Badanie USG ma dostarczyć informacji dotyczących zarówno rozmiaru samego gruczołu tarczowego, jego położenia, echogeniczności miąższu, ale również ma opisać cechy występujących w tarczycy guzków. Zatem opisuje się ile jest guzków, gdzie są położone, jaka jest ich echogeniczność, czy ich granice są wyraźnie i oddzielają się od miąższu tarczycy, jak wygląda ich ukrwienie oraz czy dostrzegalne są w nim zwapnienia. Niepokój onkologiczny wywołują zmiany opisane przez wykonującego USG, które wyróżniają się zmniejszoną echogenicznością, są lite, ich granice nie są regularne, a w nich samych uwidaczniają się mikrozwapnienia. Ryzyko zmiany złośliwej zwiększa się, gdy wykrywana jest u mężczyzn albo poniżej 20 roku życia, albo po 70 roku. Zawsze należy sprawdzić poziom hormonu TSH.

Guzek i co dalej?

Aby skutecznie leczyć zmiany wykryte w tarczycy trzeba je dokładnie zdiagnozować, czyli zebrać o nim jak najwięcej informacji. Z pomocą przychodzi nam kolejne badanie – scyntygrafia, które wykonuje się w pracowniach medycyny nuklearnej. Polega ona na podaniu dożylnym związku o nazwie nadtechnecjan. Dostaje się on do wnętrza komórek tarczycy, a następnie przy użyciu gammakamery sprawdza się, jaki charakter mają guzki. Guzki gorące to takie, które cechuje jodowychwytność i określa się je także jako czynne. Ich przeciwieństwem są guzki zimne.

Guzek gorący przemawia za tym, że jest to łagodny gruczolak. Jeśli nie daje on żadnych objawów pacjentowi, obserwuje się daną osobę i kontroluje się sam guzek na przestrzeni czasu. Zaś, gdy oprócz guzka pacjent zgłasza objawy takie jak drżenie rąk, kołatanie serca, nerwowość wymaga on leczenia. Można zaproponować leczenie farmakologiczne, oparte na podawaniu tyreostatyków lub po wyrównaniu poziomu hormonów za pomocą leków operacyjnie usuwa się zmiany.

W przypadku guzków zimnych lekarze obawiają się, że mogą być one pierwszym symptomem raka tarczycy. Dlatego, pod kontrolą USG wykonuje się biopsję cienkoigłową, a pobrane komórki ocenia histopatolog. Niestety, nie jest to badanie idealne, bo na jego podstawie można rozpoznać jedynie raka brodawkowego i raka anaplastycznego tarczycy. Wtedy leczeniem jest zabieg operacyjny. Złośliwy charakter ma na szczęście jedynie 5% guzków zimnych. Większość z nich, aż 70% jest łagodna i gdy daje objawy stosuje się leczenie farmakologiczne, a gdy nie manifestuje się klinicznie, to obserwuje się je.

Uwaga!

W przypadkach, gdy guzków jest bardzo dużo, są zimne, obecne są symptomy, wycina się chirurgicznie całą tarczycę. Po operacji usunięcia tarczycy należy bezwzględnie być pod opieką endokrynologa, gdyż wiąże się to z koniecznością suplementacji hormonów tarczycy w postaci przyjmowanych doustnie tabletek.

Wykryto u Was guzki na tarczycy? Jaką terapię zalecił lekarz? Podzielcie się swoimi doświadczeniami.

PODZIEL SIĘ
Poprzedni artykułZapalenie tarczycy – Hashimoto – objawy
Następny artykułEKG wysiłkowe – jak wygląda, na czym polega?

Karolina Kalicka – lekarz medycyny. Ukończyła Wydział Lekarski z Oddziałem Anglojęzycznym na Uniwersytecie Medycznym w Lublinie. Chciałaby specjalizować się w internistyce. Miłośniczka teatru szekspirowskiego i pływania.



Nasz specjalista pisze o sobie:

Mam wiele wspólnego z żywiołem, jakim jest woda. Potrafię powoli, starannie, sumiennie i wytrwale pracować, niczym kropla deszczu, która drąży skałę. Dzięki konsekwencji i systematyczności ukończyłam w tym roku studia na wydziale lekarskim.

W relacjach towarzyskich daję się poznać jako gejzer radości, uśmiechu, energii. Uwielbiam  szaleństwa na parkiecie oraz basen, gdzie czuję się jak ryba w wodzie. Bardzo podoba mi się hiszpański język i temperament, a wakacje najchętniej spędzałabym otulona falami ciepłego morza. Choć czasami moje życie przypomina rwący górski potok, w zaciszu domowym jestem spokojna niczym tafla jeziora.

Najbardziej cenię sobie miłość, rodzinę i – oczywiście – zdrowie. Marzę o ambitnych wyzwaniach i dalekich podróżach po oceanach świata… najlepiej z czekoladą w dłoni, bo mam do niej absolutną słabość.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here