Choroby Wodogłowie - definicja, leczenie

Wodogłowie – definicja, leczenie

-

Przyczyny wystąpienia wodogłowia są bardzo różne. Mogą być one związane z zaburzeniami rozwojowymi, które utrudniają lub uniemożliwiają prawidłowe krążenie płynu. Znane są także stany, gdy w przebiegu rozwoju dziecka nie wykształca się struktura zwana wodociągiem mózgu. Wodogłowie może się także wytwarzać wskutek różnego rodzaju zmian pozapalnych, w trakcie trwania toksoplazmozy ośrodkowego układu nerwowego. Wszelkie guzy mózgu, które są zlokalizowane w pobliżu trzeciej i czwartej komory mózgu, mogą ją uciskać i doprowadzać do wodogłowia.

Wodogłowie objawia się dość charakterystycznie, zwłaszcza u dzieci. Uwagę zwraca powiększenie główki małych pacjentów, które daje się zaobserwować niekiedy gołym okiem, a na pewno wykrywa się taką nieprawidłowość mierząc obwód główki dziecka. Ponadto są uwypuklone ciemiączka, poszerzone żyły głowy. Lekarze obserwują oczy dzieci pod kątem występowania objawu zachodzącego słońca. U dorosłych symptomy wodogłowia związane są z narastaniem ciśnienia śródczaszkowego. Zgłaszają oni zatem nasilające się i rozpierające bóle głowy, chlustające wymioty bez nudności, które pojawiają się rano, zaburzenia widzenia, węchu. Często pacjenci mają zwolnioną akcję serca.

W jaki sposób leczy się wodogłowie?

Sama istota leczenia opiera się na tym, że chcemy osiągnąć stan, gdy płyn mózgowo-rdzeniowy będzie specjalnym układem przepływał z układu komorowego mózgu do innej części ciała. Aktualnie najczęściej odprowadza się go do jamy otrzewnowej, ewentualnie do przedsionka serca. W tym celu konieczne jest przeprowadzenie zabiegu chirurgicznego, dzięki któremu będzie możliwe umiejscowienie specjalnego układu zastawkowego. Jeden dren, nazwany drenem ośrodkowym, musi znaleźć się w układzie komorowym mózgu. Drugi dren powinien być umiejscowiony np. w jamie otrzewnowej. Za małżowiną uszną zwykle zakłada się zastawkę. Wyróżnia się różne typy zastawek, a ich dobór uzależniony jest od stanu klinicznego pacjenta, zaburzeń u niego występujących.

Cały układ znajduje się pod skórą pacjenta, zatem nie ma ani jednego elementu, który zlokalizowany byłby na skórze. Elementy całego drenującego układu są wykonane z tworzyw sztucznych. Ze względu na charakter operacji zazwyczaj jest ona przeprowadzana przez lekarza neurochirurga. Pacjent musi zostać do niej odpowiednio przygotowany w ośrodku, w którym będzie ona wykonywana. Po operacji przez około tydzień będzie musiał pozostawać w szpitalu, ale oczywiście czas hospitalizacji może być bardzo różny.

Postęp medycyny sprawia, że wykorzystywane są do zabiegów metody endoskopowe. Jeśli wodogłowie zostanie rozpoznane jeszcze w życiu płodowym, wówczas niekiedy operacje implantacji zastawki przeprowadza się jeszcze przed porodem.

Czy macie jakieś doświadczenia z leczeniem wodogłowia? Podzielcie się swoimi doświadczeniami

Karolina Kalicka

Karolina Kalicka – lekarz medycyny. Ukończyła Wydział Lekarski z Oddziałem Anglojęzycznym na Uniwersytecie Medycznym w Lublinie. Chciałaby specjalizować się w internistyce. Miłośniczka teatru szekspirowskiego i pływania.



Nasz specjalista pisze o sobie:

Mam wiele wspólnego z żywiołem, jakim jest woda. Potrafię powoli, starannie, sumiennie i wytrwale pracować, niczym kropla deszczu, która drąży skałę. Dzięki konsekwencji i systematyczności ukończyłam w tym roku studia na wydziale lekarskim.

W relacjach towarzyskich daję się poznać jako gejzer radości, uśmiechu, energii. Uwielbiam  szaleństwa na parkiecie oraz basen, gdzie czuję się jak ryba w wodzie. Bardzo podoba mi się hiszpański język i temperament, a wakacje najchętniej spędzałabym otulona falami ciepłego morza. Choć czasami moje życie przypomina rwący górski potok, w zaciszu domowym jestem spokojna niczym tafla jeziora.

Najbardziej cenię sobie miłość, rodzinę i – oczywiście – zdrowie. Marzę o ambitnych wyzwaniach i dalekich podróżach po oceanach świata… najlepiej z czekoladą w dłoni, bo mam do niej absolutną słabość.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here

WARTO PRZECZYTAĆ

Jak wypromować nowy zespół muzyczny?

Istnieją ludzie, którzy w idei posiadania zespołu widzą przede wszystkim dobrą zabawę i okazję do wspólnego pogrania w znanym towarzystwie. Nie zależy im na międzynarodowej karierze a’la Metallica – od garażu do światowej sławy. Niemniej większość amatorskich grup powstaje właśnie z myślą o byciu w przyszłości gwiazdami. Niestety, choćbyś tworzył najlepszą muzykę, bez odpowiedniej promocji potencjalni słuchacze nigdy jej nie poznają.

Bruderszaft – co to jest, kiedy go pić?

Słowo bruderszaft pochodzi z języka niemieckiego (Bruderschaft), gdzie oznacza braterstwo. W języku polskim z kolei, nazywa się tak ceremoniał związany ze zmianą relacji pomiędzy dwoma osobami.

Zobacz też

Zasady wypłaty wynagrodzeń dla pracowników

Wypłata wynagrodzenia pracownikom jest związana z różnymi uwarunkowaniami. Jak wypłacać wynagrodzenie pracownikom zatrudnionym w małej firmie, a jak tym, którzy zatrudnieni są w dużym przedsiębiorstwie? Jak zapłacić pracownikowi skoro spowodował swoją pracą wadliwe wykonanie towaru lub usługi?

Zmywarki na sferis.pl – sprzęt wysokiej jakości dla każdego

Zmywarki to coraz chętniej kupowane urządzenia w Polsce. Każdy, kto planuje kupić zmywarkę, powinien sobie odpowiedzieć na kilka istotnych...

Czym zajmuje się E100?

Firma E100 jest międzynarodowym dostawcą usług dla firm transportowych. Od ponad 20 lat pomagamy firmom uprościć procesy związane z...

Może Cię zainteresuje: