Choroby Wodogłowie - definicja, leczenie

Wodogłowie – definicja, leczenie

-

Przyczyny wystąpienia wodogłowia są bardzo różne. Mogą być one związane z zaburzeniami rozwojowymi, które utrudniają lub uniemożliwiają prawidłowe krążenie płynu. Znane są także stany, gdy w przebiegu rozwoju dziecka nie wykształca się struktura zwana wodociągiem mózgu. Wodogłowie może się także wytwarzać wskutek różnego rodzaju zmian pozapalnych, w trakcie trwania toksoplazmozy ośrodkowego układu nerwowego. Wszelkie guzy mózgu, które są zlokalizowane w pobliżu trzeciej i czwartej komory mózgu, mogą ją uciskać i doprowadzać do wodogłowia.

Wodogłowie objawia się dość charakterystycznie, zwłaszcza u dzieci. Uwagę zwraca powiększenie główki małych pacjentów, które daje się zaobserwować niekiedy gołym okiem, a na pewno wykrywa się taką nieprawidłowość mierząc obwód główki dziecka. Ponadto są uwypuklone ciemiączka, poszerzone żyły głowy. Lekarze obserwują oczy dzieci pod kątem występowania objawu zachodzącego słońca. U dorosłych symptomy wodogłowia związane są z narastaniem ciśnienia śródczaszkowego. Zgłaszają oni zatem nasilające się i rozpierające bóle głowy, chlustające wymioty bez nudności, które pojawiają się rano, zaburzenia widzenia, węchu. Często pacjenci mają zwolnioną akcję serca.

W jaki sposób leczy się wodogłowie?

Sama istota leczenia opiera się na tym, że chcemy osiągnąć stan, gdy płyn mózgowo-rdzeniowy będzie specjalnym układem przepływał z układu komorowego mózgu do innej części ciała. Aktualnie najczęściej odprowadza się go do jamy otrzewnowej, ewentualnie do przedsionka serca. W tym celu konieczne jest przeprowadzenie zabiegu chirurgicznego, dzięki któremu będzie możliwe umiejscowienie specjalnego układu zastawkowego. Jeden dren, nazwany drenem ośrodkowym, musi znaleźć się w układzie komorowym mózgu. Drugi dren powinien być umiejscowiony np. w jamie otrzewnowej. Za małżowiną uszną zwykle zakłada się zastawkę. Wyróżnia się różne typy zastawek, a ich dobór uzależniony jest od stanu klinicznego pacjenta, zaburzeń u niego występujących.

Cały układ znajduje się pod skórą pacjenta, zatem nie ma ani jednego elementu, który zlokalizowany byłby na skórze. Elementy całego drenującego układu są wykonane z tworzyw sztucznych. Ze względu na charakter operacji zazwyczaj jest ona przeprowadzana przez lekarza neurochirurga. Pacjent musi zostać do niej odpowiednio przygotowany w ośrodku, w którym będzie ona wykonywana. Po operacji przez około tydzień będzie musiał pozostawać w szpitalu, ale oczywiście czas hospitalizacji może być bardzo różny.

Postęp medycyny sprawia, że wykorzystywane są do zabiegów metody endoskopowe. Jeśli wodogłowie zostanie rozpoznane jeszcze w życiu płodowym, wówczas niekiedy operacje implantacji zastawki przeprowadza się jeszcze przed porodem.

Czy macie jakieś doświadczenia z leczeniem wodogłowia? Podzielcie się swoimi doświadczeniami

Karolina Kalicka

Karolina Kalicka – lekarz medycyny. Ukończyła Wydział Lekarski z Oddziałem Anglojęzycznym na Uniwersytecie Medycznym w Lublinie. Chciałaby specjalizować się w internistyce. Miłośniczka teatru szekspirowskiego i pływania.Nasz specjalista pisze o sobie:

Mam wiele wspólnego z żywiołem, jakim jest woda. Potrafię powoli, starannie, sumiennie i wytrwale pracować, niczym kropla deszczu, która drąży skałę. Dzięki konsekwencji i systematyczności ukończyłam w tym roku studia na wydziale lekarskim.

W relacjach towarzyskich daję się poznać jako gejzer radości, uśmiechu, energii. Uwielbiam  szaleństwa na parkiecie oraz basen, gdzie czuję się jak ryba w wodzie. Bardzo podoba mi się hiszpański język i temperament, a wakacje najchętniej spędzałabym otulona falami ciepłego morza. Choć czasami moje życie przypomina rwący górski potok, w zaciszu domowym jestem spokojna niczym tafla jeziora.

Najbardziej cenię sobie miłość, rodzinę i – oczywiście – zdrowie. Marzę o ambitnych wyzwaniach i dalekich podróżach po oceanach świata… najlepiej z czekoladą w dłoni, bo mam do niej absolutną słabość.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here

WARTO PRZECZYTAĆ

Czy warto odbyć kurs savoir-vivre?

Kurs dobrych manier to szkolenie przeznaczone dla każdego. Niezależnie od wieku czy wykształcenia. Coraz częściej firmy wysyłają na takie warsztaty pracowników, którzy mają bezpośredni kontakt z klientem. Nie brakuje również zainteresowania ową tematyką ze strony przeciętnych Polaków. Tym bardziej, że dobre maniery przydają się zawsze w każdych okolicznościach

Jak opisać smak wina?

O samym winie można by napisać odrębną księgę. Zarówno picie, jak i serwowanie wina jest sztuką, zgłębioną latami przez ludzi. Mimo, iż producenci na etykiecie umieszczają informacje o kraju, z którego pochodzi wino, gatunku winogron, a także barwnie opisują jego smak. Często mija się to z prawdą.

Zobacz też

Paznokcie Russian style – jak zrobić?

Są to, bardzo bogato zdobione paznokcie. Nazwa trendu pochodzi z Rosji, gdyż zapoczątkowały ją tamtejsze stylistki. Jak nazwa wskazuje, paznokcie wykonane tą metodą są pełen przepychu (dużo złota, jak i błyszczących ozdób), a ich zadaniem jest przykuwanie wzrok do dłoni.

Zegarek z fazami księżyca – komu się przydaje?

Obserwowanie faz księżyca to nie tylko domena wróżek czy miłośników astronomii. Nowoczesna technologia pozwala na obserwacje cyklu księżycowego bez...

Botwinka – jak zrobić tę przepyszną wiosenną zupę?

Początek wiosny to idealny czas, by korzystać ze świeżych i młodych warzyw. Królową wiosennych zup jest zupa z botwiny....

Może Cię zainteresuje: