Wyrzynaniu się ósemek towarzyszy ból, dyskomfort i złe samopoczucie. Można powiedzieć, że to swoista lekcja z ząbkowania dla dorosłych – dzięki niej łatwiej zrozumieć, dlaczego niemowlęta nie śpią po nocach, płaczą, kiedy wyrzynają im się kolejne ząbki. Czasem ciężko zrozumieć nam, dlaczego stomatolog proponuje nam usunięcie ósemek. Wydawać by się mogło, że to przecież nowy, zdrowy ząb, który może się przydać i służyć nam. Trzeba zatem poznać kilka sprawdzonych informacji dotyczących ósemek i przytoczyć listę wskazań do usunięcia zębów mądrości.

Często do ekstrakcji zębów mądrości są kwalifikowani młodzi ludzie, nastolatki, którzy leczeni są przez ortodontów. Zawsze pacjenci ci mają wykonywane prześwietlenie wszystkich zębów zwane pantomogramem. Dzięki wynikowi można zobaczyć, czy u danej osoby są zawiązki ósemek oraz prześledzić, w jaki sposób one rosną. Ortodonci wkładają dużo pracy w dopasowanie odpowiedniego aparatu, który ma na celu wyprostować zęby. Nierzadko zgłaszają się do nich osoby, których szczęka jest zbyt mała, aby pomieścić wszystkie zęby i konieczne jest usunięcie np. zdrowych czwórek, aby osiągnąć pożądany efekt estetyczny.

Jak się do tego mają ósemki? Zęby te często potrafią rosnąć pod złym kątem, a w skrajnych przypadkach – poziomo i w ten sposób spychają one pozostałe zęby. Dlatego pierwszym wskazaniem do usunięcia ósemek są przesłanki ortodontyczne. Ci, którzy kiedykolwiek nosili czy też noszą aparaty ortodontyczne, wiedzą, jak wiele wyrzeczeń wymaga takie leczenie i raczej ufają swojemu ortodoncie, nawet w kwestii ekstrakcji zębów.

Nie będzie nam tak bardzo żal usuwać ósemki, jeśli dowiemy się również, że są to zęby, które próchnica atakuje dużo częściej niż pozostałe. Zmiany próchnicze w przypadku tych zębów ciężko się leczy, lubią powracać i dlatego jest to kolejne wskazanie do ich usunięcia. Niewątpliwie ta większa skłonność do psucia się zębów mądrości wynika z ich lokalizacji. Położone są one „daleko”, co sprawia, że trudno jest dobrze wyczyścić je używając szczoteczki. W ich okolicach zalegać mogą resztki pokarmu, bakterie, które sprzyjają nie tylko rozwojowi próchnicy, ale także zapaleniu dziąseł. Jest to przypadłość bolesna, istnieje niebezpieczeństwo szerzenia się zakażenia i stąd jest to przesłanka do usunięcia ósemek. Ponadto, czasami zachodzi potrzeba ekstrakcji tych zębów, gdy planuje się założenie protezy u pacjenta albo też w stanach, kiedy tworzą się cysty.

Czy istnieje optymalny wiek do usuwania ósemek? Jak to zwykle w życiu bywa, młodszy organizm lepiej znosi wszelkie zabiegi i szybciej wraca do zdrowia. Zatem najlepiej wykonać taki zabieg już u nastolatka bądź w okolicach 20 roku życia. Sama procedura trwa niedługo, 30-40 minut, a pacjent jest znieczulony miejscowo. Czasami lekarze stomatolodzy skłaniają się do usunięcia czterech ósemek na raz, innym razem zalecają usuwanie ich w odstępach kilkutygodniowych.

Jesteście dumnymi posiadaczami zębów mądrości czy musieliście je usunąć? Dajcie znać!

PODZIEL SIĘ
Poprzedni artykułNadżerka szyjki macicy – przyczyny, objawy, leczenie
Następny artykułNietolerancja laktozy – objawy, dieta

Karolina Kalicka – lekarz medycyny. Ukończyła Wydział Lekarski z Oddziałem Anglojęzycznym na Uniwersytecie Medycznym w Lublinie. Chciałaby specjalizować się w internistyce. Miłośniczka teatru szekspirowskiego i pływania.



Nasz specjalista pisze o sobie:

Mam wiele wspólnego z żywiołem, jakim jest woda. Potrafię powoli, starannie, sumiennie i wytrwale pracować, niczym kropla deszczu, która drąży skałę. Dzięki konsekwencji i systematyczności ukończyłam w tym roku studia na wydziale lekarskim.

W relacjach towarzyskich daję się poznać jako gejzer radości, uśmiechu, energii. Uwielbiam  szaleństwa na parkiecie oraz basen, gdzie czuję się jak ryba w wodzie. Bardzo podoba mi się hiszpański język i temperament, a wakacje najchętniej spędzałabym otulona falami ciepłego morza. Choć czasami moje życie przypomina rwący górski potok, w zaciszu domowym jestem spokojna niczym tafla jeziora.

Najbardziej cenię sobie miłość, rodzinę i – oczywiście – zdrowie. Marzę o ambitnych wyzwaniach i dalekich podróżach po oceanach świata… najlepiej z czekoladą w dłoni, bo mam do niej absolutną słabość.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here