Choroby Choroba polio - objawy, szczepienia obowiązkowe

Choroba polio – objawy, szczepienia obowiązkowe

-

Chorobą Heinego-Medina wywołuje wirus zaliczany do enterowirusów. Jego rezerwuarem jest człowiek, natomiast do zakażenia dochodzi na drodze pokarmowej. Cierpieli z jej powodu ludzie w różnym wieku, ale w większości były to dzieci w wieku wczesnoszkolnym. Wirus namnażał się w układzie chłonnym, pokarmowym, aby później dostać się do krwi, a po około 10 dniach do układu nerwowego. Wirus polio doprowadzał do poważnego uszkodzenia oraz zniszczenia komórek, które znajdowały się w rogach przednich rdzenia kręgowego, a także uszkadzał komórki jąder ruchowych pnia mózgu.

Okres wylęgania się wahał się od 3 dni do nawet miesiąca czasu. Wyróżniało się cztery postaci zakażenia. Najwięcej, bo aż około 90% przypadków zachorowań, przebiegało zupełnie bezobjawowo jako nieme klinicznie. Kilka procent zachorowań stanowiły postaci poronne, zwane czasami „mniejszą chorobą”. W zasadzie objawy tej postaci były bardzo niespecyficzne. Mogła ona przypominać objawy infekcji toczącej się w górnych drogach oddechowych. Czasem dołączały się dolegliwości dyspeptyczne, nudności, utrata apetytu, bóle stawów i ogólne pogorszenie samopoczucia. Symptomy te zazwyczaj samoistnie znikały po kilku dniach. Trzecia postać nosiła nazwę oponowej lub nieporażennej.

Rozpoczynała się ona niecharakterystycznymi objawami prodromalnymi, takimi jak osłabienie, pogorszenie samopoczucia, apatia, bóle stawowe. Później dziecko zwykle wysoko gorączkowało, skarżyło się na bóle mięśniowe. Czasami mogły się dołączać objawy zapalenia opon mózgowo-rdzeniowych, a w badaniu lekarskim tzw. objawy oponowe były dodatnie.

Najgroźniejsza postać polio to postać porażenna. Dochodziło do nich zwykle po około tygodniu od wystąpienia pierwszych syndromów. Zmiany postępowały stosunkowo szybko, dochodziło do bolesnych skurczów mięśni, później do przykurczów i zniekształceń. Takie deformacji obejmowały zazwyczaj mięśnie wchodzące w skład kończyn dolnych, rzadziej kończyn górnych. Zmiany były w różnym stopniu nasilone, począwszy od lekkich niedowładów, a skończywszy na całkowitym porażeniu mięśni. Porażenia nie były symetryczne. Dało się stwierdzić osłabienie napięcia mięśni oraz ich siły, a także zniesienie odruchów głębokich. Obok opisanego typu rdzeniowego spotkano również typ opuszkowy. Wówczas porażenia dotyczyły mięśni twarzy, gardła, podniebienia.

Obecnie w Polsce szczepienia są obowiązkowe, znajdują się one w kalendarzu szczepień. Pierwsza dawka podawana jest dziecku w 3-4 miesiącu życia podskórnie lub domięśniowo. Używana jest szczepionka inaktywowana IPV poliwalentna. Drugą dawkę podaje się w 5-6 miesiącu życia dziecka, a trzecią w 16-18 miesiącu jego życia. Natomiast w 6 roku życia podaje się doustnie szczepionkę OPV poliwalentną.

Czy macie jakieś doświadczenia z chorobą polio? Byliście na nią szczepieni w dzieciństwie? Czekamy na Wasze komentarze!

Karolina Kalicka

Karolina Kalicka – lekarz medycyny. Ukończyła Wydział Lekarski z Oddziałem Anglojęzycznym na Uniwersytecie Medycznym w Lublinie. Chciałaby specjalizować się w internistyce. Miłośniczka teatru szekspirowskiego i pływania.



Nasz specjalista pisze o sobie:

Mam wiele wspólnego z żywiołem, jakim jest woda. Potrafię powoli, starannie, sumiennie i wytrwale pracować, niczym kropla deszczu, która drąży skałę. Dzięki konsekwencji i systematyczności ukończyłam w tym roku studia na wydziale lekarskim.

W relacjach towarzyskich daję się poznać jako gejzer radości, uśmiechu, energii. Uwielbiam  szaleństwa na parkiecie oraz basen, gdzie czuję się jak ryba w wodzie. Bardzo podoba mi się hiszpański język i temperament, a wakacje najchętniej spędzałabym otulona falami ciepłego morza. Choć czasami moje życie przypomina rwący górski potok, w zaciszu domowym jestem spokojna niczym tafla jeziora.

Najbardziej cenię sobie miłość, rodzinę i – oczywiście – zdrowie. Marzę o ambitnych wyzwaniach i dalekich podróżach po oceanach świata… najlepiej z czekoladą w dłoni, bo mam do niej absolutną słabość.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here

WARTO PRZECZYTAĆ

Pachnący ogród – jak go stworzyć?

Zapach w ogrodzie wpływa na nasze zmysły, samopoczucie, często koi nerwy. Jednak musimy pamiętać o tym, że zapach to sprawa indywidualna. To, co dla jednych może okazać się przyjemnym i delikatnym zapachem, dla innych może być drażniące czy nawet duszące. Wybór zapachu jest zatem uzależniony od cech osobistych, indywidualnych upodobań. Wśród odmian roślin pachnących – pachną nie tylko kwiaty, ale także liście, owoce. Dodatkowo rośliny pachnące przyciągają owady. I często wydzielanie przez nie zapachu odbija się na wielkości kwiecia. Rośliny intensywnie i pięknie pachnące mogą mieć niepozorne kwiaty i na odwrót.

Ubezpieczenie od powodzi

Osoby zamieszkujące tereny zagrożone powodzią, jak również wiele osób z terenu całej Polski, nie raz miało okazję oglądać skutki spowodowane kolejnymi falami powodzi. Szczególnie dotknięte tą katastrofą są osoby, które straciły dorobek całego życia. Czy istnieje zatem sposób, by choć w części móc zabezpieczyć się przed tragedią, która spotkała wielu mieszkańców polskich miast i miasteczek?

Zobacz też

Jakie oświetlenie do kuchni?

Kuchnia jest miejscem, które odgrywa ogromne znaczenie w życiu codziennym domowników. Co rano zjadamy w niej szybkie śniadania, popołudniami gotujemy a często też jemy tu obiad, wieczorami szykujemy kolację czy też posiłek na kolejny dzień. Z uwagi na fakt, że w pomieszczeniu tym przebywamy o różnych porach doby, niezwykle istotną kwestią jest dobór odpowiedniego oświetlenia. Spełnić ono powinno nie tylko funkcję praktyczną, lecz także nadawać wnętrzu charakteru i blasku.

Zmywarki na sferis.pl – sprzęt wysokiej jakości dla każdego

Zmywarki to coraz chętniej kupowane urządzenia w Polsce. Każdy, kto planuje kupić zmywarkę, powinien sobie odpowiedzieć na kilka istotnych...

Czym zajmuje się E100?

Firma E100 jest międzynarodowym dostawcą usług dla firm transportowych. Od ponad 20 lat pomagamy firmom uprościć procesy związane z...

Może Cię zainteresuje: