Są na nie szczególnie narażone osoby, które pracują w biurze – dużo piszą na maszynie czy na klawiaturze komputera. Wykonują one te same ruchy z bardzo dużą częstotliwością. W czasie ich wykonywania dochodzi do ucisku nerwów, które przechodzą przez nadgarstek.

Do osób także narażonych na wystąpienie zespołu cieśni nadgarstka należą ci, u których występują choroby nerek, stawów, alkoholizm, cukrzyca, otyłość.

Do objawów tego schorzenia należą drętwienia, bóle palców ręki, głównie odnosi się to do kciuka i palca wskazującego. Objawy te są szczególnie nasilone w czasie wykonywaia pracy oraz w nocy. Poza bólem i drętwieniem dochodzi do ograniczenia funkcji i czucia palców. Towarzyszący tej chorobie ból palców, promieniuje wzdłuż całej ręki aż do barku.

Choroba ta leczona jest przez chirurgów “ręki”. Wszyscy wiemy jak skomplikowana jest budowa układu kostnego, mięśni czy stawów. W leczeniu takich schorzeń wykorzystywana jest chirurgia otropedyczna, która jest nauką interdyscyplinarną. Czerpie ona informacje z różnych dziedzin medycyny. Organizm człowieka stanowi jakby jeden kompleks, którego elementy współpracują ze sobą. Z tego powodu żadna operacja nie może być wykonywana na podstawie wiedzy czerpanej tylko z jednej dziedziny medycyny.

problemy z nadgarstkiemmorguefile.com

Jak każda inna choroba powinna być jak najszybciej wykryta. Występujące tu objawy nie wskazują na poważne schorzenie. Często zrzucamy je na zmęcznie, zbyt dużą ilość pracy do wykonania i brak odpoczynku. Jeśli jednak zauważymy u siebie takie objawy należy bezwzglęnie zwolnić. Sprawdzić czym tak naprawdę spowodowane są odczuwane przez nas dolegliwośći. Wcześnie wykryty zespół cieśni nadgarstka, daje możliwość całkowitego wyleczenia. Natomiast w przypadku pozostawienia go bez żadnej ingerencji może dojść do poważnych dysfunkcji, które mogą nawet całkowicie uniemożliwić nam pracę.

Leczenie zespołu cieśni nadgarstka polega na usztywnieniu nadgarstka, co będzie chronić przed uciskiem jego nerwów przy wykonywaniu powtarzalnych czynności przy komputerze. Ważne jest by chronić nadgarstek przed przeciążeniem. Przed rozpoczęciem pracy należy rozgrzać nadgarstki, dłonie, a w czasie jej trwania należy robić sobie przerwy dla rozluźnienia rąk. Stosowana jest także farmakoterpia. Wykorzystywane są leki podawane dosutnie oraz domięśniowo, aby zmniejszyć obrzęki ściegien. W skrajnych przypadkach, gdy takie postępowanie nie przynosi pożądanych efektów, wykonuje się zabieg operacyjny polegający na rozcięciu troczka zginaczy nadgarstka, co powoduje odciążenie kanału nadgarstka.

Mogłoby się wydawać, że praca w biurze – np. sekretarki jest najbezpieczniejszą z możliwych – jej nic nie zagraża. Nie jest to jednak prawda. Pamiętajmy, by pracując przy komputerze zdabać o prawidłowe stanowisko pracy, robić sobie przerwy i nie bagatelizować żadnych oznak, które mogą zwiastować chorobę.

Pracujecie dużo na komputerze, ew. maszynie do pisania? Zauważyliście u siebie jakieś niepokojące objawy? Dajcie znać.

PODZIEL SIĘ
Poprzedni artykułNaturalne domowe sposoby na ból kolan
Następny artykułJaki magnez wybrać?

Magdalena Solarz - studentka IV roku farmacji Uniwersytetu Jagiellońskiego w Krakowie. Interesuje się tenisem ziemnym, była zawodniczka Polskiego Związku Tenisowego. Ukończyła kurs wychowawców kolonijnych, wielokrotnie była wychowawcą i pomocnikiem instruktora tenisa ziemnego na obozach tenisowo-tanecznych.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here