Choroby Zapalenie tarczycy - Hashimoto - objawy

Zapalenie tarczycy – Hashimoto – objawy

-

Ostre zapalenie tarczycy

Winowajcą są bakterie zarówno Gram (+), np. paciorkowce, gronkowce, jak i Gram ujemne, które dostają się do tarczycy razem z krwią. Pierwotnym źródłem zakażenia zwykle jest występujący gdzieś w narządach sąsiadujących z gruczołem tarczowym ropny stan zapalny. Symptomami tego zapalenia jest obserwowany przez pacjenta obrzęk na szyi i ból w rzucie tarczycy. Ból zwiększa swoją intensywność przy dotyku. Jak przy każdym bakteryjnym zapaleniu wystąpić mogą gorączka, dreszcze, złe samopoczucie i powiększenie okolicznych węzłów chłonnych. Ostre zapalenie tarczycy występuje rzadko, zwykle u dzieci, a leczy się go stosując antybiotykoterapię.

Przewlekłe zapalenie tarczycy

Najczęstszym zapaleniem tarczycy jest choroba Hashimoto, nazywana także przewlekłym autoimmunologicznym zapaleniem tarczycy. Z punktu widzenia patomorfologicznego jest to typ zapalenia limfocytowego. Jeśli chodzi o jego przyczyny, to choroba ta jest zaliczana do grupy chorób z autoagresji. Własny organizm, w wyniku zaburzenia działania układu immunologicznego, zaczyna rozpoznawać własne tkanki jako obce i produkuje przeciwko nim przeciwciała, które „walczyłyby z intruzem”. Dla choroby Hashimoto charakterystyczne jest występowanie przeciwciał przeciwko tyreoperoksydazie (anty-TPO) i przeciwko tyreoglobulinie (anty-Tg). Ta jednostka chorobowa może manifestować się w postaci wola, a zatem powiększenia gruczołu tarczowego, choć znana jest także postać z zanikiem tarczycy. Pacjent nie odczuwa dolegliwości bólowych, a lekarz badając go może stwierdzić, iż spoistość tarczycy jest wzmożona. W przebiegu choroby Hashimoto dochodzi także do zaburzenia funkcji tarczycy w postaci niedoczynności tarczycy. U niektórych pacjentów nie stwierdza się wówczas żadnych objawów klinicznych, ale po wykonaniu badań laboratoryjnych, mających na celu oznaczenie stężenia hormonów we krwi, okazuje się, że stężenie TSH jest zwiększone, zaś stężenie hormonów produkowanych przez tarczycę, zatem T4 i T3 jest obniżone. Taką sytuacje nazywa się niedoczynnością subkliniczną, bo choć zaburzona jest praca gruczołu, to pacjent nie odczuwa żadnych zmian, symptomów. W drugim przypadku mówi się o niedoczynności tarczycy jawnej klinicznie. Oznacza to, że zmiany w badaniach laboratoryjnych są podobne (podwyższone TSH, obniżone T4 i T3), ale pacjent zauważa pewne zmiany, objawy z tymi zaburzeniami poziomu hormonów. Chory czuje się zmęczony, osłabiony, pozbawiony energii, ciągle chce mu się spać, ma trudności w skupieniu uwagi, podaje, że przytył, stale jest mu zimno, łatwo marzną mu ręce i stopy, zgłasza zaparcia. Zauważa zmiany wyglądu skóry, która stała się sucha, bladożółta, może się łuszczyć w okolicach łokci. Także włosy tracą swój blask, wpadają, łamią się. Podaje także, że zmieniły się rysy twarzy, pogrubiały, sygnalizuje występowanie obrzęków powiek, dłoni, a także w obrębie kolan. Pacjenci często mają niskie ciśnienie tętnicze. Leczenie choroby Hashimoto polega na uzupełnianiu niedoborów hormonów tarczycy poprzez przyjmowanie leków takich jak Eutyrox.

Uwaga!

Przewlekłe zapalenia tarczycy mogą wystąpić także przy stosowaniu niektórych leków np. amiodaronu lub interferonu. Zdarza się także poporodowe zapalenie tarczycy, które rozwija się w okresie roku po urodzeniu dziecka.

Zdiagnozowano u Was zapalenie tarczycy? Jakie objawy Was zaniepokoiły? Jak wygląda leczenie? Podzielcie się swoimi doświadczeniami.

Karolina Kalicka

Karolina Kalicka – lekarz medycyny. Ukończyła Wydział Lekarski z Oddziałem Anglojęzycznym na Uniwersytecie Medycznym w Lublinie. Chciałaby specjalizować się w internistyce. Miłośniczka teatru szekspirowskiego i pływania.Nasz specjalista pisze o sobie:

Mam wiele wspólnego z żywiołem, jakim jest woda. Potrafię powoli, starannie, sumiennie i wytrwale pracować, niczym kropla deszczu, która drąży skałę. Dzięki konsekwencji i systematyczności ukończyłam w tym roku studia na wydziale lekarskim.

W relacjach towarzyskich daję się poznać jako gejzer radości, uśmiechu, energii. Uwielbiam  szaleństwa na parkiecie oraz basen, gdzie czuję się jak ryba w wodzie. Bardzo podoba mi się hiszpański język i temperament, a wakacje najchętniej spędzałabym otulona falami ciepłego morza. Choć czasami moje życie przypomina rwący górski potok, w zaciszu domowym jestem spokojna niczym tafla jeziora.

Najbardziej cenię sobie miłość, rodzinę i – oczywiście – zdrowie. Marzę o ambitnych wyzwaniach i dalekich podróżach po oceanach świata… najlepiej z czekoladą w dłoni, bo mam do niej absolutną słabość.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here

WARTO PRZECZYTAĆ

Jak urządzić aneks kuchenny?

Aneks kuchenny dla jednych jest przykrą koniecznością, dla innych dobrym sposobem na powiększenie kuchni. To bardzo popularne ostatnio rozwiązanie ma chyba tyle samo zwolenników, co przeciwników, jednak bez względu na wady i zalety, z pewnością daje ono duże możliwości aranżacyjne.

Rozliczanie PIT dla emeryta

Co do zasady ZUS (oraz KRUS) jest jako płatnik świadczeń zobowiązany do sporządzenia i przekazania rocznego obliczenia podatku na druku PIT 40A, zarówno podatnikowi jak i właściwemu urzędowi skarbowemu. Taki formularz powinno otrzymać się do końca lutego i nie trzeba już przesyłać go do US gdyż ZUS zrobi to za nas.

Zobacz też

Jak zorganizować karaoke w domu?

Śpiewać każdy może, a po paru głębszych króluje przeświadczenie, że śpiewać każdy umie. Należy mieć jednak na uwadze, że karaoke nie może w głowach słuchających naszych popisów zrodzić pytanie: „Czy my jesteśmy tu za karę?”… Wszystko zależy od stopnia profesjonalizmu przygotowania takiej imprezy. Przy dobrym sprzęcie nawet brak talentu da się zagłuszyć.

Paczki do Anglii – tania wysyłka kurierem

Anglia jest popularnym kierunkiem wysyłek paczek zagranicznych. Warto dowiedzieć się na ten temat nieco więcej oraz zapoznać się ze...

Jaka karma dla psiego alergika?

Mały alergik w domu to wyzwanie. Należy zadbać o odpowiednie jedzenie dopasowane do potrzeb, dobrać kosmetyki do pielęgnacji, a...

Może Cię zainteresuje: