Choroby Zatrucie pokarmowe - objawy

Zatrucie pokarmowe – objawy

-

Salmonellą mogą być zakażone:

– mleko i jego przetwory
– jajka
– mięso

Innym powodem zatruć pokarmowych mogą być gronkowce. Ich rozwojowi sprzyja zamrażanie i rozmrażanie produktów spożywczych. Szczególnie dobrze rozwijają się w słodyczach (lody, ciastka) oraz sałatkach. Jeśli chodzi o uniknięcie zatruć pokarmowych to przede wszystkim to producenci powinni dbać o odpowiednie warunki przechowywania żywności oraz sprzedawcy i właściciele kawiarni czy restauracji.

Zasady higieny w celu uniknięcia zatruć pokarmowych:

– przechowujemy żywność w lodówce
– często myjemy ręce
– kupujemy żywność, która w sklepach przechowywana jest w szafach chłodniczych
– pod bieżącą wodą zawsze myjemy warzywa oraz owoce
– myjemy mięso przed gotowaniem

Objawy zatrucia pokarmowego:

– kurczowe bóle brzucha
– gwałtowne wymioty i nudności (występują około 3 godzin po posiłku) gorączka (38% i więcej)
– biegunka

W przypadku zatrucia salmonellą objawy nasilają się po 8-12 godzinach od czasu posiłku. Chory narzeka na bóle brzucha i biegunkę (duża częstotliwość stolców), towarzyszy temu wysoka temperatura. Przy zatruciu gronkowcem bardziej dominujące są wymioty, sprzyjają one pozbyciu się toksyn z organizmu.

Leczenie zatruć pokarmowych polega na przyjmowaniu wielu płynów (co ma zapobiec odwodnieniu spowodowanym biegunką lub wymiotami). Należy pić: przegotowaną wodę, słabą, gorzką herbatę, gastrolit. Z leków zaleca się węgiel aktywowany, smectę, laperamid. Leki są dostępne bez recepty w aptece.

Zatrucia u dzieci są one szczególnie niebezpieczne i mogą zagrażać ich życiu w związku z odwodnieniem.

Nie można bagatelizować objawów zatrucia u dzieci. Są nimi:

– apatyczne zachowanie
– zapadnięte oczy
– marszcząca się skóra na brzuchu
– suchy język
– zapadnięte ciemiączko
– przyspieszony oddech

Czy informacje zawarte w artykule okazały się pomocne? Zapraszam do komentowania.

Joanna Rayzacher

Joanna Rayzacher - skończyła studia socjologiczne i dziennikarskie. Pracowała w portalach zajmujących się tematyką kobiecą, związaną z pielęgnacją ciała i wizażem (m.in.: kobiety.pl), czasopismach (m.in.: "Moda&Styl", "Dzieciaki") oraz w radiu. Od 2009 roku współpracuje z magazynem "Pro-KREACJA" i zajmuje się projektami społecznymi w fundacji "Dbam o Zdrowie".

Nasz specjalista pisze o sobie:

Zawsze lubiłam obserwować ludzi, interesowało mnie co mówią i myślą, także co mogą zrobić, aby czuć się lepiej.

Praktyki dziennikarskie odbyłam w portalu Rossnet.pl, zajmującym się tematyką dotyczącą urody oraz zdrowia. W przeszłości współpracowałam (przez kilka lat) z pismem „Moda&Styl”, gdzie pisałam artykuły dotyczące tematyki lifestylowej (na przykład artykuł o subkulturze lolit), jak również przeprowadzałam wywiady, m.in.: rozmowę z projektantem mody - Wojtkiem Dziedzicem oraz twórcą nowatorskich projektów designerskich - Tomkiem Rygalikiem.

W piśmie „Dzieciaki” byłam autorką artykułów dotyczących diagnoz problemów społecznych oraz sposobów ich rozwiązania (przemoc w rodzinie, tolerancja), jak również problemami zdrowotnymi (ciąża, wcześniaki, anomalie). W portalu Kobiety.pl. pisałam m.in.: reportaże o popularności lumpeksów, eseje o atrakcyjności fizycznej, kulturze masowej, dandyzmie oraz felietony.

Obecnie współpracuję z magazynem „Pro-KREACJA”. Zawodowo jestem związana z Fundacją „Dbam o Zdrowie”.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here

WARTO PRZECZYTAĆ

Korepetycje – czy warto?

Złotym okresem dla korepetycji jest rok szkolny. Dodatkowo płatna nauka nierzadko jest jedynym kołem ratunkowym dla uczniów zagrożonych ocenami niedostatecznymi na zakończenie semestru. Dla niektórych korepetycje są okazją do utrwalania zdobytej wiedzy, utwierdzania się w swoich umiejętnościach oraz zdobywania nowych. Czy warto jest brać korepetycje?

Jak urządzić kuchnię w stylu angielskim?

Styl angielski jest przeznaczony dla osób, które lubią tradycyjne klasyczne wnętrza, stonowane kolory, domową atmosferę. Często pojawia się w mieszkaniach stylizowanych na wiejskie. Jednak dobrze się również łączy z wnętrzem mieszkania urządzonym w bardziej nowoczesnym stylu. Kuchnia angielska jest niezwykle piękna, bo jasna, ciepła, funkcjonalna.

Zobacz też

Kopertówka ze zdjęciem – jak zrobić?

Moje kopertówki ze zdjęciem są wykonane z reklamówki i worka na śmieci. Wybieramy reklamówkę, na której jest zdjęcie. Może to być portret, krajobraz, jakiś przedmiot, zwierzę - wszystko, co chcecie utrwalić na kopertówce.

Trybunki konferencyjne dla każdego przedsiębiorcy

Zdarza Ci się organizować lokalne kampanie marketingowe lub różnego rodzaju spotkania, konferencje, czy nawet wystawiać swoich przedstawicieli handlowych na...

Czy warto ozonować mieszkanie? Sprawdź jak wybrać generator ozonu

Czasem nie zdajemy sobie sprawy, jak wiele dodatkowych i wygodnych funkcji oferuje nam nowoczesna technologia. Równie często bagatelizujemy ją...

Może Cię zainteresuje: