Skąd się bierze ta przypadłość? Wszystkiemu winne są bakterie – wśród nich E.coli, paciorkowce, dwoinka rzeżączki oraz chlamydia. Te drobnoustroje zazwyczaj przenoszone są w tracie stosunku płciowego. Doprowadzić mogą najpierw do stanów zapalnych w obrębie pochwy czy szyjki macicy. Jeśli kobieta zbagatelizuje lub nie zauważy objawów tych schorzeń, patogeny będą atakowały inne narządy takie jak jajowody czy jajniki. Taki postęp zakażenia określa się jako zakażenie na drodze wstępującej.

Zakażeniom sprzyjają niektóre stany, do których zaliczyć należy miesiączkę, okres połogu, poród, stan po poronieniu. Również łyżeczkowanie jamy macicy z różnych powodów zwiększa ryzyko zapalenia jajników. Należy zdawać sobie sprawę, że noszenie na co dzień stringów może nieść ze sobą poważne skutki zdrowotne, może przyczynić się do rozwinięcia zapalenia jajników.

Jakie objawy mogą przemawiać za zapaleniem jajnika? Zapalenie jajnika może mieć charakter ostry lub przewlekły. W pierwszym przypadku dominującym symptomem jest ból brzucha. Dolegliwości lokalizują się w podbrzuszu, po jego prawej, lewej stronie bądź po obu. Ból pojawia się nagle, jest dość silny. Mogą także wystąpić pobolewania umiejscowione w dolnych partiach brzucha. Ponadto zwykle towarzyszą bólowi objawy ogólne takie jak podwyższona temperatura ciała, uczucie rozbicia. Czasem pojawić się mogą również wymioty.

Ponadto u części pacjentek występują dolegliwości związane z układem moczowym: pieczenie przy oddawaniu moczu, częstsze mikcje, ciągłe uczucie pełności i przepełnienia pęcherza moczowego. Niektóre symptomy takie jak silny, nagle pojawiający się ból brzucha połączony z wymiotami i stanami podgorączkowymi, wymagają różnicowania np. z zapaleniem wyrostka robaczkowego.

Pacjentka zawsze powinna zwracać uwagę na pojawiające się upławy, zmianę charakteru wydzieliny pochwowej, pobolewania podbrzusza, ewentualny ból w trakcie stosunku. Takie objawy mogą sugerować zapalenie pochwy czy szyjki macicy. Wczesne udanie się do lekarza i rozpoczęcie odpowiedniego leczenia gwarantuje opanowanie zakażenia i zapobieżenie jego szerzeniu się, a w konsekwencji – zapobiega niejako zapaleniu jajników.

Dlaczego tak ważne dla każdej, zwłaszcza młodej kobiety jest, aby nie bagatelizowała objawów? Jeśli kobieta zauważy u siebie opisane powyżej symptomy, powinna udać się do ginekologa i zastosować się do jego zaleceń oraz przyjmować przepisane leki. Zapalenie jajnika, choć nie brzmi groźnie, gdy nie jest leczone, może doprowadzić do wielu powikłań. Ponieważ proces chorobowy może toczyć się także w jajowodach, to niepożądanym skutkiem mogą być zrosty powstające w obrębie miednicy mniejszej. Istnieje możliwość wytworzenia się torbieli na jajniku, a nawet ropni.

Uwaga!

Czasami zrosty powstałe z powodu zapalenia jajników mogą stanowić przyczynę trudności w staraniach się o potomstwo lub powodować niepłodność!

Cierpiałyście kiedyś na zapalenie jajników? Jakie miałyście objawy? Podzielcie się swoimi doświadczeniami.

PODZIEL SIĘ
Poprzedni artykułJak często bateria w komórce ulega rozładowaniu?
Następny artykułDecydujesz sie na zakup nowego telefonu? Wybierz go z nami!

Karolina Kalicka – lekarz medycyny. Ukończyła Wydział Lekarski z Oddziałem Anglojęzycznym na Uniwersytecie Medycznym w Lublinie. Chciałaby specjalizować się w internistyce. Miłośniczka teatru szekspirowskiego i pływania.



Nasz specjalista pisze o sobie:

Mam wiele wspólnego z żywiołem, jakim jest woda. Potrafię powoli, starannie, sumiennie i wytrwale pracować, niczym kropla deszczu, która drąży skałę. Dzięki konsekwencji i systematyczności ukończyłam w tym roku studia na wydziale lekarskim.

W relacjach towarzyskich daję się poznać jako gejzer radości, uśmiechu, energii. Uwielbiam  szaleństwa na parkiecie oraz basen, gdzie czuję się jak ryba w wodzie. Bardzo podoba mi się hiszpański język i temperament, a wakacje najchętniej spędzałabym otulona falami ciepłego morza. Choć czasami moje życie przypomina rwący górski potok, w zaciszu domowym jestem spokojna niczym tafla jeziora.

Najbardziej cenię sobie miłość, rodzinę i – oczywiście – zdrowie. Marzę o ambitnych wyzwaniach i dalekich podróżach po oceanach świata… najlepiej z czekoladą w dłoni, bo mam do niej absolutną słabość.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here