtrudniejszych do zrozumienia problemów emocjonalnych. Chociaż nie są one rzadkie, wiele osób nadal nie...

Może Cię zainteresuje: