Na początku należy wyraźnie pokreślić, że za ponad 90% przypadków zapaleń oskrzeli odpowiadają wirusy. Wiadomo, że takie zmiany chorobowe wywoływać mogą wirusy grypy, adenowirusy, rynowirusy oraz wiele przedstawicieli innych grup tych patogenów. Tylko 10% przypadków zapalenia oskrzeli ma podłoże bakteryjne. Są to ważne informacje w kontekście późniejszego leczenia tej jednostki chorobowej.

Jakie objawy mogą przemawiać za występowaniem ostrego zapalenia oskrzeli?

Oczywiście, tak jak podczas wielu infekcji związanych z zajęciem dróg oddechowych, pacjenci zgłaszają wiele nieswoistych symptomów, które towarzyszą obecnemu z organizmie stanowi zapalnemu. Pacjenci czują się osłabieni, apatyczni, skarżą się na uczucie ogólnego rozbicia, bóle kostno-stawowe. W obrazie klinicznym najczęściej występuje też gorączka. Zazwyczaj plasuje się ona na poziomie około 38 stopni. Przebieg ostrego zapalenia oskrzeli nieodłącznie wiąże się z kaszlem. W zasadzie to obecność kaszlu sugeruje, że stan zapalny może się umiejscawiać w oskrzelach. Pacjenci kaszląc mogą odkrztuszać wydzielinę, która jest czasami śluzowa, ale może być również o charakterze ropnym.

Na czym polega rola lekarza, gdy do gabinetu przychodzi pacjent i opisuje występowanie u siebie takich objawów?

Lekarz ma obowiązek zbadać dokładnie pacjenta. Szczególną uwagę zwraca on na wygląd jamy ustnej, obraz śluzówek, migdałków, obecność nalotów lub czopów ropnych. Szczególnie uważnie lekarz powinien osłuchać pacjenta, aby sprawdzić, czy nie występują u niego jakieś fenomeny osłuchowe pochodzące z płuc. Najogólniej mówiąc, lekarz musi zróżnicować na podstawie zbadania pacjenta i obserwacji zapalenie oskrzeli od zapalenia płuc.

Przy zapaleniu oskrzeli zwykle temperatura ciała jest niższa niż u pacjenta z zapaleniem płuc i wynosi około 38 stopni. Zarówno w zapaleniu oskrzeli, jak i w zapaleniu płuc chory kaszle i może odkrztuszać wydzielinę, niemniej jednak pacjenci z zapaleniem płuc mają zwiększoną częstotliwość oddechów, czego nie obserwuje się w zapaleniu oskrzeli. Ważnych informacji dostarcza sprawdzenie czynności serca, ponieważ w zapaleniu oskrzeli zwykle nie obserwujemy tachykardii, co odróżnia je od zapalenia płuc. Osłuchiwanie pacjenta także pozwala utwierdzić się w postawieniu ostatecznego rozpoznania. Ostatecznie, zapalenie płuc może być potwierdzone poprzez wykonanie prześwietlenia klatki piersiowej.

Leczenie zapalenia oskrzeli zwykle opiera się na leczeniu objawów. Zaleca się leki, które obniżają temperaturę ciała i działają przeciwzapalnie. Poleca się stosowanie głównie syropów przeciwkaszlowych. Zapalenie oskrzeli jest głównie wywoływane przez wirusy, więc nie zaleca się stosowania antybiotyków.

Czy znacie kogoś, kto cierpiał na tę chorobę? Jakie leczenie zastosowano? Wypowiedzcie się.

PODZIEL SIĘ
Poprzedni artykułKiedy warto prowadzić firmę za granicą?
Następny artykułBiopsja wątroby – przebieg, wskazania

Karolina Kalicka – lekarz medycyny. Ukończyła Wydział Lekarski z Oddziałem Anglojęzycznym na Uniwersytecie Medycznym w Lublinie. Chciałaby specjalizować się w internistyce. Miłośniczka teatru szekspirowskiego i pływania.



Nasz specjalista pisze o sobie:

Mam wiele wspólnego z żywiołem, jakim jest woda. Potrafię powoli, starannie, sumiennie i wytrwale pracować, niczym kropla deszczu, która drąży skałę. Dzięki konsekwencji i systematyczności ukończyłam w tym roku studia na wydziale lekarskim.

W relacjach towarzyskich daję się poznać jako gejzer radości, uśmiechu, energii. Uwielbiam  szaleństwa na parkiecie oraz basen, gdzie czuję się jak ryba w wodzie. Bardzo podoba mi się hiszpański język i temperament, a wakacje najchętniej spędzałabym otulona falami ciepłego morza. Choć czasami moje życie przypomina rwący górski potok, w zaciszu domowym jestem spokojna niczym tafla jeziora.

Najbardziej cenię sobie miłość, rodzinę i – oczywiście – zdrowie. Marzę o ambitnych wyzwaniach i dalekich podróżach po oceanach świata… najlepiej z czekoladą w dłoni, bo mam do niej absolutną słabość.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here